2018 Section 9 Division II wrestling seeding

Onteora senior 170-pounder Dillon Ross looks to win his fourth straight Section 9 Division II title Sunday at SUNY Ulster in Stone Ridge.

Port Jervis makes its debut in the Division II tournament and has four top seeds – Carson Sauschuck (132); Drew Harrison (152); Jason Butler (182) and Raven Aumick (195).

Rondout Valley’s Nikko Walsh (99 pounds) and Onteora brothers Pat Ross (120), Nate Ross (126) and Nick Ross (138) are returning champions, who have earned top seeds.

Section 9 Division II championships

(Sunday at SUNY Ulster, Stone Ridge)
99 pounds: 1. Nikko Walsh (Rondout Valley, Fr., 26-3); 2. Joey Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West, Fr., 25-9); 3. Peter Bender (Highland, Fr., 25-13); 4. Jack Hyland (New Paltz, Fr., 19-11).

106: 1. Matt Morris (Red Hook, Soph., 23-11); 2. Timmy Pereira (Rondout Valley, Jr., 17-12); 3. Elliott Crocco (New Paltz, Soph., 13-9); 4. Summer Conetta (Chester-Tuxedo, Soph., 7-7); 5. David Ringleben (Red Hook, Soph., 5-7).

113: 1. Aidan Cuppett (New Paltz, Soph., 25-8); 2. Eric Tigue (Port Jervis, 8th grader, 25-8); 3. James Long (Chester-Tuxedo, Sr., 9-4); 4. Logan Zehr (Highland, 8th grader, 20-16); 5. Caleb Harrison (Port Jervis, Fr., 18-15); 6. Tim Dirie (Eldred-Liberty-Sullivan West, 8th grader, 10-18), 7. Justin Vandendooren (Onteora, Fr., 14-15); 8. Josh Schmoyer (Chester-Tuxedo, Fr., 2-7).

120: 1. Pat Ross (Onteora, Fr., 30-7); 2. Ethan Palanca (New Paltz, 32-2, Fr.); 3. Alex Lopez (Red Hook, Soph., 14-9); 4. Walter Evans (Ellenville, 8th grader, 5-5); 5. Robbie Potter (Onteora, Soph., 7-7); 6. Jimmy Kiss (Highland, Soph., 15-21); 7. Griffin Tietje (New Paltz, Fr., 8-10); 8. Issac Cain (Rondout Valley, Soph., 3-17); 9. Matt Csernai (Chester-Tuxedo, Fr., 2-8).

126: 1. Nick Ross (Onteora, Fr., 28-5); 2. Liam Bullock (Chester-Tuxedo, Jr., 15-2); 3. John Antonelli (Marlboro, Soph., 16-9); 4. Joey Amato (Port Jervis, Soph., 28-9); 5. Mitchell Gibson (New Paltz, Soph., 16-13); 6. Joe Artensen (Highland, Jr., 11-17); 7. Dan Klotz (Port Jervis, Soph., 3-3); 8. Liam O’Connor (Red Hook, Fr., 3-10); 9. Mark Bruckenstein (Chester-Tuxedo, Soph., 6-13); 10. Mark Amoroso (Eldred-Liberty-Sullivan West, Fr., 11-15).

132: 1. Carson Sauschuck (Port Jervis, Sr., 29-5); 2. Nanuk McBride (Red Hook, Sr., 12-10); 3. Ceaser Luna (Highland, Jr., 21-11); 4. Trevor Faveron (Onteora, Sr., 23-9); 5. Gavin Staerker (Port Jervis, Jr., 23-13); 6. Jack Doornan (Onteora, Fr., 7-3); 7. Jason Harding (New Paltz, Soph., 6-20); 8. James Melitski (Red Hook, Fr., 0-7); 9. Noah Riegelhaupt (Chester-Tuxedo, Sr., 5-7); 10. Sterling Sanders (Chester-Tuxedo, Jr., 2-8); 11. Dan Adams (Eldred-Liberty-Sullivan West, Fr., 13-20).

138: 1. Nate Ross (Onteora, Jr., 21-7); 2. Nick Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West, Jr., 24-8); 3. Mat Malherio (Highland, Jr., 29-5); 4. Brad Acvedo (Highland, Sr., 27-8); 5. Brendan Douthit (Burke Catholic, Jr., 21-6); 6. Sam Buono (Onteora, Fr., 13-16); 7. Asher Pelton (Port Jervis, Sr., 5-10); 8. Nick Tsoronis (Red Hook, Soph., 6-18); 9. Steven Bradford (Chester-Tuxedo, Jr., 4-12); 10. Bella Todaro (New Paltz, Jr., 1-9); 11. Levi Wyns (New Paltz, Soph., 10-18).

145: 1. Ian Houck (Rondout Valley, Sr., 28-5); 2. Zach Chartrand (Onteora, Sr., 22-10); 3. Joe Mahaney (Port Jervis, Sr., 17-7); 4. Logan Smith (Highland, 8th grader, 13-12); 5. Joe Reed (Port Jervis, Jr., 9-8); 6. Tyler Benincasa (Red Hook, Soph., 8-20); 7. Michael Anson (Rondout Valley, Sr., 6-16); 8. John Kennick (Chester-Tuxedo, Jr., 2-11); 9. Andrew Crandell (Eldred-Liberty-Sullivan West, Fr., 8-21); 10. Ryan Salerno (Chester-Tuxedo, 8th grader, 0-7); 11. Todd Bianchi (Eldred-Liberty-Sullivan West, Fr., 6-14); 12. Justin Halbert (Highland, Jr., 10-19); 13. Owen Allison (Onteora, Fr., 11-13).

152: 1. Drew Harrison (Port Jervis, Jr., 33-3); 2. Luke Jones (Eldred-Liberty-Sullivan West, Soph., 21-9); 3. Logan Michael (New Paltz, Soph., 20-14); 4. Henry Peters (Eldred-Liberty-Sullivan West, Soph., 13-10); 5. James Shaw (Burke Catholic, Jr., 14-11); 6. Brett Berryann (Onteora, Jr., 10-3); 7. Javan Bresler (Onteora, Soph., 11-5); 8. Andrew Salerno (Chester-Tuxedo, Sr., 9-10); 9. Nick DiCurcio (Chester-Tuxedo, Eighth-grader, 0-9).

160: 1. Tristen Schiafo (Red Hook, Sr., 28-6); 2. Griffin Roddy (Port Jervis, Sr., 25-9); 3. Anthony Buchanan (Highland, Sr., 8-8); 4. Caeser Santiago (Eldred-Liberty-Sullivan West, Jr., 21-8); 5. Joe Kiss (Highland, Sr., 13-13); 6. Cole Greco (Chester-Tuxedo, Fr., 6-13); 7. Teddy Szymanski (Chester-Tuxedo, 8th grader, 3-10); 8. Brandon Tietje (New Paltz, Jr., 10-17); 9. Johl Paul Abreu (Onteora, Sr., 10-22).

170: 1. Dillon Ross (Onteora, Sr., 41-2); 2. Dom Zappolo (Port Jervis, Sr., 13-7); 3. James Deaveiro (Eldred-Liberty-Sullivan West, Jr., 23-11); 4. Adian Maduro (Highland, Fr., 21-11); 5. Brian Kenney (New Paltz, Sr., 18-13); 6. Ben Swart (Highland, Soph., 7-4)

182: 1. Jason Butler (Port Jervis, Sr., 33-4); 2. Jack Purcell (New Paltz, Sr., 14-8); 3. Drew Bendy (Eldred-Liberty-Sullivan West, Jr., 19-12); 4. Hayden Campolong (Red Hook, Fr., 12-8); 5. Noah Stokes (Red Hook, Jr., 14-16)

195: 1. Raven Aumick (Port Jervis, Sr., 25-5); 2. Ryan Hobson (Red Hook, Sr., 21-10); 3. Francisco Miguel (Eldred-Liberty-Sullivan West, Soph., 16-9); 4. Adam Albright (Highland, Soph., 10-7); 5. Jared Fisher (Onteora, Sr., 6-19)

220: 1. Devin Dixon (New Paltz, Jr., 25-8); 2. Nicholas Rekuc (Ellenville, Jr., 6-1); 3. Jacob Southard (Port Jervis, Soph., 17-8); 4. Jovane Dennis (Eldred-Liberty-Sullivan West, Jr., 27-10); 5. John Perez (Highland, Soph., 11-10); 6. Isiah Anglada (Red Hook, Jr., 13-16); 7. Victor Blinov (Ellenville, Jr., 4-4).

285: 1. Liam Dietrich (Red Hook, Soph., 26-5); 2. James Oosterom (Port Jervis, Soph., 23-6); 3. Casey Maynard (Highland, Jr., 23-15); 4. Evan Jansen (New Paltz, Fr., 13-18); 5. Kevin McColgan (Rondout Valley, Sr., 8-13); 6. Jaager Ramirez (Burke Catholic, Jr., 7-10); 7. John Doros (Ellenville, Jr., 3-1); 8. Devin McGovern (Chester-Tuxedo, Soph., 4-14); 9. Jason Lonstein (Ellenville, Jr., 5-3).

This entry was posted in Wrestling. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Blog Author

    Sal Interdonato

    Award-winning writer Sal Interdonato has been on the Army football beat since 2007. He'll take you inside the huddle and into the lives of the Black Knights. Read Full
  • Categories

  • Archives