Local track athletes plentiful at this weekend’s Outdoor Nationals in N.C.

Girls championship
2-mile (Friday 7:30 p.m.): Aisling Cuffe (Cornwall)
400 hurdles (Saturday 1:35 p.m.): Christina Zelenoy (Monroe-Woodbury)
2,000 steeplechase: Christina Clarkin (Monroe-Woodbury); Amber Goodspeed (Middletown); Jacqueline Kasal (Warwick)
4-mile relay (Saturday 8 a.m.): Monroe-Woodbury (Sabrina Brooks, Kelsey Esselman, Dana O’Donnell, Meaghan Ventarola, Christina Clarkin); Warwick (Victoria Dearing, Katie FitzGerald, Darby Ginley, Samantha Richards, Charlotte Brunjes)
3,200 relay (Friday 9:30 p.m.): Warwick (Darby Ginley, Katie FitzGerald, Samantha Richards, Jacqueline Kasal, Jessica Stokkeland)
800 sprint medley (Saturday 11:10 a.m.): Warwick (Meagan Brady, Ashely Stokkeland, Dylan Lolya, Jessica Stokkeland, Jessica Armand)
1,600 sprint medley (Friday 5:10 p.m.): Monroe-Woodbury (Sabrina Brooks, Christina Zelenoy, Dayzondra Gonzalez, Sharise Walker, Randi Gomez)
Distance medley (Saturday 9:30 a.m.): Cornwall (Rachel Miller, Olivia Jebb, Jillian Decker, Aisling Cuffe, Brittany Bryant)
Triple jump (Friday 2:30 p.m.): Olivia Jebb (Cornwall)
Hammer (Saturday 10 a.m.): Danielle Borriello (Ellenville); Heidi Furman (Tri-Valley); Jaclyn Galdun (Minisink Valley)

Girls emerging elite
400 relay (Friday 9 a.m.): Monroe-Woodbury (Dayzondra Gonzalez, Sharise Walker, Heather Eriksson, Christina Zelenoy, Jennifer Boyle)
1,600 relay (Saturday 2:35 p.m.): Monroe-Woodbury (Jennifer Boyle, Sabrina Brooks, Randi Gomez, Dayzondra Gonzalez, Sharise Walker)
High jump (Friday 7 p.m.): Jessica Armand (Warwick); Tiyi Boone (Newburgh Free Academy)
Long jump (Saturday 12 p.m.): Brittany Bryant (Cornwall); Olivia Jebb (Cornwall)
Triple jump (Friday 9:30 a.m.): Tiyi Boone (Newburgh Free Academy)

Freshman Girls
1-mile (Friday 1:40 p.m.): Darby Ginley (Warwick)

Boys championship
400 (Saturday 3:28 p.m.): Mel Mosely (Middletown)
800 (Saturday 3:12 p.m.): Ryan Brennan (Monroe-Woodbury)
110 hurdles (Friday 4:20 p.m.): Adam Abdur-Rahman (Middletown); Selwyn Maxwell (Don Bosco Prep, N.J.; lives in Monroe)
400 hurdles (Saturday 1:55 p.m.): Adam Abdur-Rahman (Middletown); Manny Mosely (Middletown)
440 shuttle hurdles relay (Saturday 10:40 a.m.): Don Bosco Prep, N.J. (Selwyn Maxwell of Monroe)
2,000 steeplechase (Saturday 12:20 p.m.): Paddy Grandinali (Warwick)
400 relay (Friday 8:30 p.m.): Don Bosco Prep, N.J. (Selwyn Maxwell of Monroe)
1,600 relay (Saturday 4:43 p.m.): Middletown (Manny Mosely, Webb Pierre, Shakoy Burton, Mel Mosely, Adam Abdur-Rahman); Newburgh Free Academy (Antione Davis, Terrel Moore, Shaquille Wimberly, Isaiah Valentine, Bryan Baldwin)
3,200 relay (Friday 9:50 p.m.): Warwick (Ray Farinella, Dan Paez, Tim Luthin, Aaron Peterson, Grant Parrelli); Monroe-Woodbury (Ryan Brennan, Sean Egan, Tom Papazicos, Patrick Rooney, David Hadaller)
800 sprint medley (Saturday 11:35 a.m.): Middletown (Darin Brown, Webb Pierre, Mel Mosely, Manny Mosely, Adam Abdur-Rahman); Newburgh Free Academy (Roberto Joseph, Antione Davis, Darious Reynolds, Makeithin Reynolds, Ralph Ballamour)
Distance medley (Saturday 9:50 a.m.): Warwick (Dan Paez, Kevin Grosso, Ray Farinella, Tim Luthin, Adrian Stelmach)
High jump (Saturday 2 p.m.): Xavier Mc Allister (Newburgh Free Academy); Mel Mosely (Middletown)
Hammer (Friday 12:15 p.m.): T.J. Servino (Monroe-Woodbury)
Javelin (Friday 11:30 a.m.): Tyler Yee (Don Bosco Prep, N.J.; lives in Florida, N.Y.)

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Categories

  • Archives