Track and field: Outdoor Nationals athlete list

The scholastic outdoor national track and field championships will be held in Greensboro, N.C., from June 9-21.
Here are the Section 9 athletes who will compete:
Championship division
Boys
2,000-meter steeplechase (Sat. 1:10 p.m.): Jack Jibb (Monroe-Woodbury); Dan Peterson (Warwick)
400 relay (Sat. 6:15 p.m.): Newburgh (Marc Bellamour, Jahnique Dessaline, Blaine Billings, Zack Warden)
800 relay (Sat. 9:35 a.m.): Cornwall (Kevin Gangemi, Jaron Wallace, Conner Russell, Justus Mathelier); Newburgh (Zack Warden, Marc Bellamour, Blaine Billings, Jahnique Dessaline)
1,600 relay (Sun. 3:30 p.m.): Newburgh (Carson King, Jahnique Dessaline, Zack Warden, Stephon Scott)
3,200 relay (Sat. 7:55 p.m.): Monroe-Woodbury (Jack Jibb, Adam Alshoubeki, Wayne Williams, Christopher Urio)
1,000 sprint medley Swedish relay (Fri. 1:30 p.m.): Newburgh (Blaine Billings, Zack Warden, Jahnique Dessaline, Stephon Scott)
1,600 sprint medley (Sat. 2:05 p.m.): Monroe-Woodbury (Thomas Cooper, Brian Sano, Seth Wilson, Wayne Williams)
4×110 shuttle hurdles (Sat. 4:20 p.m.): Washingtonville (Timothy Henry, Nicholas Pham, Jacinto Gomez, Mark Pietrzak)
Pole vault (Sun. 9 a.m.): Derek DiBona (Warwick)
Shot put (Sat. 3:45 p.m.): Robert Detz (Chapel Field)
Decathlon (Saturday/Sunday): Colin Maggiolo (Warwick); Matt Przybocki (Burke Catholic)

Girls
1,600 relay (Sun. 3:05 p.m.): Monroe-Woodbury (Morgan Menzzasalma, Alexis Gomez, Kristen Lubeskie, Olivia Gibson)
3,200 relay (Sat. 7:30 p.m.): Cornwall (Jillian Decker, Beatrice Boylan, Ashley Wallace, Dara Cuffe)
4-mile relay (Sun. 8:10 a.m.): Cornwall (Dara Cuffe, Hannah Mellino, Ashley Wallace, Beatrice Boylan); Monroe-Woodbury (Katie Munks, Kiersten Kral, Katie Kern, Alina Kasparsons)
1,600 sprint medley relay (Sat. 1:35 p.m.): Monroe-Woodbury (Olivia Gibson, Alexis Acevedo, Morgan Menzzasalma, Katie Munks); Warwick (Greer Ligouri, Grace Rotar, Megan Reilly, Jessica Pinelli)
1-mile race walk (Fri. 2:20 p.m.): Katie Miale (Monroe-Woodbury)
Pole vault (Sat. 12 p.m.): Catherine Walker (Monroe-Woodbury)

Emerging elite
Boys
110-meter hurdles (Fri. 12 p.m.): Storm Malone (Highland)
Hammer (Fri. 12 p.m.): Mohib Khan (Tri-Valley)

Girls
Distance medley relay (Sun. 9:50 a.m.): Monroe-Woodbury (Katie Munks, Alexis Gomez, Jessica Cueva-Scarpelli, Julia Hoyt)
Hammer (Sat. 3 p.m.): Rachel Campo (Monroe-Woodbury)

Junior high school
Boys
1-mile (Fri. 4:23 p.m.): Logan Montilla (Middletown)
Girls
1-mile (Fri. 4:15 p.m.): Dana Lynch (Middletown)

This entry was posted in Other Sports, Track, Uncategorized. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives