2020 Section 9 Football Schedule

Aidan Semo and two-time defending state Class A champion Cornwall are tentatively scheduled to open 2020 season at Section 9 Class AA champion Pine Bush on Sept. 11. KELLY MARSH/FOR THE TIMES HERALD

Section 9 football teams may be adding a game to their tentative 2020 schedules following Wednesday’s NYSPHSAA executive committee vote on a “Week Zero” game.

Schools would tentatively have the option of opening the season on the weekend of Sept. 4-5 rather than playing a scrimmage.

Of course, all schedules are subject to change due to COVID-19 guidelines and schools returning to in-school instruction for the 2020-21 academic year.

Here’s a look at the tentative Section 9 football regular-season schedule as posted on the OCIAA website:

Divisions
Class AA: Middletown, Monroe-Woodbury, Kingston, Newburgh Free Academy, Pine Bush, Valley Central, Washingtonville
Class A: Cornwall, Goshen, Minisink Valley, Saugerties, Wallkill, Warwick
Class B: Burke Catholic, Highland, Marlboro, New Paltz, Port Jervis, Red Hook, Rondout Valley
Class C: Chester, James I. O’Neill, Liberty
Independent: Monticello, Roosevelt
Eight-man: Dover, Eldred, Ellenville, Millbrook, Onteora, Pawling, Pine Plains, Roscoe, Spackenkill, Sullivan West, Spackenkill, Tri-Valley

Friday, Sept. 11
Goshen at Washingtonville, 6:30 p.m.
Red Hook at New Paltz, 6:30 p.m.
Rondout Valley at Marlboro, 6:30 p.m.
Chaminade at Newburgh Free Academy, 7 p.m.
Warwick at Monroe-Woodbury, 7 p.m.
Middletown at Minisink Valley, 7 p.m.
Cornwall at Pine Bush, 7 p.m.
Valley Central at Wallkill, 7 p.m.
James I. O’Neill at Highland, 7 p.m.
Fallsburg at Dover, 7 p.m.
Sullivan West at Millbrook, 7 p.m.
Ellenville at Pine Plains, 7 p.m.

Saturday, Sept. 12
Kingston at Saugerties, 1 p.m.
Roosevelt at Liberty, 1 p.m.
Chester at Monticello, 1 p.m.
Port Jervis at Burke Catholic, 1:30 p.m.
Spackenkill at Tri-Valley, 1:30 p.m.
Roscoe at Onteora, 1:30 p.m.
Eldred at Pawling, 1:30 p.m.

Thursday, Sept. 17
Monticello at Red Hook, 4 p.m.
Highland at Rondout Valley, 4 p.m.
Pawling at Tri-Valley, 4:30 p.m.
Dover at Roscoe, 4:30 p.m.
Liberty at Marlboro, 6:30 p.m.
Onteora at Fallsburg, 6:30 p.m.
Minisink Valley at Newburgh Free Academy, 7 p.m.
Washingtonville at Kingston, 7 p.m.
Valley Central at Monroe-Woodbury, 7 p.m.
Pine Bush at Middletown, 7 p.m.
Warwick at Wallkill, 7 p.m.
Saugerties at Cornwall, 7 p.m.
James I. O’Neill at Roosevelt, 7 p.m.
Burke Catholic at Goshen, 7 p.m.
New Paltz at Port Jervis, 7 p.m.
Bronxville at Chester, 7 p.m.
Pine Plains at Sullivan West, 7 p.m.
Millbrook at Eldred, 7 p.m.
Ellenville at Spackenkill, 7 p.m.

Friday, Sept. 25
Burke Catholic at New Paltz, 6 p.m.
Newburgh Free Academy at Washingtonville, 6:30 p.m.
Wallkill at Kingston, 7 p.m.
Monroe-Woodbury at Middletown, 7 p.m.
Pine Bush at Valley Central, 7 p.m.
Marlboro at Warwick, 7 p.m.
Cornwall at Goshen, 7 p.m.
Saugerties at Minisink Valley, 7 p.m.
Woodlands at Chester, 7 p.m.
Liberty at James I. O’Neill, 7 p.m.
Ellenville at Sullivan West, 7 p.m.
Pine Plains at Dover, 7 p.m.
Millbrook at Onteora, 7 p.m.

Saturday, Sept. 26
Roosevelt at Monticello, 1:30 p.m.
Highland at Red Hook, 1:30 p.m.
Port Jervis at Rondout Valley, 1:30 p.m.
Fallsburg at Tri-Valley, 1:30 p.m.
Spackenkill at Pawling, 1:30 p.m.

Friday, Oct. 2
Valley Central at Washingtonville, 6:30 p.m.
Monticello at James I. O’Neill, 6:30 p.m.
Marlboro at New Paltz, 6:30 p.m.
Pine Bush at Newburgh Free Academy, 7 p.m.
Kingston at Monroe-Woodbury, 7 p.m.
Port Jervis at Middletown, 7 p.m.
Warwick at Minisink Valley, 7 p.m.
Cornwall at Wallkill, 7 p.m.
Burke Catholic at Chester, 7 p.m.
Liberty at Highland, 7 p.m.
Fallsburg at Ellenville, 7 p.m.
Tri-Valley at Eldred, 7 p.m.
Roscoe at Sullivan West, 7 p.m.
Pine Plains at Spackenkill, 7 p.m.
Dover at Millbrook, 7 p.m.

Saturday, Oct. 3
Roosevelt at Voorheesville, 1 p.m.
Rondout Valley at Red Hook, 1 p.m.
Goshen at Saugerties, 1:30 p.m.
Onteora at Pawling, 1:30 p.m.

Friday, Oct. 9
Dover at Pawling, 6 p.m.
Eldred at Fallsburg, 6:30 p.m.
Newburgh Free Academy at Valley Central, 7 p.m.
Middletown at Kingston, 7 p.m.
Monroe-Woodbury at Pine Bush, 7 p.m.
Washingtonville at Cornwall, 7 p.m.
Saugerties at Warwick, 7 p.m.
Minisink Valley at Goshen, 7 p.m.
New Paltz at Wallkill, 7 p.m.
Red Hook at Port Jervis, 7 p.m.
Highland at Marlboro, 7 p.m.
Chatham at James I. O’Neill, 7 p.m.
Roscoe at Ellenville, 7 p.m.
Millbrook at Pine Plains, 7 p.m.
Onteora at Spackenkill, 7 p.m.

Saturday, Oct. 10
Rondout Valley at Burke Catholic, 1 p.m.
Ithaca at Monticello, 1:30 p.m.
Chester at Liberty, 1:30 p.m.
Tri-Valley at Sullivan West, 7 p.m.

Friday, Oct. 16
Middletown at Newburgh Free Academy, 7 p.m.
Kingston at Pine Bush, 7 p.m.
Washingtonville at Monroe-Woodbury, 7 p.m.
Goshen at Valley Central, 7 p.m.
Warwick at Cornwall, 7 p.m.
Minisink Valley at Wallkill, 7 p.m.
Saugerties at Roosevelt, 7 p.m.
Red Hook at Chester, 7 p.m.
Port Jervis at Highland, 7 p.m.
Burke Catholic at Marlboro, 7 p.m.
Tri-Valley at Ellenville, 7 p.m.
Sullivan West at Eldred, 7 p.m.
Dover at Spackenkill, 7 p.m.
Pawling at Millbrook, 7 p.m.

Saturday, Oct. 17
New Paltz at Rondout Valley, 1:30 p.m.
James I. O’Neill at Liberty, 1:30 p.m.
Fallsburg at Roscoe, 1:30 p.m.
Pine Plains at Onteora, 1:30 p.m.

Friday, Oct. 23
James I. O’Neill at New Paltz, 6:30 p.m.
Sullivan West at Fallsburg, 6:30 p.m.
Newburgh Free Academy at Kingston, 7 p.m.
Cornwall at Monroe-Woodbury, 7 p.m.
Valley Central at Middletown, 7 p.m.
Washingtonville at Pine Bush, 7 p.m.
Goshen at Warwick, 7 p.m.
Port Jervis at Minisink Valley, 7 p.m.
Valhalla at Chester, 7 p.m.
Burke Catholic at Highland, 7 p.m.
Ellenville at Eldred, 7 p.m.
Pawling at Pine Plains, 7 p.m.
Onteora at Dover, 7 p.m.
Spackenkill at Millbrook, 7 p.m.

Saturday, Oct. 24
Roosevelt at Rondout Valley, 1 p.m.
Liberty at Monticello, 1 p.m.
Marlboro at Red Hook, 1 p.m.
Wallkill at Saugerties, 1:30 p.m.
Tri-Valley at Roscoe, 1:30 p.m.

Friday, Oct. 30
Middletown at Washingtonville, 6:30 p.m.
Pine Bush at Warwick, 6:30 p.m.
Chester at James I. O’Neill, 6:30 p.m.
Monroe-Woodbury at Newburgh Free Academy, 7 p.m.
Kingston at Valley Central, 7 p.m.
Minisink Valley at Cornwall, 7 p.m.
Wallkill at Goshen, 7 p.m.
New Paltz at Highland, 7 p.m.
Marlboro at Port Jervis, 7 p.m.
Eight-Man quarterfinals, TBA

Saturday, Oct. 31
Red Hook at Burke Catholic, 1 p.m.
Rondout Valley at Liberty, 1 p.m.
Monticello at Saugerties, 1:30 p.m.
Roosevelt at Ithaca, 1:30 p.m.
Eight-Man quarterfinals, TBA

Friday, Nov. 5
Monticello at Roosevelt, 7 p.m.

Section 9 has yet to release official playoff schedule for Class AA, A, B and C

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives