State track & field wrap: Two golds, three silvers, two bronzes

The Newburgh Free Academy boys 800-meter relay and the Cornwall girls 3,200 relay were both victorious at the state indoor track and field championships in Ithaca.
Federation silver medals were produced by pole vaulters Derek Dibona of Warwick and Samantha Leahey of Monroe-Woodbury, plus Kingston shot putter Valerie Hinds.
Federation bronze medals were won by Newburgh’s Jahnique Dessaline in the 55 meter dash and Chapel Field shot putter Robert Detz.

Federation placings listed
Boys
55-meters: 1. Carnell Noble (Greece Olympia) 6.46; 2. Anton Porter (Mount Saint Michael’s) 6.47; 3. Jahnique Dessaline (Newburgh) 6.52; 29. Curai White (Pine Bush) 6.85; 30. Kendell Ebron (Monroe-Woodbury) 6.86
55 hurdles: 1. Sidney Gibbons (Monsignor McClancy) 7.32; 2. Shawn Bleichert (Shenendehowa) 7.47; 3. Aaron McFadden (Copiague) 7.51; 8. Dylan Soder (Monroe-Woodbury) 7.76; 17. Justus Mathelier (Cornwall) 7.92; 21. Tim Henry (Washingtonville) 8.083.
300: 1. Rai Benjamin (Mount Vernon) 33.29; 2. Anton Porter (Mount Saint Michael’s) 34.83; 3. Kory Fitzgerald (Half Hollow Hills West) 35.21; 15. Rachi Jordan (Middletown) 36.22; 16. Kevin Gangemi (Cornwall) 36.33; 31. Tom Cooper (Monroe-Woodbury) 37.82.
600: 1. Luke Germanakos (Lynbrook) 1:20.60; 2. Anthony Hawthorne (Niagara Falls) 1:22.145; 3. Calvary Rogers (Greece Odyssey) 1:22.146; 6. Wayne Williams (Monroe-Woodbury) 1:22.86; 21. Kinard Gaynor (Newburgh) 1:26.74
1,000: 1. James Asselmeyer (Arlington) 2:28.20; 2. Jacob Johnson (Colonie) 2:28.78; 3. Kyle Barber (Fayetteville Manlius) 2:28.81; 6. Jack Jibb (Monroe-Woodbury) 2:31.30; 20. Kevin Vinolas (Minisink Valley) 2:39.27; 24. Rastafari Morgan (Kingston) 2:40.24.
1,600: 1. James Burke (Port Jefferson) 4:17.88; 2. Luke Gavigan (Tappan Zee) 4:20.28; 3. Marco Pompilj (Collegiate) 4:21.04; 16. Liam Neary (James I. O’Neill) 4:32.63; 27. D.J. Peterson (Warwick) 4:44.15.
3,200: 1. Calvin Butlak (Lake Shore) 9:31.44; 2. Jonathan Lauer (Sachem North) 9:31.79; 3. Chad Maier (Walt Whitman) 9:34.34; 8. Kobie Lane (Port Jervis) 9:28.29; 28. Christopher Biondi (Pine Bush) 9:55.27.
800 relay: 1. Newburgh Free Academy (Stephan Scott, Jahnique Dessaline, Marc Bellamour, Blaine Billings) 1:30.89; 2. Mount Vernon 1:32.59; 3. Christ the King 1:32.89.
1,600 relay: 1. Huntington 3:27.76; 2. North Rockland 329.79; 3. Amsterdam 3:29.99; 4. Monroe-Woodbury (Dylan Soder, Brian Sano, Kendell Ebron, Wayne Williams) 3:31.08.
3,200 relay: 1. Shenendehowa 7:56.72; 2. Arlington 8:00.26; 3. Sweet Home 8:07.99; 5. Warwick (Dan Wright, Tanner Senius, Omar Arietta, Nick Pacelli) 8:11.15.
Intersectional distance medley relay: 1. Section One 8:55.87; 2. Section Two 8:59.47; 3. Section Eleven 9:01.30; 10. Section Nine (Lucas Lopez, Patrick Dempsey, Brandon Bogert, Christopher Biondi) 9:19.71
High jump: 1. Hasani Rathan (William Floyd) 6-10; 2. Daniel Claxton (Smithtown East) 3. Connor Langdon (Eastport-South Manor) 6-6; 6. Troy Zanger (Port Jervis) 6-2; 11. Matt Przybocki (Burke Catholic) 6-2; 15. Daniel Pierre (Middletown) 6-0.
Long jump: 1. Charles Lambert (Xavier) 23-3.75; 2. Rayvon Grey (Beacon) 23-1.5; 3. Moses Castello-Edward (Lafayette E.C.) 23-0; 4. Terrel Davis (Beacon) 22-7.25; 17. Chris Carrion (Monroe-Woodbury) 20-6.75; 19. Colin Maggiolo (Warwick) 20-6.25
Triple jump: 1. Jared Lovelace (Archbishop Molloy) 50-4.5; 2. Ronel Forde (Shaker) 48-2.5; 3. Jimmy Shih (Webster Schroeder) 47-3; 10. Rayvon Greg (Beacon) 44-3.5; 15. Mike Thompson (Wallkill) 43-7.5; 18. Chris Ebbrell (Pine Bush) 43-1; 24. Chris White (Middletown) 41-11.
Shot put: 1. Eric Favors (North Rockland) 66-1, state record; 2. Jaelen Vazquez (Cardinal Hayes) 58-11.5; 3. Robert Detz (Chapel Field) 58-10.25; 17. Kenny Hand (Monroe-Woodbury) 48-4.5.
Weight throw:1. Erin Sheng (Syosset) 67-8.5; 2. Nate Sander (Warwick) 66-2.25; 3. Eric Favors (North Rockland) 61-2.5; 14. Anthony Rydell (Sullivan West) 52-7; 28. David Carlson (Kingston) 39-9.5.
Pole vault: 1. Ryan Herrera-Murphy (Iona Prep) 15-9; 2. Derek Dibona (Warwick) 15-6; 3. Max Jordan (Lansing) 15-0; 9. Ivan Mieses (Middletown) 14-0; 14. Matt DeLorenzo (Wallkill) 12-6.

Girls
55-meters: 1. Lanae-Tava Thomas (Rush-Henrietta) 7.08; 2. Halie Hazzard (Saint Anthony’s) 7.10; 3. Alyssa Leto (Sachem North) 7.19; 11. Rochelle Williams (Middletown) 7.30; 13. Candhace Forrest (Fallsburg) 7.31; 16. De’ja Bowen (Middletown) 7.44.
55 hurdles: 1. Victoria Jones-Alleyne (New Rochelle) 8.04; 2. Alyssa Sandy (Paul Robeson) 8.15; 3. Sophia Myers (Queens HS-Teach.) 8.36; 22. Penny Greibesland (Warwick) 8.95; 23. Michelle Mitchell (Monroe-Woodbury) 8.97.
300: 1. Arianne Strunkey (Taft) 39.26; 2. Sammy Watson (Rush-Henrietta) 40.25; 3. Kiana Lee (Irvington) 40.34; 21. Debbie Boerke (Washingtonville) 42.08; 26. Morgan Menzzasalma (Monroe-Woodbury) 42.72.
600: 1. Kamryn McIntosh (Suffern) 1:30.78; 2. Emma Gallagher (Benjamin Cardozo) 1:33.86; 3. Amanda Crawford (Paul Robeson) 1:34.96; 7. Gabryelle Fanning (Cornwall) 1:37.13; 21. Jodi Collymore (Pine Bush) 1:41.03; 23. Aliyah Ojo-Banks (O’Neill) 1:41.48.
1,000: 1. Sammy Watson (Rush-Henrietta) 2:53.33; 2. Kaitlin Ryan (Bronxville) 2:55.29; 3. Katie Devore (Mamaroneck) 2:58.17; 20. Kaylah Quarshie (Port Jervis) 3:06.68; 29. Katie Kern (Monroe-Woodbury) 3:23.18.
1,500: 1. Paige Duca (Friends Academy) 4:36.42; 2. Abbey Wheeler (Elmira) 4:39.49; 3. Alexandra DeCicco (Sachem East) 4:41.84; 19. Megan Reilly (Warwick) 4:54.99; 24. Sarah Rudge (Onteora) 4:59.67.
1,500 race walk: 1. Meaghan Podlaski (Colonie) 6:49.67; 2. Katharine Newhoff (East Islip) 6:52.72; 3. Lauren Harris (Sachem East) 6:58.58; 13. Katie Miale (Monroe-Woodbury) 7:33.09; 15. Athena Blair (Cornwall) 7:54.53; 18. Emily Forman (Monroe-Woodbury) 8:03.90.
3,000: 1. Bella Burda (Arlington) 9:58.10; 2. Anna Flynn (Ursuline) 9:59.78; 3. Jessica Lawson (Corning) 10:04.87; 8. Kathryn Munks (Monroe-Woodbury) 10:12.04; 24. Brittany Fuller (Port Jervis) 10:44.41.
800 relay:
1,600 relay: 1. Suffern 3:55.37; 2. Saratoga 4:01.61; 3. Westhampton Beach 4:02.72; 4. Monroe-Woodbury (Alexis Gomez, Olivia Gibson, Spencer Pavia, Morgan Menzzasalma) 4:03.05.
3,200 relay: 1. Cornwall (Ashley Wallace, Beatrice Boylan, Dara Cuffe, Jillian Decker) 9:22.07; 2. Shenendehowa 9:22.82; 3. Corning 9:27.38.
Intersectional distance medley relay: 1. Section Three 10:33.54; 10. Section Nine (Maeve Kelly, Olivia Gibson, Brianna Lawless, Angelique Atlas) 11:00.42.
High jump: 1. Faith Penny (East Islip) 5-6; 2. Grace Smith (Bethlehem) 5-5; 3. Aviana Goode (Bay Shore) 5-5; 16. Ahnrea McCaskill (Newburgh) 5-2; 17. Katie Murphy (Cornwall) 5-0; 23. Paige Baisley (Beacon) 4-9.
Long jump: 1. Marie-Jose Ebweabile (Benjamin Cardozo) 19-1; 2. McKyla Brooks (Frontier) 19-0.5; 3. Alyssa Mustafa (Island Trees) 18-3.5; 12. Avery Maillet (Onteora) 17-1.25; 30. Christa Sidoti (Cornwall) 15-1.25.
Triple jump: 1. Marie-Jose Ebweabile (Benjamin Cardozo) 41-0; 2. Sadira Brown (Sweet Home) 38-11.75; 3. Leah Moran (Holy Names) 38-9.25; 23. Michelle Mitchell (Monroe-Woodbury) 33-6.75; 26. Gabrielle Gordon (Pine Bush) 32-6.5.
Shot put: 1. Alexis Daniels (Binghamton) 45-6.5; 2. Valerie Hinds (Kingston) 45-4; 3. Kristina Insigno (Holy Trinity) 44-9.25; 21. Denaia Flanders (Monroe-Woodbury) 33-6.25
Weight throw: 1. Monae Cooper (New Rochelle) 53-11.75; 2. Mariah Mays (Rome Free Academy) 50-1.5; 3. Jessica Jeffrey (New Rochelle) 49-8.25; 8. Zandra Adams (Wallkill) 44-2.75; 13. Valerie Hinds (Kingston) 41-1.25; 16. Diana Echols (Ellenville) 37-10.
Pole vault: 1. Kari Stromhaug (Vestal) 12-0; 2. Samantha Beyar (Monroe-Woodbury) 11-6; 3. Earnie Burapan (Hilton) 11-6; 14. Erin Leahey (Warwick) 10-0; 23. Kristin Lubeskie (Monroe-Woodbury) 9-0.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink. Post a comment

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.

We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form.
  • Blog Author

    Ken McMillan

    Ken McMillan has been covering sports since he got his first writing job in 1979. He has covered Section 9 athletics for the past 34 years. He reports on college sports, including Army and Marist College. He also writes on TV/radio sports news, ... Read Full
  • Categories

  • Archives