Girls track and field: Final Section 9 girls leaders

(Top-50 state rankings in parenthesis)

55 meters: (15) De’ja Bowen (Middletown, So.) 7.21; (39) Kayla Meade (Cornwall, Jr.) 7.37; Kate Laskoski (Goshen, Sr.) 7.42; Marielle Apronti (Newburgh, Sr.) 7.55; Crystal Hughes (Dover, Sr.) 7.57; Kyara Thompson (Newburgh, Sr.) 7.60; Medina Walters (Rondout Valley, So.) 7.64; Charlotte O’Connor (Warwick, 8th) 7.65; Jody Smith (Monroe-Woodbury, So.) 7.65; Sam Rodriguez (Wallkill, Fr.) 7.66; Rachel Gutierrez (Monroe-Woodbury, Jr.) 7.67; Aniyah Fisher (Washingtonville, Sr.) 7.72; Sam Bisland (Monticello, Sr.) 7.79; Livi Longendyke (Kingston, So.) 7.80; Claire Ruotolo (Cornwall, Sr.) 7.81.

55 hurdles: (25) Penny Greibesland (Warwick, Sr.) 8.55; Anycia Cole (Goshen, Sr.) 8.81; Tiandra Whilby (Middletown, Jr.) 8.87; Emily Pazuello (Sullivan West, Sr.) 8.98; Ahnrea McCaskill (Newburgh, Sr.) 9.00; Hallie Klosterman (Wallkill, Jr.) 9.23; Kyla Browne (Poughkeepsie, So.) 9.23; Alicia Porter (Cornwall, So.) 9.30; Lisa Jacobsen (Monroe-Woodbury, Jr.) 9.34; Megan Geary (Washingtonville, Jr.) 9.36; Gabriela Nolan (Liberty, Jr.) 9.46; Seraya Freidman (Monroe-Woodbury, Sr.) 9.62; Hannah Kelly (Monroe-Woodbury, So.) 9.65; Olivia Cambalik (Wallkill, Jr.) 9.70; Kristen Henry (Cornwall, Sr.) 9.72.

300: (21) Kate Laskoski (Goshen, Sr.) 40.69; (24) Ahnrea McCaskill (Newburgh, Sr.) 40.92; (34) Bria Oatman (Middletown, So.) 41.37; (41) Brianna Lawless (Washingtonville, Sr.) 41.49; (48) Kristin Lubeskie (Monroe-Woodbury, Jr.) 41.69; Kyara Thompson (Newburgh, Sr.) 42.33; Marielle Apronti (Newburgh, Sr.) 42.33; Justine Brooks (Newburgh, Sr.) 42.75; Katie Conter (Monroe-Woodbury, So.) 42.93; Janessa Lightfoot (Pine Bush, So.) 43.06; Juantasia Cumberbatch (Newburgh, Sr.) 43.41; Medina Walters (Rondout Valley, So.) 43.51; Zarah Harris (Valley Central, Sr.) 43.53; Asya Jeune (Monroe-Woodbury, So.) 43.58; Brittanie Whyte (Newburgh, Sr.) 43.61.

600: (9) Zarah Harris (Valley Central, Sr.) 1:34.62; (36) Kate Laskoski (Goshen, Sr.) 1:37.79; (41) Tallula Gann (Sullivan West, So.) 1:38.13; (45) Gabby Fanning (Cornwall, Sr.) 1:38.36; Grace Atlas (Goshen, Jr.) 1:41.39; Maanasa Hanubal (Washingtonville, Fr.) 1:43.57; Genevieve Reilly (Warwick, Fr.) 1:43.73; Morgan Serkes (Goshen, Sr.) 1:45.18; Ella DePhillips (Monroe-Woodbury, So.) 1:45.26; Angela Fini (Monroe-Woodbury, Fr.) 1:45.33; Olivia Trevena (Pine Plains, Fr.) 1:46.03; Sara Figueroa (Middletown, Sr.) 1:46.20; Nadia Cathcart (Roosevelt, So.) 1:46.32; Brianna Lawless (Washingtonville, Sr.) 1:47.88; Giana Bello (Valley Central, 8th) 1:48.56.

1,000: (15) Kaylah Quarshie (Port Jervis, Sr.) 2:55.28; (44) Olivia Elston (Goshen, Sr.) 3:01.60; (47) Kristin Thompson (Warwick, 8th) 3:01.97; Daniella Napoli (Monroe-Woodbury, So.) 3:02.37; Jessica Pidgeon (Monroe-Woodbury, So.) 3:02.39; Madison Montgomery (Goshen, So.) 3:04.18; Giuliana Sadler (Minisink Valley, So.) 3:05.28; Morgan Serkes (Goshen, Sr.) 3:05.86; Taylor Edmundson (Webutuck, Jr.) 3:06.70; Sarah Trainor (Roosevelt, Fr.) 3:07.38; Hannah Mellino (Cornwall, Sr.) 3:07.90; Jackie Corbett (Pine Bush, Sr.) 3:08.40; Nadia Cathcart (Roosevelt, So.) 3:08.96; Sydney Decker (Cornwall, Jr.) 3:11.35; Jennie Prial (Warwick, Sr.) 3:11.53.

1,500: (17) Kaylah Quarshie (Port Jervis, Sr.) 4:42.79; (38) Olivia Elston (Goshen, Sr.) 4:49.37; (46) Sarah Trainor (Roosevelt, Fr.) 4:50.36; Annie Kurdziel (Monroe-Woodbury, Sr.) 4:52.46; Giuliana Sadler (Minisink Valley, So.) 4:53.16; Hannah Mellino (Cornwall, Sr.) 4:55.15; Kristin Thompson (Warwick, 8th) 4:58.03; Sydney Decker (Cornwall, Jr.) 4:59.70; Morgan Serkes (Goshen, Sr.) 5:01.46; Zoe Scileppi (Cornwall, Jr.) 5:01.90; Nadia Cathcart (Roosevelt, So.) 5:02.66; Jessica Pidgeon (Monroe-Woodbury, So.) 5:03.03; Meredith Hickman (Cornwall, So.) 5:04.30; Madison Montgomery (Goshen, So.) 5:05.11; Jackie Corbett (Pine Bush, Sr.) 5:06.40.

1,500 race walk: (26) Margaret Ryan (Monroe-Woodbury, Jr.) 7:33.13; (27) Jillian McEneaney (Monticello, Sr.) 7:33.50; (30) Danielle Lovelace (Pine Bush, So.) 7:35.47; (43) Jewel Pignetti (Cornwall, Sr.) 7:47.09; Clara Flores-Reninger (Onteora, Jr.) 8:04.96; Emily Downs (Onteora, Sr.) 8:21.50; Kayla Pucci (Goshen, So.) 8:30.46; Angie Ballard (Tri-Valley, So.) 8:44.99; Olivia Fischer (Monroe-Woodbury, Fr.) 8:46.35; Danielle Takas (New Paltz, So.) 8:48.30; Emma Armstrong (Monroe-Woodbury, So.) 8:48.83; Kasey McGee (Monroe-Woodbury, Jr.) 8:53.00; Cassidy Lucas (Rondout Valley, Sr.) 9:08.76; Kim Vu (Valley Central, Jr.) 9:10.36.

3,000: (10) Olivia Elston (Goshen, Sr.) 10:01.48; (32) Jennie Prial (Warwick, Sr.) 10:21.92; (37) Sarah Trainor (Roosevelt, Fr.) 10:24.00; Meredith Hickman (Cornwall, So.) 10:34.64; Giuliana Sadler (Minisink Valley, So.) 10:40.62; Dana Lynch (Middletown, So.) 10:52.27; Annie Kurdziel (Monroe-Woodbury, Sr.) 10:53.15; Nadia Cathcart (Roosevelt, So.) 10:55.10; Morgan Serkes (Goshen, Sr.) 10:55.14; Julia Hoyt (Monroe-Woodbury, Jr.) 11:03.92; Madison Montgomery (Goshen, So.) 11:10.01; Danielle Bartolotta (Warwick, Sr.) 11:12.10; Heidi Cavalluzzo (Valley Central, Sr.) 11:16.10; Heidi Cavalluzzo (Valley Central, Sr.) 11:16.10; Michaela Calandra (Warwick, So.) 11:23.80; Sarah Kern (Monroe-Woodbury, So.) 11:25.21.

800 relay: (3) Newburgh 1:42.34; (22) Middletown 1:45.90; (31) Washingtonville 1:47.06; Monroe-Woodbury 1:49.18; Cornwall 1:50.71; Sullivan West 1:51.13; Goshen 1:52.00; Pine Bush 1:52.77; Wallkill 1:54.27; Kingston 1:54.34; Warwick 1:54.92; Rondout Valley 1:56.18; Port Jervis 1:56.80; Chester 1:57.00; Valley Central 1:59.60.

1,600 relay: (6) Newburgh 3:57.24; (31) Goshen 4:06.90; Monroe-Woodbury 4:13.10; Kingston 4:13.77; Warwick 4:15.60; New Paltz 4:20.61; Middletown 4:24.11; Washingtonville 4:25.14; Minisink Valley 4:27.04; Valley Central 4:27.92; Pine Bush 4:34.48; Cornwall 4:39.24; Marlboro 4:41.79; Sullivan West 4:44.58; Roosevelt 4:49.40.

3,200 relay: (5) Goshen 9:15.66; (18) Warwick 9:30.77; (29) Cornwall 9:41.60; (45) Monroe-Woodbury 9:56.38; (48) Washingtonville 9:58.15; Roosevelt 10:23.79; Valley Central 10:35.90; Kingston 10:36.75; Minisink Valley 10:37.98; Pine Bush 10:45.68; Middletown 10:50.42; Ellenville 11:03.98; Wallkill 11:14.22; Newburgh 11:14.44; Rondout Valley 11:35.34.

High jump: (24) Samantha Shaw (Kingston, Sr.) 5-2; (24) Lisa Jacobsen (Monroe-Woodbury, Jr.) 5-2; (38) Ahnrea McCaskill (Newburgh, Sr.) 5-1; (38) Kristen Boerke (Washingtonville, Jr.) 5-1; (38) Tessa Kilmer (Pine Plains, Jr.) 5-1; Taylor Edmundson (Webutuck, Jr.) 5-0; Anjalyna Talmadge (Pine Bush, So.) 5-0; Hannah Kelly (Monroe-Woodbury, So.) 4-10; De’ja Bowen (Middletown, So.) 4-10; Kristen Henry (Cornwall, Sr.) 4-10; Kristin Thompson (Warwick, 8th) 4-10; Emily Mildner (Wallkill, Sr.) 4-10; Erin Clune (Rondout Valley, Jr.) 4-8; Hallory McBride (Goshen, Sr.) 4-8; Jenna Vairo (Fallsburg, Jr.) 4-8; Hallie Klosterman (Wallkill, Jr.) 4-8; Rosalind Bendell (New Paltz, Jr.) 4-8; Kayla Elder (Monroe-Woodbury, Jr.) 4-8.

Long jump: (49) Anycia Cole (Goshen, Sr.) 17-1; Emily Gerdin (Washingtonville, So.) 16-5; Riley Wood (Wallkill, Sr.) 16-3.25; Seraya Freidman (Monroe-Woodbury, Sr.) 16-2.5; Elizabeth Licameli (Newburgh, So.) 15-11; Jenna Maggiolo (Pine Bush, Jr.) 15-11; Penny Greibesland (Warwick, Sr.) 15-7.25; Asya Jeune (Monroe-Woodbury, So.) 15-7; Grace Longendyke (Kingston, Jr.) 15-4; Tahnylah Mann (Ellenville, Fr.) 15-0; Annabelle Alpar (Monroe-Woodbury, Fr.) 14-10; Olivia Avello (Rondout Valley, So.) 14-9.5; Megan Geary (Washingtonville, Jr.) 14-8.5; Britany Caligiuri (Washingtonville, So.) 14-8; Lenora Papuli (Marlboro, Sr.) 14-6.25.

Triple jump: (45) Asya Jeune (Monroe-Woodbury, So.) 35-5.5; Jenna Maggiolo (Pine Bush, Jr.) 34-8.25; Grace Longendyke (Kingston, Jr.) 34-7.75; Emily Gerdin (Washingtonville, So.) 34-5.75; Brianna DeGennaro (Monroe-Woodbury, Sr.) 34-5.5; Riley Wood (Wallkill, Sr.) 34-3.5; Eyram Agbeli (Monroe-Woodbury, Jr.) 34-3.5; Charlotte O’Connor (Warwick, 8th) 33-10.25; Elizabeth Licamelli (Newburgh, So.) 32-8; Faith Cartisano (Pine Bush, Jr.) 31-3; Alicia Porter (Cornwall, So.) 31-2.75; Anycia Cole (Goshen, Sr.) 30-11; Erin Weimann (Rondout Valley, Jr.) 30-8.25; Jenna Vairo (Fallsburg, Jr.) 30-6.25; Lindsay Ward (Cornwall, 8th) 30-2.

Shot put: (24) Kaela Bazemore (Valley Central, Sr.) 36-2; (39) Julianna Tobin (Minisink Valley, Jr.) 34-10.5; Kaela Santos (New Paltz, Sr.) 33-8.75; Katie Casazza (Monroe-Woodbury, Sr.) 33-4; Quavia Simmons (Cornwall, Sr.) 31-10; Isabella Fabrizio (Cornwall, Fr.) 31-5.5; Ivory Bomba (Middletown, So.) 31-4.25; Abigail Santos (New Paltz, So.) 30-11.5; Liz Manderson (Cornwall, So.) 30-4.5; Tyra Chase (Middletown, Sr.) 30-2; Adrienne Crawford (Kingston, So.) 29-11.5; Olivia Stemkowski (Monroe-Woodbury, Jr.) 29-5.25; Katie Howerter (Burke, Sr.) 28-10.75; Melissa Leach (Pine Plains, Jr.) 28-5; Samantha Marino (Wallkill, Fr.) 27-11.

Weight throw: (15) Jillian Dorego (Cornwall, Sr.) 45-4.5; (21) Julianna Tobin (Minisink Valley, Jr.) 44-5.5; (26) Katie Casazza (Monre-Woodbury, Sr.) 42-9.5; (36) Tamera Dorcinville (Cornwall, Jr.) 39-4; (38) Erin Wilson (Washingtonville, Jr.) 39-2; (45) Ivory Bomba (Middletown, So.) 38-6.25; (46) Ashleigh Convery (Minisink Valley, Jr.) 38-6; (48) Kaela Santos (New Paltz, Sr.) 38-4.5; (50) Kaitlin Conte (Marlboro, So.) 38-2; Liz Manderson (Cornwall, So.) 34-9; Marguerite Wilson (Middletown, Sr.) 33-9.5; Erica Clark (Liberty, Sr.) 31-3.5; Mira Bozman (Rondout Valley, Sr.) 30-8; Kathryn Harley (Wallkill, Sr.) 30-6; Olivia Stemkowski (Monroe-Woodbury, Jr.) 29-9.5.

Pole vault: (8) Kristin Lubeskie (Monroe-Woodbury, Jr.) 11-3; (8) Kaeli Thompson (Warwick, So.) 11-3; (30) Gabrielle Nebiker (Monroe-Woodbury, So.) 10-0; (30) Colleen Leahey (Burke, Sr.) 10-0; (30) Genevieve Reilly (Warwick, Fr.) 10-0; Meghan Romaguera (Rondout Valley, Sr.) 9-0; Lyndsey Julian (Washingtonville, Jr.) 8-6; Julia Pena (Monroe-Woodbury, So.) 8-6; Sydney Tomaine (Roosevelt, So.) 8-0; Sam Becker (Sullivan West, So.) 8-0; Noa Raskin (New Paltz, Jr.) 8-0; Daniella Raymond (Washingtonville, So.) 8-0; Kate Sanchirico (Dover, Jr.) 7-0; Gabby Gerving (O’Neill, Jr.) 7-0; Juliana Losee (Pine Plains, So.) 7-0; Madeline Sorensen (Warwick, Fr.) 7-0; Jenny McKnight (Monroe-Woodbury, Fr.) 7-0; Naja Ogburn (Middletown, So.) 7-0; Gianna Scancarello (Monroe-Woodbury, Jr.) 7-0; Ava Defelice (Goshen, 8th) 7-0; Seraya Freidman (Monroe-Woodbury, Sr.) 7-0.

Fully automatic timing (FAT) results only for 55-55H-300

This entry was posted in Track. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Blog Author

    Ken McMillan

    Sports editor Ken McMillan has been covering sports since he got his first writing job in 1979. He has covered Section 9 athletics for the past 35 years. He reports on local college and high school. He also writes on TV/radio sports news, having ... Read Full

    Sal Interdonato

    Award-winning writer Sal Interdonato has been on the Army football beat since 2007. He'll take you inside the huddle and into the lives of the Black Knights. Read Full
  • Categories

  • Archives