2020 State Wrestling Day One Results

Section 9 is sending seven wrestling to the Division I finals after the first day of state championship weekend at Times Union Center in Albany.

Middletown senior Joseph Velazquez knocked out second-seeded James Araneo of Ward Melville in the 170-pound quarterfinal with a pin after trailing 15-4 in the match.

Teammate Justin Morales, a senior, joins Velazquez in the semifinals at 106 pounds. Monroe-Woodbury freshman Jordan Brown (99), Minisink Valley eighth-grader Zack Ryder (126), Pine Bush senior Tommy Askey (152), Monroe-Woodbury senior Joey McGinty (160) and Minisink Valley freshman Ethan Gallo are also state semifinalists and guaranteed a top-six medal.

Monroe-Woodbury freshman Jordan Brown and Warwick freshman Alex Greco advanced to the state Division I 99-pound quarterfinals, winning by decision.

Joining Brown and Greco in the quarterfinals are Middletown’s Justin Morales (106), Washingtonville’s Andrew Marchese (113), Minisink Valley’s Zack Ryder (126), Pine Bush’s Tommy Askey (Pine Bush), Monroe-Woodbury’s Joey McGinty (160), Red Hook’s Matt Morris and Onteora brothers Nick (152), Pat (160) and Nate Ross (170)

Division I
Quarterfinals
99 pounds: Jordan Brown (Monroe-Woodbury) d. Michael Adams (Monsignor Farrell) 5-3; P.J. Duke (Carmel) tech fall Alex Greco (Warwick) 21-5, 3:02; 106: Justin Morales (Middletown) d. Joe Berenson (Webster Schroeder) 10-5; 113: Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Andrew Marchese (Washingtonville) :56; 126: Zack Ryder (Minisink Valley) d. Rocco Camillaci (Hilton) 7-4; 152: Tommy Askey (Pine Bush) d. Dennis Robin (Arlington) 4-3; 160: Joey McGinty (Monroe-Woodbury) d. Adrian Artsisheuskiy (Midwood) 4-3; 170: Joseph Velazquez (Middletown) pin James Araneo 4:36; 182: Ethan Gallo (Minisink Valley) d. Alex Behar (Briarcliff Byram Hills) 7-2; 285: Myles Norris (Freeport) d. Adam Fenner (Minisink Valley) 2-1 2 OT

Round of 16
99 pounds: Jordan Brown (Monroe-Woodbury) d. Freddy Pagan (Fulton) 17-11; Drew Greco (Warwick) d. Travis Browning (Frontier) 4-1; 106: Justin Morales (Middletown) d. Brendan Dellinger (Williamsville Northeast) 9-4; Sal Esposito (Tottenville) d. Jackson Merli (Newburgh Free Academy) 5-0; 113: Andrew Marchese (Washingtonville) d. Nick Lamorte (Rocky Point) 11-0; 120: Alex Booth (Indian River) d. Nick Picariello (Minisink Valley) 2-0; 126: Zack Ryder (Minisink Valley) d. Evan Matias (Rocky Point) 8-0; 132: Jayden Scott (Rush Henrietta) d. Matt Romano (Valley Central) 7-1; Drew Witham (Corning) pin Jordan Suarez (Minisink Valley) 2:15; 138: Tim Bova (Arlington) d. Sean Savacool (Minisink Valley) 6-4; 145: Marvin Lobo (Copiague) d. Ethan Palanca (New Paltz) 2-1; 152: Tommy Askey (Pine Bush) d. Dylan Collins (Frontier) 9-3; 160: Joey McGinty (Monroe-Woodbury) pin Nick Otero (Copiague) 1:14; 170: Joe Velasquez (Middletown) d. Joseph Dixon (Canisius) 4-3; 182: Ethan Gallo (Minisink Valley) pin Cole Rivell (Union-Endicott) :47; 195: Anthony Cascen (Trumann) d. Brian Giacchi (Middletown) 7-3; 220: Alex Semenenko (McKee-Staten Island) pin JC Cabrera (Minisink Valley) 2:17; 285: Adam Fenner (Minisink Valley) d. Joe Nolan (Ossining) 8-4

Division II
Quarterfinals
126: Matt Morris (Red Hook) d. Micah Roes (Lowville) 11-3; 152: Nick Ross (Onteora) pin Keagan Case (Central Valley Academy) 6-4, sudden victory; 160: Ethan Stotler (Waverly) pin Pat Ross (Onteora) 1:07; 170: Mikey Squires (Norwich) d. Nate Ross (Onteora) 6-5; 220: Karl Bouyer (Clarke) d. James Oosterom (Port Jervis) 10-3
Round of 16
99 pounds: Gianni Silvestri (Tioga) pin Trevor Tufano (Port Jervis) 5:04; 113: Logan Campbell (Coxsackie-Athens) d. Ryan Ross (Port Jervis) 14-4; 120: Avery Leonard (Cooperstown) pin Joey Curreri (Eldred) 1:13; 126: Matt Morris (Red Hook) d. Jake Murphy (Seaford) 8-5; 132: Marek Bush (Central Valley Academy) pin Joey Amato (Port Jervis) 1:01; 145: Ethan Ferro (Palmyra-Macedon) pin Tyler Benincasa (Red Hook) 1:55; 152: Nick Ross (Onteora) pin Hunter McKenna (Warrensburg Bolton) 1:32; 160: Pat Ross (Onteora) pin Mike DiForte (Petrides) 1:51: 170: Nate Ross (Onteora) pin Jason Fraser (Tonawanda) 1:03; 182: Gabe Monroe (Windsor) d. Hayden Campalong (Red Hook) 7-2; 195: Nate Degroff (Warsaw) tech fall Hunter Roberts (Eldred) 15-0, 4:47; 220: James Oosterom (Port Jervis) tech fall Tyler Smith (Bolivar-Richburg) 15-0, 4:34; 285: Cody Wilson (Albion) d. Devin McGovern (Chester) 5-0

Outbracket
99 pounds: Tufano (Port Jervis) d. Christian Perlleshi (Pleasantville-1) 4-3; 106: Mark Amedore (Schalmont) d. Ryan Kirker (Red Hook) ; 138: Ryan Caudill (Pavillion-York) tech. fall Alex Lopez (Red Hook) 15-0, 4:15

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives