Updated Section 9 basketball schedule

Weather has prompted changes in the Section 9 tournament.

The Section 9 Class D boys and girls championship will not be held at SUNY Sullivan today.

The girls game between Eldred and Livingston Manor will be played at 4:30 p.m. Thursday at Mount Saint Mary in Newburgh.

The boys game between Livingston Manor and Roscoe has moved to 4:30 p.m. Friday at Mount Saint Mary.

Currently, only two games are on today: Goshen at Saugerties girls, 4 p.m. and Red Hook at New Paltz boys, 6 p.m.

Section 9 basketball tournament

Boys
Class AA
Semifinals

Thursday, February 28

No. 3 Newburgh at No. 2 Middletown, 6 p.m.

No. 5 Washingtonville at No. 1 Kingston, 6 p.m.

Final

Sunday, March 3

Semifinal winners at SUNY New Paltz, 5:30 p.m.

State quarterfinal: March 8, 9 or 10 vs. Section 1-4 winner

Class A

Semifinals

Wednesday, February 27

No. 5 Red Hook at No. 1 New Paltz, 6 p.m.

Thursday, February 28

No. 6 Monticello at No. 2 Minisink Valley, 6 p.m.

Final

Friday, March 1

Semifinal winners at Mount Saint Mary, Newburgh, 8 p.m.

State first round: March 4, 5 or 6 vs. Section 1

Class B

Semifinals

Thursday, February 28

No. 5 Spackenkill at No. 1 Ellenville, 6 p.m.

No. 6 Highland at No. 2 Marlboro, 6 p.m.

Final

Saturday, March 2

Semifinal winners at Mount Saint Mary, Newburgh, noon

State first round: March 4, 5 or 6 vs. Section 1

Class C

Final

Thursday, February 28

No. 3 Pine Plains vs. No. 1 Millbrook, at Mount Saint Mary, Newburgh, 8 p.m.

State first round: March 4, 5 or 6 vs. Section 1

Class D

Final

Friday, March 1

No. 2 Roscoe vs. No. 1 Livingston Manor, at Mount Saint Mary, Newburgh, 4:30 p.m.

State first round: March 4, 5 or 6 vs. Section 11

GIRLS

Class AA

Semifinals

Thursday, February 28

No. 5 Newburgh at No. 1 Warwick, 6 p.m.

No. 3 Valley Central at No. 2 Monroe-Woodbury, 6 p.m.

Final

Sunday, March 3

Semifinal winners at SUNY New Paltz, 7:30 p.m.

State quarterfinal: March 8, 9 or 10 vs. Section 1-4 winner

Class A

Semifinals

Thursday, February 28

No. 3 Goshen at No. 2 Saugerties, 4:30 p.m.

No. 5 Roosevelt at No. 1 Cornwall, 6 p.m.

Final

Friday, March 1

Semifinal winners at Mount Saint Mary, Newburgh, 6:15 p.m.

State first round: March 4, 5 or 6 vs. Section 1

Class B

Semifinals

Thursday, February 28

No. 4 Onteora at No. 1 Spackenkill, 6 p.m.

No. 3 Marlboro at No. 2 Burke, 6 p.m.

Final

Saturday, March 2

Semifinal winners at Mount Saint Mary, Newburgh, 10 a.m.

State first round: March 4, 5 or 6 vs. Section 1

Class C

Final

Thursday, February 28

Semifinal winners at Mount Saint Mary, 6:15 p.m.

State first round: March 4, 5 or 6 vs. Section 1

Class D

Final

Thursday, February 28

No. 2 Livingston Manor vs. No. 1 Eldred, at Mount Saint Mary, Newburgh, 4:30 p.m.

State first round: March 4, 5 or 6 vs. Section 11

This entry was posted in Basketball. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives