Local schedule for Friday, May 3



High school
BASEBALL
Liberty at Fallsburg, ppd.
Eldred vs. Tri-Valley, at Neversink Town Park, 4:15 p.m.
Germantown at Rhinebeck, ppd.
New Paltz vs. Highland, at Tony Williams Park, 4:15 p.m.
Chapel Field at Sullivan West, at Lions Field, 4:30 p.m. (site, time change)
Burke Catholic at Chester Academy, ppd.
Onteora at James I. O’Neill, ppd.
BOYS GOLF
Tri-Valley at Goshen, ppd.
Cornwall, Port Jervis vs. Burke Catholic, at Hickory Hill GC, 3:30 p.m.
Pine Bush, Warwick vs. Minisink Valley, ppd.
BOYS LACROSSE
Rondout Valley at Newburgh Free Academy, 4 p.m.
Warwick at Washingtonville, ppd.
Cornwall at Monroe-Woodbury, ppd.
BOYS TENNIS
Kingston at Pine Bush, 4 p.m.
Newburgh Free Academy at Monroe-Woodbury, 4 p.m.
Warwick at Middletown, 4 p.m.
Liberty vs. James I. O’Neill, at West Point outdoor courts, 4 p.m.
Goshen at Port Jervis, 4 p.m.
Ellenville vs. New Paltz, at SUNY New Paltz, 4:15 p.m.
Rondout Valley vs. Red Hook, at Recreation Park, 4:15 p.m.
Roosevelt vs. Rhinebeck, at Starr Library, 4:15 p.m.
Spackenkill at Saugerties, ppd.
GIRLS GOLF
Monroe-Woodbury, Onteora vs. New Paltz, at Apple Greens GC, 3 p.m.
Valley Central vs. Kingston, at Wiltwyck GC, 3 p.m.
Washingtonville vs. Warwick, ppd.
Burke Catholic vs. Sullivan West,ppd.
GIRLS LACROSSE
Monroe-Woodbury at Pine Bush, 4 p.m.
Saugerties at Red Hook, 4:30 p.m.
James I. O’Neill at Arlington, 4:30 p.m.
New Paltz vs. Goshen, at CJ Hooker Middle, 5:15 p.m.
SOFTBALL
Washingtonville at Newburgh Free Academy, ppd.
Middletown at Pine Bush, ppd.
Monticello vs. Goshen, at CJ Hooker Middle, 4 p.m.
Ellenville Blue Devil tournament: Liberty vs. Tri-Valley, at Ellenville H.S., 4 p.m.; Sullivan West vs. Ellenville, at Berme Road field, 4 p.m. consolation at Berme Road, 6 p.m.; championships at Berme Road, 8 p.m.
Lincoln vs. Tuxedo, ppd.
Fallsburg at Eldred, ppd.
Dover at Rhinebeck, ppd.
Germantown vs. Webutuck, ppd.
Port Jervis at Cornwall, ppd.
Burke Catholic at James I. O’Neill, ppd.
Rhinebeck at S.S. Seward, ppd.
UNIFIED BASKETBALL
Warwick at Pine Bush, 4:30 p.m.
Cornwall at Middletown, ppd.
Rondout Valley at Newburgh, 4:30 p.m.
Kingston at John Jay (East Fishkill), 4:30 p.m.

College
BASEBALL
Army at Lehigh (DH), noon
SUNY Orange vs. SUNY Ulster, at Tony Williams Park, 3:30 p.m.
SUNY Westchester at SUNY Sullivan, 3:30 p.m.
SUNY Rockland vs. SUNY Dutchess, at Dutchess Stadium, Fishkill, 4 p.m.
MEN’S LACROSSE
Patriot League semifinals: Army at Loyola (Md.), 5 p.m.
SOFTBALL
Saint Peter’s at Army (DH), 5:30 p.m.
SUNYAC tournament (at SUNY Cortland): SUNY New Paltz vs. SUNY Geneseo, 11 a.m. (winner bracket); possible second game, 3 p.m.
Skyline semifinal: Mount Saint Mary vs. Saint Joseph’s-Patchogue, at Farmingdale State, 4 p.m.
TRACK AND FIELD
Army in Patriot League championships at Holy Cross

Local
HORSE RACING
Belmont, 1:30 p.m.
Yonkers, 6:50 p.m.
AUTO RACING
Accord, ppd.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives