New York high school football rankings through Nov. 22

This week’s high school football rankings for New York state:

Class AA
1. Archbishop Stepniac-CHSFL (11-0)
1. Aquinas-5 (12-0), vs. Saratoga in state finals
3. Saratoga-2 (11-0), vs. Aquinas in state finals
4. Grand Street-PSAL (11-0)
5. Farmingdale-8 (11-0)
6. Newfield-11 (11-0)
7. Liverpool-3 (10-2), lost in state East semifinal
8. New Rochelle-1 (11-1), lost in state East semifinal
9. Longwood-11 (10-1)
10. St. Francis-MMA (7-4)
11. Elmira-4 (10-1), lost in state West quarterfinal
12. Orchard Park-6 (9-2), lost in West quarterfinal
13. Newburgh-9 (8-3), lost in state East quarterfinal
14. Shaker-2 (9-1)
15. Lindenhurst-11 (10-0)
16. Syracuse CBA-3 (8-2)
17. John Jay-East Fishkill-1 (8-2)
18. Monroe-Woodbury-9 (8-1)
19. Canisius-MMA (8-2)
20. Tottenville-PSAL (10-0)
21. Rush-Henrietta-5 (6-4)
22. Victor-5 (8-1)
23. Oceanside-8 (10-1)
24. Fort Hamilton-PSAL (10-2)
25. Pittsford-5 (7-1)
26. East Islip-11 (9-1)
27. Cardinal Hayes-CHSFL (8-2)
28. Saint Anthony’s-CHSFL (7-3)
29. Kenmore West-6 (8-2)
30. Half Hollow Hills West-11 (9-1)
30. Hilton-5 (7-2)
Honorable mention local schools: Minisink Valley-9 (6-3)

Class A
1. Buffalo South Park-6 (11-1), vs. Lourdes in state final
2. Sayville-11 (11-0)
3. Our Lady of Lourdes-1 (10-2), vs. South Park in state final
4. Maine-Endwell-4 (11-1), lost in state West semfinal
5. Plainedge-8 (11-0)
6. Shoreham-Wading River-11 (11-0)
7. McKee/Staten Island Tech-PSAL (11-0)
8. Cornwall-9 (9-2), lost in state East quarterfinal
9. Brockport-5 (9-2), lost in state West quarterfinal
10. Rye-1 (9-1)
11. Wantagh-8 (8-3)
12. Garden City-8 (9-1)
13. Xavier-CHSFL (10-1)
14. Amsterdam-2 (7-4), lost in state East semifinal
15. Troy-2 (9-1)
16. Whitesboro-3 (9-2), lost in state West quarterfinal
17. Christ the King-CHSFL (10-1)
18. West Seneca East-6 (8-2)
19. East Syracuse Minoa-3 (8-2)
20. Canandaiguq-5 (7-3)
21. Burnt Hills-Ballston Lake-2 (8-1)
22. Eastchester-1 (8-1)
23. Greece Athena-5 (6-3)
24. Williamsville North-6 (7-2)
25. Queensbury-2 (6-3)
25. Yorktown-1 (6-3)
Honorable mention local schools: Goshen-9 (6-3); Port Jervis-9 (6-4)

Class B
1. Cazenovia-3 (12-0), vs. Schuylerville in state final
2. Schuylerville-2 (12-0), vs. Cazenovia in state final
3. Locust Valley-8 (11-0)
4. Cheektowaga-6 (11-1), lost in state West semifinal
5. Eagle Academy II-PSAL (12-0)
6. Batavia-5 (10-1), lost in state West quarterfinal
7. Westlake-1 (9-3), lost in state East semifinal
8. Marlboro-9 (9-1), lost in state East quarterfinal
9. Seaford-8 (9-2)
10. Glens Falls-2 (8-2)
11. Livonia-5 (8-2)
12. Ravena-Coeymans-Selkirk-2 (8-1)
13. Frederick Douglass Academy-PSAL (12-0)
14. Waverly-4 (8-3), lost in state West quarterfinal
15. Buffalo Burgard-6 (6-4)
16. Alden-6 (8-1)
17. Schalmont-2 (8-2)
18. Malone-10 (10-1)
19. Nanuet-1 (9-1)
20. Springville-6 (8-1)
21. James I. O’Neill-9 (7-2)
22. Vernon-Veronia-Sherrill-3 (7-3)
23. W.T. Clarke-8 (7-3)
24. Homer-3 (7-2)
25. Chittenango-3 (6-3)
Honorable mention local schools: Spackenkill-9 (6-3)

Class C
1. Chenango Forks-4 (11-1), vs. Greenwich in state final
2. Greenwich-2 (12-0), vs. Chenango Forks in state final
3. Bath Haverling-5 (11-1), lost in state West semifinal
4. Liberty-9 (11-1), lost in state East semifinal
5. Dobbs Ferry-1 (7-1), lost in state East quarterfinal
6. Maple Grove/Chautauqua Lake-6 (9-2), lost in state West quarterfinal
7. Buffalo Bennett-6 (8-2)
8. East Rochester/Gananda-5 (9-1)
9. Newark Valley-4 (8-2)
10. Utica Notre Dame-3 (9-2), lost in state West quarterfinal
11. Millbrook-9 (8-2)
12. Canastota-3 (8-2)
13. Hoosic Valley-2 (7-3)
14. Cleveland Hills-6 (7-2)
15. Chester-9 (6-3)
16. Holland Patent-3 (6-3)
17. Thousand Islands-3 (6-2)
18. Fonda-Fultonville-2 (7-1)
19. Watkins Glen/Odessa-Montour-4 (7-2)
20. General Brown-3 (7-2)
21. Mechanicville-2 (6-3)
22. Gouverneur-10 (7-4), lost in state East quarterfinal
23. Lackawanna-6 (6-3)
24. Lyons-Sodus-5 (6-3)
25. Stillwater-2 (6-3)

Class D
1. Tioga-4 (11-1), vs. Ticonderoga in state final
2. Ticonderoga-7 (11-1), vs. Tioga in state final
3. Bishop Kearney-5 (9-3), lost in state West semifinal
4. Franklinville/Ellicottville-6 (8-2), lost in state West quarterfinal
5. Deposit/Hancock-4 (9-1)
6. Clyde-Savannah-5 (8-2)
7. Red Jacket-5 (8-1)
8. Moriah-7 (8-1)
9. Avon-5 (8-1)
10. Whitehall-2 (9-1), lost in state East quarterfinal
11. Sandy Creek-3 (8-3), lost in state West quarterfinal
12. Walton-4 (7-2)
13. Cambridge-2 (8-2)
14. West Canada Valley-3 (7-3)
15. Harpursville/Afton-4 (7-2)

This entry was posted in Football. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives