Track and field: Locals competing at nationals

The following Section 9 athletes are competing at the New Balance Indoor Nationals, to be held at the New York Armory from Friday through Sunday.
The meet will be webcast, with multiple video channels (which helps for field events), on NBnationals.com and NY.MileSplit.com.

Girls
Championships
1,600-meter relay (Sunday 12:15 p.m.): Monroe-Woodbury (Alexis Gomez, Morgan Menzzasalma, Spencer Pavia, Olivia Gibson)
DMR (Friday 6:55 p.m.): Cornwall (Beatrice Boylan, Dara Cuffe, Ashley Wallace, Jillian Decker)
Pole vault (Sunday 10 a.m.): Samantha Beyar (Monroe-Woodbury)
Shot put (Saturday 1:30 p.m.): Valerie Hinds (Kingston)
Weight throw (Sunday 9:30 a.m.): Zandra Adams (Wallkill); Valerie Hinds (Kingston)

Emerging Elite
60 (Friday 9:45 a.m.): Rochelle Williams (Middletown)
2 mile (Friday 10:35 a.m.): Brittany Fuller (Port Jervis)
800 relay (Friday 5:20 p.m.): Middletown (De’ja Bowen, Keyana Zollner, Bria Oatman, Rochelle Williams)
Pole vault (Friday 9:30 a.m.): Samantha Kaplan (New Paltz)
Weight throw (Friday 3 p.m.): Heather Rysinger (Minisink Valley); Rachel Campo (Monroe-Woodbury); Denaia Flanders (Monroe-Woodbury)

Boys
Championships
800-meter relay (Saturday 11:40 a.m.): Monroe-Woodbury (Kendell Ebron, Thomas Cooper, Dylan Soder, Seth Wilson); Newburgh (Marc Bellamour, James Billings, Jahnique Dessaline, Zack Warden)
1,600 relay (Sunday 12:30 p.m.): Newburgh (Ivan Dorsett, Erit Perez, Kinard Gaynor, Carson King)
3,200 relay (Saturday 6:35 p.m.): Warwick (Tanner Senius, David Soto, Dan Wright, Nick Paccelli)
1,600 sprint medley (Saturday 2:05 p.m.): Monroe-Woodbury (Kendell Ebron, Dylan Soder, Wayne Williams, Jack Jibb)
Pole vault (Saturday noon): Derek Dibona (Warwick)
Long jump (Saturday noon): Colin Maggiolo (Warwick)
Shot put (Saturday 4:30 p.m.): Robert Detz (Chapel Field)
Pentathlon (Saturday): Matt Przybocki (Burke Catholic)

Emerging Elite
200 (Friday 2:20 p.m.): Rachi Jordan (Middletown); Kevin Gangemi (Cornwall)
2 mile (Friday 11:10 a.m.): Thorr Trowbridge (Kingston)
1,600 relay (Friday 8:30 p.m.): Monroe-Woodbury (Brian Sano, Dylan Soder, Wayne Williams, Rudy Boateng)
3,200 relay (Friday 4 p.m.): Kingston (Brandon Bogert, Lucas Lopez, Thorr Trowbridge, Rastafari Morgan)
High jump (Friday 3 p.m.): Daniel Pierre (Middletown)
Long jump (Friday noon): Chris Carrion (Monroe-Woodbury)
Triple jump (Friday 6 p.m.): Brendon Perez (Middletown)
Shot put (Friday noon): Kenny Hand (Monroe-Woodbury)
Weight throw (Friday 6 p.m.): Kenny Hand (Monroe-Woodbury); Mohib Khan (Tri-Valley); Francis Orlando (Cornwall); David Carlson (Kingston)

This entry was posted in High School Sports, Other Sports, Track. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives