Section 9 basketball brackets for boys and girls

Boys basketball
Section 9 tournament
Class AA
Quarterfinals
Tuesday, February 28
No. 8 Middletown at No. 1 Pine Bush, 6 p.m.
No. 5 Washingtonville at No. 4 Newburgh, 6 p.m.
No. 6 Monroe-Woodbury at No. 3 Roosevelt, 7 p.m.
No. 7 Kingston at No. 2 Burke Catholic, 6 p.m.
Semifinals
Thursday, March 2
Kingston-Burke winner vs. Monroe-Woodbury-Roosevelt winner, at higher seed, 6 p.m.
Washingtonville-Newburgh winner vs. Middletown-Pine Bush winner, at higher seed, 6 p.m.
Finals
Saturday, March 4
Semifinal winners, at SUNY Orange, 10 a.m.

Class A
Quarterfinals
Wednesday, March 1
No. 8 Saugerties at No. 1 Goshen, 6 p.m.
No. 5 Cornwall at No. 4 Port Jervis, 6 p.m.
No. 6 Red Hook at No. 3 Poughkeepsie, 7 p.m.
No. 7 Wallkill at No. 2 New Paltz, 6 p.m.
Semifinals
Friday, March 3
Cornwall-Port Jervis winner vs. Saugerties-Goshen winner, at higher seed, 6 p.m.
Red Hook-Poughkeepsie winner vs. Wallkill-New Paltz winner, at higher seed, 6 p.m.
Finals
Sunday, March 5
Semifinal winners, at Mount Saint Mary, 6 p.m.

Class B
Quarterfinals
Tuesday, February 28
No. 5 Liberty at No. 4 Marlboro, 6 p.m.
No. 6 Ellenville at No. 3 Rhinebeck, 6 p.m.
No. 7 Rondout Valley at No. 2 Chester, 6 p.m.
Semifinals
Thursday, March 2
Liberty-Marlboro winner at No. 1 Spackenkill, 7 p.m.
Ellenville-Rhinebeck winner vs. Rondout Valley-Chester winner, at higher seed, 6 p.m.
Finals
Saturday, March 4
Semifinal winners, at SUNY Orange, 4 p.m.

Class C
Quarterfinals
Monday, February 27
No. 5 Webutuck at No. 4 Pine Plains, 6 p.m.
Semifinals
Wednesday, March 1
Webutuck-Pine Plains winner at No. 1 Millbrook, 6 p.m.
No. 3 Tri-Valley at No. 2 Sullivan West, 6 p.m.
Finals
Friday, March 3
Semifinal winners, at Mount Saint Mary, 7 p.m.

Class D
Semifinals
Monday, February 27
No. 4 Eldred at No. 1 S.S. Seward, 6 p.m.
No. 3 Roscoe at No. 2 Livingston Manor, 6 p.m.
Finals
Wednesday, March 1
Semifinal winners, at SUNY Sullivan, 7 p.m.

Recent champions
Class AA
2016 – Middletown (lost state finals)
2015 – Middletown (lost state quarterfinals)
2014 – Newburgh (lost state first round)
2013 – Kingston (lost state quarterfinals)
2012 – Middletown (lost state quarterfinals)

Class A
2016 – Red Hook (lost state first round)
2015 – Saugerties (lost state quarterfinals)
2014 – Red Hook (lost state semifinals)
2013 – Burke Catholic (lost state finals)
2012 – Marlboro (lost state quarterfinals)

Class B
2016 – Marlboro (lost state finals)
2015 – Marlboro (lost state first round)
2014 – Spackenkill (lost state first round)
2013 – Marlboro (lost state quarterfinals)
2012 – Burke Catholic (lost state semifinals)

Class C
2016 – Chester (lost state first round)
2015 – Chester (lost state first round)
2014 – S.S. Seward (lost state first round)
2013 – Pine Plains (lost state finals)
2012 – Pine Plains (lost state first round)

Class D
2016 – Eldred (lost state first round)
2015 – Livingston Manor (lost state quarterfinals)
2014 – Coleman Catholic (lost state finals)
2013 – Coleman Catholic (lost state first round)
2012 – Livingston Manor (lost state semifinals)

Girls basketball
Section 9 tournament
Class AA
Quarterfinals
Tuesday, February 28
No. 8 Valley Central at No. 1 Monroe-Woodbury, 6 p.m.
No. 5 Pine Bush at No. 4 Kingston, 6 p.m.
No. 6 Middletown at No. 3 Roosevelt, 5 p.m.
No. 7 Washingtonville at No. 2 Warwick, 6 p.m.
Semifinals
Thursday, March 2
Pine Bush-Kingston winner vs. Valley Central-Monroe-Woodbury winner, at higher seed, 6 p.m.
Middletown-Roosevelt winner vs. Washingtonville-Warwick winner, at higher seed, 6 p.m.
Finals
Saturday, March 4
Semifinal winners, at SUNY Orange, noon

Class A
Quarterfinals
Wednesday, March 1
No. 5 Goshen at No. 4 Saugerties, 6 p.m.
No. 6 Port Jervis at No. 3 Wallkill, 6 p.m.
No. 7 New Paltz at No. 2 Red Hook, 6 p.m.
Semifinals
Friday, March 3
Goshen-Saugerties winner at No. 1 Cornwall, 6 p.m.
Port Jervis-Wallkill winner vs. New Paltz-Red Hook winner, at higher seed, 6 p.m.
Finals
Sunday, March 5
Semifinal winners, at Mount Saint Mary, 4 p.m.

Class B
Quarterfinals
Tuesday, February 28
No. 8 Ellenville at No. 1 Spackenkill, 6 p.m.
No. 5 Burke Catholic at No. 4 James I. O’Neill, 6 p.m.
No. 6 Highland at No. 3 Marlboro, 6 p.m.
No. 7 Rondout Valley at No. 2 Fallsburg, 6 p.m.
Semifinals
Thursday, March 2
Burke-O’Neill winner vs. Ellenville-Spackenkill winner, at higher seed, 6 p.m.
HIghland-Marlboro winner vs. Rondout Valley-Fallsburg winner, at higher seed, 6 p.m.
Finals
Saturday, March 4
Semifinal winners, at SUNY Orange, 2 p.m.

Class C
Semifinals
Wednesday, March 1
No. 4 Sullivan West at No. 1 Pine Plains, 6 p.m.
No. 3 Tri-Valley at No. 2 Millbrook, 6 p.m.
Finals
Friday, March 3
Semifinal winners, at Mount Saint Mary, 5 p.m.

Class D
Finals
Wednesday, March 1
No. 2 Eldred vs. No. 1 S.S. Seward, at SUNY Sullivan, 5 p.m.

Recent champions
Class AA
2016 – Monroe-Woodbury (lost state quarterfinals)
2015 – Monroe-Woodbury (lost state first round)
2014 – Kingston (lost state first round)
2013 – Monroe-Woodbury (lost state quarterfinals)
2012 – Valley Central (lost state first round)

Class A
2016 – Saugerties (lost state first round)
2015 – Wallkill (lost state quarterfinals)
2014 – Wallkill (lost state first round)
2013 – Wallkill (lost state quarterfinals)
2012 – Red Hook (lost state quarterfinals)

Class B
2016 – Marlboro (lost state semifinals)
2015 – Spackenkill (lost state first round)
2014 – Highland (lost state first round)
2013 – Coleman Catholic (lost state first round)
2012 – Highland (lost state first round)

Class C
2016 – Pine Plains (lost state finals)
2015 – Pine Plains (lost state semifinals)
2014 – Tri-Valley (lost state first round)
2013 – Tuxedo (lost state first round)
2012 – Coleman Catholic (lost state semifinals)

Class D
2016 – Eldred (lost state semifinals)
2015 – Eldred (lost state quarterfinals)
2014 – Eldred (lost state semifinals)
2013 – Livingston Manor (lost state semifinals)
2012 – Livingston Manor (lost state semifinals)

This entry was posted in Basketball. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Blog Author

    Ken McMillan

    Sports editor Ken McMillan has been covering sports since he got his first writing job in 1979. He has covered Section 9 athletics for the past 35 years. He reports on local college and high school. He also writes on TV/radio sports news, having ... Read Full

    Sal Interdonato

    Award-winning writer Sal Interdonato has been on the Army football beat since 2007. He'll take you inside the huddle and into the lives of the Black Knights. Read Full
  • Categories

  • Archives