Section 9 BCANY All-Section and All-Division teams

The Section 9 BCANY All-Section and All-Division girls’ basketball teams for the 2013-14 season have been released.

All-Section

CLASS AA

Ashley Merrit, Roosevelt

Allison Pritchard, Roosevelt

Lyric Blanch, Kingston

Sianna VanDyke, Kingston

Asher Smith, Minisink Valley

Kate Donnellan, Monroe-Woodbury

Kerry McHugh, Monroe-Woodbury

Shana Crespo, Monroe-Woodbury

Justine Crespo, Monroe-Woodbury

Katie Cook, Newburgh

Greer Liguori, Warwick

Ashley Brown, Washingtonville

Kymane Jones, Washingtonville

CLASS A

Renee Briggs, Cornwall

Jillian Artrip, Cornwall

Alex Jurgens, Cornwall

Emma Weiss, Goshen

Angelica DeSantis, Marlboro

Taylor Orszewski, Marlboro

Sarah Kean, PortJervis

Julianne Wilkinson, Red Hook

Jessica Wilkinson, Red Hook

Kelly Markisello, Wallkill

Heather Kiczek, Wallkill

Chelsea Murphy, Wallkill

Rachel Simon, Wallkill

CLASS B

Nicole Curley, Coleman Catholic

Emily Curley, Coleman Catholic

Shannon Gildea, Coleman Catholic

Kierra Wolff, Coleman Catholic

Shannon Ward, Highland

Allie Rozzi, Highland

Tianna Pittman, Highland

Veronica Peterson, Millbrook

Olivia Malles, Millbrook

Julia Occhi, Onteora

Adrianna DeCicco, Onteora

Anna Thompson, Spackenkill

Nina Hartenfels, Spackenkill

CLASS C

Simone Ayers, Chester

Emi Knecht, S.S. Seward

Brooke Hapeman, Pine Plains

Ashley Starzyk, Pine Plains

Katlynn Greffrath, Tri-Valley

Caroline Martin, Tri-Valley

Sabrena Smith, Tri-Valley

Alison Toscano, Tuxedo

CLASS D

Jessica Schips, Eldred

Kelsey Collins, Eldred

Ami Calo, Livingston Manor

All-Division

OCIAA DIVISION I

Lyric Blanch, Kingston

Sianna Van Dyke, Kingston

Erica Prindle, Kingston

Kate Donnellan, Monroe-Woodbury

Kerry McHugh, Monroe-Woodbury

Shana Crespo, Monroe-Woodbury

Justine Crespo, Monroe-Woodbury

Katie Cook, Newburgh

Sarah Williams, Newburgh

Kate Cain, Pine Bush

OCIAA DIVISION II

Asher Smith, Minisink Valley

Greer Liguori, Warwick

Liz Kisty, Warwick

Mickayla Galak, Warwick

Emma Brown, Warwick

Ashley Brown, Washingtonville

Kymane Jones, Washingtonville

Haley Maraday, Valley Central

Madison Van Pelt, Valley Central

Mariah Cooney, Valley Central

OCIAA DIVISION III

Renee Briggs, Cornwall

Jillian Artrip, Cornwall

Alex Jurgens, Cornwall

Allie Thorpe, Cornwall

Emma Weiss, Goshen

Madison Heinrich, Goshen

Desarae Howard, Goshen

Sydney Hendershot, Port Jervis

Sarah Kean, Port Jervis

Yami Reyes, Monticello

OCIAA DIVISION IV

Gabby Crown, Burke Catholic

Hannah Malley, Burke Catholic

Lauren Wapshere, Burke Catholic

Erica Cabrera, Burke Catholic

Cameron Daddis, James I. Oneill

Alyson Lyle, James I. Oneill

Erin Kinne, Liberty

Zytonia Reynolds, Liberty

Carly Grishaber, SullivanWest

Nyasia Harris, Fallsburg

OCIAA DIVISION V

Simone Ayers, Chester

Ashley Georges, Chester

Kathryn Jankelunas, Chester

Emi Knecht, S.S. Seward

Annmarie Chiappone, S.S. Seward

Katlynn Greffrath, Tri-Valley

Sabrena Smith, Tri-Valley

Caroline Martin, Tri-Valley

Gabby Nouri, Tuxedo

Alison Toscano, Tuxedo

OCIAA DIVISION VI

Jessica Schips, Eldred

Kelsey Collins, Eldred

Sheila Burns, Eldred

Jordan Lepes, Eldred

Destinee Arnold, Eldred

Ami Calo, Livingston Manor

Devon Dutcher, Livingston Manor

Emily Gorr, Livingston Manor

Megan McGowan, Chapel Field

Kaylee Morales, Chapel Field

 

MHAL DIVISION I

Ashley Merrit, Roosevelt

Allison Pritchard, Roosevelt

Darien DeMelis, Roosevelt

Kelly Markisello, Wallkill

Heather Kiczek, Wallkill

Rachel Simon, Wallkill

Chelsea Murphy, Wallkill

Bridget McKeever, Wallkill

Kelleyanne Averill, Saugerties

Juna Keehan, New Paltz

MHAL DIVISION II

Julianne Wilkinson, Red Hook

Jessica Wilkinson, Red Hook

Ciara Burud, Red Hook

Angelica DeSantis, Marlboro

Taylor Orzewski, Marlboro

Katelyn Fabrizio, Marlboro

Shannon Ward, Highland

Tianna Pittman, Highland

Allie Rozzi, Highland

Alex Hardy, Rondout Valley

MHAL DIVISION III

Julia Occhi, Onteora

Adrianna DeCicco, Onteora

Kaitlyn King, Onteora

Jade Waring, Onteora

Anna Thompson, Spackenkill

Nina Hartenfels, Spackenkill

Katie Lillis, Spackenkill

Lidia Velella, Ellenville

Melissa Mansfield, Ellenville

Cassandra Drogan, Dover

MHAL DIVISION IV

Roni Peterson, Millbrook

Olivia Malles, Millbrook

Rosario Sosa, Millbrook

Nicole Curley, Coleman Catholic

Emily Curley, Coleman Catholic

Shannon Gildea, Coleman Catholic

Kierra Wolff, Coleman Catholic

Brooke Hapeman, Pine Plains

Ashley Starzyk, Pine Plains

Haleigh Funk, Pine Plains

We’ll be covering all four state playoff opening round games on Tuesday, so check for updates on the Varsity845.com championship scoreboard and on Twitter: @THR_Montgomery.

This entry was posted in Basketball. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Blog Author

    Will Montgomery

    Will Montgomery covers boys' soccer, girls' basketball, boys' and girls' swimming and diving, boys' lacrosse and baseball (including the Hudson Valley Renegades) for Varsity845.com and the Times Herald-Record. Prior to joining the TH-R in November ... Read Full
  • Categories

  • Archives