2017 Virginia Beach Nationals Day Two results

Monroe-Woodbury’s Kendall Elfstrum just missed making the 182-pound finals of the Virginia Beach Senior Nationals Saturday.

Elfstrum fell to Mike Battista of Broad Run, Va. 10-9 in the semifinals. Battista escaped late in the match to win. Elfstrum bounced back, winning his next match and will wrestle for third place Sunday.

Monroe-Woodbury 160-pounder Evan Barczak and Goshen 220-pounder Ryan Ellefsen will wrestle for fifth place Sunday.

Eldred senior Noah Curreri, who won six times in the wrestleback round, fell one win short of placing. Curreri lost to Barczak 5-1 in his final match of the tournament.

Minisink Valley 138-pounder Dom Vetrano made a run in the consolation bracket of the Junior Nationals, winning six straight matches. He also was one win away from placing.

Senior Nationals

Tyler Lynch, Minisink Valley, 113 pounds (3-2 in tournament)
First-round wrestleback: pin Curtis Lenz (Rainier, Wash.) :32
Second-round wrestleback: pin Dominic Cerillo (Niceville, Fla.) 3:40
Third-round wrestleback:  W 1-0 Chris Rivera (Patchogue Medford, N.Y.)
Fourth-round wrestleback: L 4-0 Anthony Pacheco (Sanger, Calif.)

Evan Barczak, Monroe-Woodbury, 160 (wrestling for 5th place)
Quarterfinal: L 6-5 Bailee O’Reilly (Goodhue, Minn.)
Seventh-round wrestleback: W 5-1 Noah Curreri (Eldred)
Consolation quarterfinals: W 5-1 Jakob Discher (Wasatch, Utah)
Consolation semifinals: L 2-1 Isaiah Johnson (A.L. Brown, N.C.)

Noah Curreri, Eldred, 160 (6-2)
First-round wrestleback: W 8-3 Charles Small (Manatee, Fla.)
Second-round wrestleback: W 6-0 Hunter Corwin (Union Pines, N.C.)
Third-round wrestleback: W 17-1, 4:00 Solly Cornish (Athens Drive, N.C.)
Fourth-round wrestleback: W 3-1 Juan Vernaza (Somerset Academy, Fla.)
Fifth-round wrestleback: W 3-2 Austin Deffenbaugh (Brandon, Fla.)
Sixth-round wrestleback: W 14-8 Barry Carpenter (Oscar Smith, Va.)
Seventh-round wrestleback: L 5-1 Evan Barczak (Monroe-Woodbury)

Kendall Elfstrum, Monroe-Woodbury, 182 (wrestling for third place)
Quarterfinals: W  6-0 Dan Surich (Mahwah, N.J.)
Semifinals: L 10-9 Mike Battista (Broad Run, Va.)
Consolation semifinals: W 7-2 Josh Loomer (Cajon, Calif.)

Ryan Ellefsen, Goshen, 220 (wrestling for fifth place)
Second-round wrestleback: Pin 1:49 Sebastian Rocher (Mauhs, Vt.)
Third-round wrestleback: Pin 2:09 Darrell Mason (Dunbar, Ill.)
Fourth-round wrestleback: W 7-0 Jarrett Walters (Danville Area, Pa.)
Fifth-round wrestleback: W forfeit Zach Knighton-Ward (Uniondale, N.Y.)
Consolation quarterfinals: Pin 1:29 Joe Marcano (Brandon, Fla.)
Consolation semifinals: L 8-3 Victor Lacombe (Hunterdon Central, N.J.)

Junior Nationals
Joey Porco, Delaware Valley, Pa., 106 pounds (0-2)

First-round wrestleback: Pinned :46 Thomas Dyment (Bethel, Ark.)

Connor Greiner, Minisink Valley, 126 (4-2)
Second-round wrestleback: W 11-0 Joe Paul (Maggie Walker, Va.)
Third-round wrestleback: Pin 3:03 Michael Crockett (Pulaski Academy, Ariz.)
Fourth-round wrestleback: W 7-1 Kyle Sams (Putnam Valley, N.Y.)
Fifth-round wrestleback: L 6-0 Nick Gonzales (Adams City, Colo.)

Mike McKinney, Delaware Valley, Pa., 132 (4-2)
Second-round wrestleback: Pin 3:29 Andy Evans (Freedom, Pa.)
Third-round wrestleback: W 6-4 Skyler Minutelli (Sparrows Point, Md.)
Fourth-round wrestleback: W 8-5 Anthony Herrera (Stansbury, Utah)
Fifth-round wrestleback: W 3-0 Adam Davis (Culver Military Academy, Ind.)
Sixth-round wrestleback: Pinned 2:20 Wes Rayburn (Piedra Vista, N.M.)

Vinny Vetrano, Minisink Valley, 132 (3-2)
Second-round wrestleback: W 5-0 Caelin Cascione (Jansen Beach, Fla.)
Third-round wrestleback: W 13-0 Matt Shelburne (Va.)
Fourth-round wrestleback: L 5-1 Alex Isbrandt (Miami East, Ohio)

Dom Vetrano, Minisink Valley, 138 (7-2)
Second-round wrestleback: W 3-1 Kade Grigsby (Columbia, Idaho)
Third-round wrestleback: W 12-0 Jacob Brady (Timber Creek, Fla.)
Fourth-round wrestleback: W 2-1 Angelo Mahaffey (Saucon Valley, Pa.)
Fifth-round wrestleback: W 1-0 Tristan Sellmer (Floyd, Ind.)
Sixth-round wrestleback: W 5-2 Gavin Stika (Norwayne, Ohio)
Seventh-round wrestleback: W 6-5 Phil Daub (Enka, N.C.)
Eighth-round wrestleback: L 8-2 Trent Johnson (John Hardin, Ky.)

Shawn Davis, Delaware Valley, Pa., 152 (0-2)
Second-round wrestleback: Pinned 3:02 Conor Panzarella (Donovan Catholic, N.J.)

Dillon Ross, Onteora, 152 (4-2)
Second-round wrestleback: W 11-0 Daniel Hajduk (Johns Creek, Ga.)
Third-round wrestleback: W 6-1 Michael Lucas (Holy Rosary Academy, Ark.)
Fourth-round wrestleback: W 4-3 Henry Hill (Vestavia Hill, Ala.)
Fifth-round wrestleback: W 2-1 Mikey Barrett (Bristol Eastern, Conn.)
Sixth-round wrestleback: L 6-0 Ron Miller (Battlefield, Va.)

Shaun Burgos, Pine Bush, 160 (3-2)
First-round wrestleback: Pin :35 Ty Husser (Rossford, Ohio)
Second-round wrestleback: W 12-7 James Murray (Lugoff-Elgin, S.C.)
Third-round wrestleback: L 11-4 Jakob Kennedy (Prince George, Va.)

Timmy Ganuncio, Minisink Valley, 170 (3-2)
Second-round wrestleback: W 11-5 Mike Parrish (Eastport-South Manor, N.Y.)
Third-round wrestleback: W 8-5 Will Kohlins (Lambert, Ga.)
Fourth-round wrestleback: W 7-4 Levi Larkin (West Central, Minn.)
Fifth-round wrestleback: L 6-4 Brandon Dickman (Creekside, Fla.)

Adonis Morano, Middletown, 170 (1-2)
Fourth-round wrestleback: L 6-2 Jack Krug (Bellmore-JFK, N.Y.)

Joey Yanis, Minisink Valley, 182 (2-2)
Fifth-round wrestleback: L 6-2 Tyler Matheny (Lake Braddock, Va.)

Andrew Kidd, Delaware Valley, Pa., 182 (2-2)
Third-round wrestleback: W 13-5 Edward Chavez (Rio Rancho, N.M.)
Fourth-round wrestleback: L 6-3 Christian Salter (Siegel, Tenn.)

Shane Fagan, Delaware Valley, Pa., 182 (0-2)
First-round wrestleback: Pinned 3:16 Austin Andres (Goddard, Kansas)

Andrew Fenner, Minisink Valley, 285 (2-2)
Fourth-round wrestleback: Pin 2:24 Brian Sidle (N.J.)
Fifth-round wrestleback: L 2-0 Isaiah McWilliams (Washington, Ind.)

Sophomore Nationals
Marco Vespa, Monroe-Woodbury, 120 (0-2)
First-round wrestleback:
L forfeit Isaiah Castile (Crete Monee, Ill.)

Nick Curreri, Eldred, 126 (0-2)
Second-round wrestleback: L 5-0 C.J. Thompson (Camden Catholic, N.J.)

Frank Fea, Goshen, 126 (2-2)
Second-round wrestleback: Pin 1:59 Michael Shook (Union Pines, N.C.)
Third-round wrestleback: W 10-5 Zeke Marquez (Silver, N.M.)
Fourth-round wrestleback: L 6-4 Jon Spadaford (Half Hollow Hills East, N.Y.)

Nick Albornoz, Minisink Valley, 132 (2-2)
Third-round wrestleback: W 14-0 Dreyon Eure (Owings Mills, Md.)
Fourth-round wrestleback: Pinned 2:50 Reese Karst (Powell, Wy.)

Jack Dardia, Delaware Valley, Pa., 132 (0-2)
First-round wrestleback: L 3-1 Noah Roulo (Va.)

Damien Lobello, Delaware Valley, Pa. (0-2)
Second-round wrestleback: L 14-0 Lajess Sawyer (Center Moriches, N.Y.)

Steven Gazzillo, Cornwall, 145 (1-2)
First-round wrestleback: Pin 2:50 Kole Krause (Groton, N.Y.)
Second-round wrestleback: L 8-1 Nathan Villareal (Gilroy, Calif.)

Kraig Thomas, Wallkill, 152 (2-2)
Second-round wrestleback: W 5-1 James Robert (Ellis Tech, Conn.)
Third-round wrestleback: W 5-4 Nkosi Barnes (Lexington, N.C.)
Fourth-round wrestleback: L 4-2 Seamus Selmi  (Bethesda-Chevy Chase, Md.)

Will Leonard, Cornwall, 182 (3-2)
First-round wrestleback: Pin 2:16 Jayden McCubbin (Cave Spring, Va.)
Second-round wrestleback: W 4-2 Dylynn Houser (Cookeville, Tenn.)
Third-round wrestleback: W 5-4 Tahjah Watts (Vidalia, Ga.)
Fourth-round wrestleback: L 9-1 Shane Noonan (Hazleton Area, Pa.)

Freshman Nationals
Nick Picariello, Minisink Valley, 106 pounds
Second-round wrestleback:
Pinned 3:52 Logan Sciotto (Rocky Point, N.Y.)

Nate Ross, Onteora, 126 (0-2)
First-round wrestleback: Pinned 1:26 Stockton O’Brien (Wasatch, Utah)

This entry was posted in Wrestling. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives