2017 Section 9 Soccer Coaches Association Boys Soccer All-Section Team

Class A champion Goshen placed three players – senior forward Jeremy Pantoni, senior midfielder Thomas Stickney and freshman forward/midfielder Zemi Rodriguez – on the all-section team released by the Section 9 Soccer Coaches Association Monday.

Senior midfielder Sam LaTorre and senior forward Eric Ormsby were named to the all-section team from Class AA champion Warwick.

Jack Gardiner, a senior forward, represents Class C champion S.S. Seward on the team. Senior midfielder/forward Tom Huleatt of Class D champion Mount Academy was also selected.

The all-section team as well as the Class AA, A, B and C-D squad are below:

All-Section 9 Team

Giddel Alvarado (Newburgh Free Academy, Sr., midfield); Jake Burgess (Cornwall, Sr., forward); Jack Gardiner (S.S. Seward, Sr., midfield); Christian Garner (Monroe-Woodbury, junior, defense); Quinn Graziano (Rhinebeck, Sr., midfield); Tom Huleatt (Mount Academy, Sr. midfielder/forward); Sam LaTorre (Warwick, Sr., midfield); James Maltes (Washingtonville, Sr., midfield/forward); Dylan McDermott (Monroe-Woodbury, junior, goalie); Andrew Moreira (Spackenkill, Sr., midfield); Kelvin Nunez (Fallsburg, Sr., forward); Eric Ormsby (Warwick, Sr., forward); Connor Paik (Monroe-Woodbury, Jr., midfield); Jeremy Pantoni (Goshen, Sr., forward); Zemi Rodriguez (Goshen, freshman, midfield/forward); Jacob Schulman (Cornwall, Sr., midfield); Thomas Stickley (Goshen, Sr., midfield); Colin Sullivan (Red Hook, Sr., midfield).

Class AA all-section team
Giddel Alvarado (Newburgh Free Academy, Sr., midfield);  Christian Garner (Monroe-Woodbury, junior, defense); Michael Horner (Minisink Valley, Jr., defense); Dillon Kane (Washingtonville, Sr., defense); Sam LaTorre (Warwick, Sr., midfield); Evan Liguori (Warwick, Sr., midfield); Andy Lopez (Kingston), Jr., midfield); James Maltes (Washingtonville, Sr., midfield/forward); Dylan McDermott (Monroe-Woodbury, junior, goalie); Eric Ormsby (Warwick, Sr., forward); Connor Paik (Monroe-Woodbury, Jr., midfield); Carson Ruhland (Roosevelt, Soph., midfield).

Honorable mention: Ismael Bravo (Middletown, Sr., midfield); Nolan Kelly (Monroe-Woodbury, Sr., midfield); Anthony Santamaria (Newburgh Free Academy, Jr., forward); Devin Scully (Valley Central, Jr., midfield); John DeGeorge (Pine Bush, Sr., midfield).

Class A all-section team

Sam Bagshaw (Saugerties, Sr., forward); Jake Burgess (Cornwall, Sr., forward); Issac Cheruiyot (New Paltz, Jr., forward); Liam Evans (Monticello, Jr., forward); John Locicero (Wallkill, Jr., forward); Zach Martin (Port Jervis, Sr., goalie); Hudson Miller (Red Hook, Sr., midfield); D.J. Mungo (Goshen, Sr., defense); Jeremy Pantoni (Goshen, Sr., forward); Zemi Rodriguez (Goshen, freshman, midfield/forward); Jacob Schulman (Cornwall, Sr., midfield); Thomas Stickley (Goshen, Sr., midfield); Colin Sullivan (Red Hook, Sr., midfield).

Class B all-section team

Kawshar Biswas (Ellenville, Fr., midfield/forward); Selvin Brizuela (Fallsburg, Jr., goalie); Steve Caione (Dover, Sr., center back) Kelgin Cheh (Liberty, Sr., goalie); Nolan Danielewski (Chester, Sr., defense); Dario DiValentino (Highland, Sr., midfield/forward); Connor Doyle (Burke Catholic, Sr., forward/midfield); Walter Espinoza (Marlboro, Sr., forward); Quinn Graziano (Rhinebeck, Sr., midfield); Nolan Green (James I. O’Neill, Sr., forward/midfield); Justin Guiliano (Ellenville, Soph., midfield/defense); Aaron Langiou (Dover, Sr., goalie); Colin Murray (Rhinebeck, Soph., defense); Kelvin Nunez (Fallsburg, Sr., forward); Colin Shust (Burke Catholic, Sr., defense/midfield)

Class C-D all-section team

Christian Aldana (Pine Plains, Jr., forward); Judah Ben-Eliezer (Mount Academy, Sr., forward); Tim Cavanna (Mount Academy, Sr., midfield); Brandon Davenport (John A. Coleman Catholic, Jr., midfield/forward); Christian Deas (S.S. Seward, Sr., defense); Jack Gardiner (S.S. Seward, Sr., forward); Jacob Hart (Millbrook, Sr., midfield); Tom Huleatt (Mount Academy, Sr., midfield/forward); Chet Kelty (Eldred, Jr., forward); Jair Mautone (John A. Coleman Catholic, Sr., midfield); Javier Mendez (Webutuck, Jr., forward); Joe Santoro (Eldred, Sr., midfield); Tom Vansaders (Tri-Valley, Jr., forward/midfield); Bobby Verblaauw (S.S. Seward, Sr., goalie).

This entry was posted in Soccer. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Blog Author

    Sal Interdonato

    Award-winning writer Sal Interdonato has been on the Army football beat since 2007. He'll take you inside the huddle and into the lives of the Black Knights. Read Full
  • Categories

  • Archives