Live state wrestling championship results (Day 2)

State championships
(at Times Union-Center, Albany)
Finals
145 pounds:
Mike Raccioppi (Minisink Valley, Sr., 42-3) vs. Tommy Dutton (Rocky Point, Sr.)
195: Nick McShea (Monroe-Woodbury, Jr., 40-0) vs. Christian Araneo (Ward Melville, Jr.)
Third/Fourth-place consolations
120:
Gerard Daly (Minisink Valley, Sr., 43-4) d. Ed Matyka (Riverhead) 3-2
132: Damani Burns (Newburgh Free Academy, Sr., 46-3) d. James Szymanski (Shoreham Wading River, Sr.) 8-0
145: Ryan Ferro (Warwick, Soph., 40-5) d. Jake Einbinder (Bethpage) 3-2
152: Jesse Porter (Shenendehowa, Sr.) d. Tom Wightman (Warwick, Sr., 42-4) 8-3
Fifth/Sixth-place consolations
120: Vinny Vespa (Monroe-Woodbury, Sr., 41-3) d. Anthony Argentieri (Kenmore West) 2-0
132: Dempsey King (New Hartford) d. Evan Barczak (Monroe-Woodbury, Soph., 39-6) 4-0.
160: A.J. Aeberli (Minisink Valley, Jr.) d. Chris Mauriello (Hauppauge) 3-1
Seventh-place consolation
126: Tommy Lancie (Webster Schroeder) d. Kevin Kelly (Monroe-Woodbury) 3-1.
Semifinals
Division I

120 pounds:
Yianni Diakomihalis (Hilton, Soph., 49-0) pin Gerard Daly (Minisink Valley, Sr., 41-4) 1:08; Peter Pappas (Plainview, Soph., 41-3) d. Vinny Vespa (Monroe-Woodbury, Sr., 41-2) 1-0

132: Vito Arujau (Syosset, Soph., 47-0) pin Evan Barczak (Monroe-Woodbury, Soph., 39-4) 4:54; Jesse Dellavecchia (East Islip, Sr., 44-0) pin Damani Burns (Newburgh Free Academy, Sr., 44-3) 3:21.
145: Tommy Dutton (Rocky Point, Sr., 47-0) d. Ryan Ferro (Warwick, Soph., 38-5) 11-2; Mike Raccioppi (Minisink Valley, Sr., 42-3) d. Jake Einbinder (Bethpage, Jr., 43-3) 1-0.
152: Jake Restrepo (Sachem East, Sr., 49-0) d. Tom Wightman (Warwick, Sr., 41-3) 6-1
195: Nick McShea (Monroe-Woodbury, Jr., 40-0) d. Andrew Rakitzis (Plainedge, Sr., 41-3) 3:22

Consolation semifinals
120:
Gerard Daly (Minisink Valley) pin Anthony Argentieri (Kenmore West) 3:40; Ed Matyka (Riverhead) d. Vinny Vespa (Monroe-Woodbury) 6-4.
132: Damani Burns (Newburgh Free Academy) d. Dempsey King (New Hartford) 3-2; James Szymanski (Shoreham Wading River) d. Evan Barczak (Monroe-Woodbury) 2-1, ultimate tiebreaker.
145: Ryan Ferro Warwick) d. Danny Murphy (Roy C. Ketcham) 5-0.
152: Tom Wightman (Warwick) d. Tristan Ierlan (Victor) 5-0.
160: Brandon Aviles (John Glenn) d. A.J. Aeberli (Minisink Valley) 3-1.
Third-round wrestlebacks

126 pounds: Sam Goldman (Port Washington) d. Kevin Kelly (Monroe-Woodbury) 3-1 OT
138: Naquan Warren (Farmingdale) d. Chris Truglio (Minisink Valley) 12-10
160: A.J. Aeberli (Minisink Valley) pin Tyler Barnes (Ballston Spa) 4:10
170: Sonny McPherson (Indian River) d. Quinn Zsido (Cornwall) 6-2
285: Erik Jessell (Carthage) d. Issac Serrano (Newburgh Free Academy) 6-3

Division II
Third-round wrestlebacks
132: Garon Leclair (Corinth) d. Andrew Suleiman (Highland) 10-3
182: Geno Brancati (Hudson Falls) d. Kevin Morgans (Eldred/Liberty/Fallsburg) 5-3

This entry was posted in Wrestling. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives