2019 Section 9 BCANY Boys Basketball All-Stars

Kingston senior guard Brian Moore (Class AA), New Paltz senior guard Axel Rodriguez (Class A), Ellenville senior guard Sivon Diconcilio (Class B) and S.S. Seward senior forward Matt Stam (Class C/D) were named the Section 9 players of the year by the Basketball Coaches Association of New York.

Washingtonville’s Todd Rose (Class AA), New Paltz’s Stu Robinson (Class A), Ellenville’s Bryan Bonitz (Class B) and Roscoe’s Fred Ahart were named coaches of the year.

Class AA

Player of the Year: Brian Moore, Kingston, Sr. G
Coach of the Year: Todd Rose, Washingtonville
Sportsmanship Award: Valley Central
3-point Champion: Brian Moore, Kingston (47.9%)
Free-Throw Champion: Kareem Lubin, Washingtonville (88.3%)
All-Stars: Romeo Aquino, Washingtonville, Jr., F: Zechariah Barnes, Newburgh Free Academy, Sr., G; Connor Coffey, Monroe-Woodbury, Sr., G; Connor Fitzgibbons, Valley Central, Jr. G; Keon Gill, Middletown, Sr., G; Marquis Gill, Middletown, Sr., G; Zac Goldstein, Warwick, Sr., F; Ryan Graham, Washingtonville, Jr., G; Josiah Joseph, Warwick, Sr., G; Tim Linton, Pine Bush, Soph., F; Kareem Lubin, Washingtonville, Sr., F; Nick Memoli, Monroe-Woodbury, Sr., G; Jimmy Moot, Kingston, Sr., F; Pat O’Boyle, Burke Catholic, G; Shy’quan Royal, Kingston, Soph., G;  Caleb Simmons, Newburgh Free Academy, Sr., F.

Class A
Player of the Year: Axel Rodriguez, New Paltz, Sr., G
Coach of the Year: Stu Robinson, New Paltz
Sportsmanship Award: Monticello
3-point Champion: Matt Giordano, Goshen (46.1%)
Free-throw Champion: Mat Shea, Wallkill (82.4%)
All-Stars: Casey Burke, New Paltz, Sr., G; Brandon Cahill, Red Hook, Sr., G; Dylan Craft, Roosevelt, Jr., F; Zack Foley, Goshen, Sr., G; Will Fredericks, Cornwall, Sr., F; Josh Gattling, Monticello, Jr., G; Matt Giordano, Goshen, Jr., G; Alex Krupinski, Minisink Valley, Soph., G; John Mack, Minisink Valley, Jr., F; Patrick Murphy, New Paltz, Jr., F; Nico Rodriguez, Port Jervis, Soph., G; Justin Ruggiero, Monticello, Soph., G; Liam Schoonmaker, Saugerties, Sr., F; Mat Shea, Wallkill, Fr., G; Kyle Skivington, Cornwall, Sr., F; Chris Yearwood, Red Hook, Sr., G.

Class B
Player of the Year: Sivon Diconcilio, Ellenville, Sr., G
Coach of the Year: Bryan Bonitz, Ellenville
Sportsmanship Award: Liberty
3-point Champion: Kevin Stein, Chester (36%)
Free-throw Champion: John Scalo, Highland (81.7%)
All-Stars: Juan Ayala, Fallsburg, Sr, G; Ashton Barrett, Liberty, Sr., G; Darius Boben, James I. O’Neill, Jr., G; Jeremiah Figueroa, Ellenville, Sr., G; Zack Garrant, Spackenkill, Soph, F; Justin Guiliano, Ellenville, Jr., F; Sam Mongelli, Marlboro, Sr., G; A.J. Musacchio, Marlboro, Sr., F; Cameron Ness, Highland, Sr., F; Tony Njoga, James I. O’Neill, Sr., G; John Scalo, Highland, Sr., G; Kevin Stein, Chester, Jr., G; Jake Stern, Onteora, Jr., F.

Class C/D
Player of the Year: Matt Stam, S.S. Seward, Sr., F
Coach of the Year: Fred Ahart, Roscoe
Sportsmanship Award: S.S. Seward
3-point Champion: Tyler Funk, Pine Plains (49.3%)
All-Stars: Nik Breihof, Roscoe, Sr., G; Juniper Brown, Livingston Manor, Sr., G; Gabe Campanelli, Sullivan West; Jacob Daly, Millbrook, Jr., G; Grant Gravelle, S.S. Seward, Sr., F; Erick Hill, Roscoe, Sr., G; Patrick Kyle, Millbrook, Sr., G; Evan Proper, Pine Plains, Sr., G; Kyle Reimer, Sullivan West; Brandon Serrano, S.S. Seward, Soph., G; Daryll Walker, S.S. Seward, Jr., C.

This entry was posted in Basketball. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives