Marist athletics events to be streamed free

Marist College will webstream 31 home athletic events this fall for free. This is a departure from recent years with the athletic department’s pay service, which no longer exists.
The first game up is tonight when the Marist women’s soccer team entertains Delaware State in the season opener at 7 p.m.
The Marist home events can be found at: GoRedFoxes.com.
The Metro Atlantic Athletic Conference will be webstreaming for free on MAAC.tv via its association with Sidearm Sports.

Here is the fall schedule:

Friday, Aug. 18 – Women’s soccer vs Delaware State, 7 p.m.
Friday, Aug. 25 – Men’s soccer vs Albany, 7 p.m.
Sunday, Aug. 27 – Women’s soccer vs New Hampshire, 2 p.m.

Friday, Sept. 1 – Women’s soccer vs Delaware, 7 p.m.; Volleyball vs Binghamton, 7 p.m.
Saturday, Sept. 2 – Volleyball vs Cleveland State, 3 p.m.
Saturday, Sept. 9 – Football vs. Stetson, 1 p.m.
Saturday, Sept. 16 – Women’s soccer vs Rider, 7 p.m.
Saturday, Sept. 23 – Women’s soccer vs Quinnipiac, Noon; Football vs Jacksonville, 6 p.m.
Sunday, Sept. 24 – Men’s soccer vs St. Bonaventure, 1 p.m.
Wednesday, Sept. 27 – Men’s soccer vs. Saint Peter’s, 7 p.m.
Saturday, Sept. 30 – Volleyball vs Manhattan, 1 p.m.; Women’s soccer vs Manhattan, 7 p.m.

Sunday, Oct. 1 – Volleyball vs Iona, 1 p.m.
Wednesday, Oct. 4 – Men’s soccer vs Fairfield, 7 p.m.
Saturday, Oct. 7 – Football vs Columbia, Noon; Women’s soccer vs Iona, 7 p.m.
Wednesday, Oct. 11 – Men’s soccer vs. Monmouth, 7 p.m.
Saturday, Oct. 14 – Volleyball vs. Fairfield, 1 p.m.
Sunday, Oct. 15 – Volleyball vs Quinnipiac, 1 p.m.
Wednesday, Oct. 18 – Women’s soccer vs Niagara, 3 p.m.
Friday, Oct. 20 – Volleyball vs Siena, 7 p.m.
Saturday, Oct. 21 – Football vs Drake, 1 p.m.
Wednesday, Oct. 25 – Men’s soccer vs Canisius, 4 p.m.
Saturday, Oct. 28 – Volleyball vs Rider, 1 p.m.
Sunday, Oct. 29 – Volleyball vs Saint Peter’s, 1 p.m.

Wednesday, Nov. 1 – Men’s soccer vs Siena, 7 p.m.
Saturday, Nov. 4 – Volleyball vs Canisius, 1 p.m.
Sunday, Nov. 5 – Volleyball vs Niagara, 1 p.m.
Saturday, Nov. 11 – Football vs Morehead State, Noon

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Premier League season debuts on NBC networks

The English Premier League – recognized as perhaps the best national league in the world, and certainly the most popular – gets underway on Friday. The NBC Sports networks will provide extensive coverage for a fifth season in a row, although the telecast plans have changed a bit.
The majority of contests will be aired on NBC Sports Network (Spectrum cable Ch. 81, 314), notably on Saturday mornings at 7:30 a.m. and 10 a.m., and Sunday mornings, generally at 9 a.m. and 11 a.m. There will be occasional Friday and Monday afternoon games at 3 p.m.
The business channel CNBC (Spectrum 31, 205) will often show Saturday 10 a.m. matches and select Sunday morning matches.
NBC (Spectrum Ch. 4) will show a number of Saturday contests at 12:30 p.m.
In recent years, Time Warner cable (now Spectrum) presented the remaining games (up to five in a the 10 a.m. time slot) on its overflow channels named Premier League Extra Time and webcast those matches on the NBC Sports app for customers who had subscriptions to NBC Sports Network. That plan has been scrapped this season in favor of bulking up its NBC Sports Gold offering, a web service that provides subscription-based coverage for sports such as cycling, rugby and track and field. For $50, fans can watch all non-cable airings of approximately 130 Premier League matches.
The matches that air on NBC, NBCSN and CNBC will be streamed on NBCsports.com and the NBC Sports app; the NBC Sports Gold matches will not.
-*-*-*-
Spanish-speaking audiences will have 220 live matches broadcast on Telemundo (Spectrum Ch. 61, 803) and Universo (Spectrum Ch. 898) and, webstreamed on TelemundoDeportes.com and wireless on the Telemundo Deportes En Vivo app (Telemundo Sports live).
Telemundo Deportes will present 140 live matches that will air on Telemundo and Universo (formerly named NBC Universo and previously known as mun2). The websiteTelemundoDeportes.com will have 80 exclusive matches.

The schedule for the first two months:
Friday, August 11
Arsenal vs. Leicester, 2:40 p.m. (NBCSN; TD app)
Saturday, August 12
Watford vs. Liverpool, 7:25 a.m. (NBCSN; TD app)
Chelsea vs. Burnley, 10 a.m. (NBCSN; Universo)
Everton vs. Stoke, 10 a.m. (CNBC; TD app)
Crystal Palace vs. Hddersfield Town, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
Southampton vs. Swansea City, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
West Bromwich Albion vs. Bournemouth, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
Brighton & Hove Albion vs. Manchester City, 12:30 p.m. (Universo)
Sunday, August 13
Newcastle vs. Tottenham, 8:30 a.m. (NBCSN; Universo)
Manchester United vs. West Ham, 11 a.m. (NBCSN; Telemundo)

Saturday, August 19
Swansea City vs. Manchester United, 7:30 a.m. (NBCSN; Universo)
Liverpool vs. Crystal Palace, 10 a.m. (NBCSN; TD app)
Burnley vs. West Bromwich Albion, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
Leicester City vs. Brighton & Hove Albion, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
Bournemouth vs. Watford, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
Southampton vs. West Ham United, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
TBD, 10 a.m. (Universo)

Stoke City vs. Arsenal, 12:30 p.m. (NBC; Universo)
Sunday, August 20
Huddersfield vs. Newcastle, 8:30 a.m. (NBCSN; TD app)
Tottenham vs. Chelsea, 11 a.m. (NBCSN; Telemundo)
Monday, August 21
Manchester City vs. Everton, 3 p.m. (NBCSN; TD app)

Saturday, August 26
Bournemouth vs. Manchester City, 7:30 a.m. (NBCSN)
Chelsea vs. Everton, 10 a.m. (NBCSN)
Crystal Palace vs. Swansea City, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
Huddersfield Town vs. Southampton, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
Newcastle United vs. West Ham United, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
Watford vs. Brighton & Hove Albion, 10 a.m. (NBC Sports Gold)
Manchester United vs. Leicester City, 12:30 p.m. (NBC)
Sunday, August 27
West Bromwich Albion vs. Stoke City, 8:30 a.m. (CNBC)
Liverpool vs. Arsenal, 11 a.m. (NBCSN)
Tottenham Hotspur vs. Burnley, 11 a.m. (NBC Sports Gold)

Saturday, September 9
Manchester City vs. Liverpool, 7:30 a.m. (NBCSN)
Leicester City vs. Chelsea, 10 a.m. (TBD)
Everton vs. Tottenham Hotspur, 10 a.m. (TBD)
Arsenal vs. Bournemouth, 10 a.m. (TBD)
Brighton & Hove Albion vs. West Bromwich Albion, 10 a.m. (TBD)
Southampton vs. Watford, 10 a.m. (TBD)
(TBD means one game on NBCSN, perhaps another on CNBC; rest on NBC Sports Gold)
Stoke City vs. Manchester United, 12:30 p.m. (NBC)
Sunday, September 10
Burnley vs. Crystal Palace, 8:30 a.m. (NBCSN)
Swansea City vs. Newcastle United, 11 a.m. (NBCSN)
Monday, September 11
West Ham United vs. Huddersfield Town, 3 p.m. (NBCSN)

Friday, September 15
Bournemouth vs. Brighton & Hove Albion, 3 p.m. (NBCSN)
Saturday, September 16
Crystal Palace vs. Southampton, 7:30 a.m. (NBCSN)
Liverpool vs. Burnley, 10 a.m. (TBD)
Watford vs. Manchester City, 10 a.m. (TBD)
Huddersfield Town vs. Leicester city, 10 a.m. (TBD)
Newcastle United vs. Stoke City, 10 a.m. (TBD)
West Bromwich Albion vs. West Ham United, 10 a.m. (TBD)
(TBD means one game on NBCSN, perhaps another on CNBC; rest on NBC Sports Gold)
Tottenham Hotspur vs. Swansea city, 12:30 p.m. (NBC)
Sunday, September 17
Chelsea vs. Arsenal, 8:30 a.m. (CNBC)
Manchester United vs. Everton, 11 a.m. (NBCSN)

Saturday, September 23
West Ham United vs. Tottenham Hotspur, 7:30 a.m. (NBCSN)
Manchester City vs. Crystal Palace, 10 a.m. (TBD)
Stoke City vs. Chelsea, 10 a.m. (TBD)
Southampton vs. Manchester United, 10 a.m. (TBD)
Everton vs. Bournemouth, 10 a.m. (TBD)
Burnley vs. Huddersfield Town, 10 a.m. (TBD)
Swansea City vs. Watford, 10 a.m. (TBD)
(TBD means one game on NBCSN, perhaps another on CNBC; rest on NBC Sports Gold)
Leicester City vs. Liverpool, 12:30 p.m. (NBC)
Sunday, September 24
Brighton & Hove Albion vs. Newcastle United, 11 a.m. (NBCSN)
Monday, September 25
Arsenal vs. West Bromwich Albion, 3 p.m. (NBCSN)

Saturday, September 30
Huddersfield Town vs. Tottenham Hotspur, 7:30 a.m. (NBCSN)
Manchester United vs. Crystal Palace, 10 a.m. (TBD)
Bournemouth vs. Leicester City, 10 a.m. (TBD)
Stoke City vs. Southampton, 10 a.m. (TBD)
West Bromwich Albion vs. Watford, 10 a.m. (TBD)
(TBD means one game on NBCSN, perhaps another on CNBC; rest on NBC Sports Gold)
West Ham United vs. Swansea City, 12:30 p.m. (NBCSN)
Sunday, October 1
Arsenal vs. Brighton & Hove Albion, 7 a.m. (NBCSN)
Everton vs. Burnley, 9:15 a.m. (NBCSN)
Newcastle United vs. Liverpool, 11:30 a.m. (NBCSN)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

World Track Championships to air on NBC networks

The IAAF World Track and Field Championships get underway this weekend in London, England, with close to 100 hours to be broadcast by the NBC Sports networks. This will be the final scheduled appearance for Olympic great Usain Bolt of Jamaica.
WNBC-4 in New York will have live coverage on Saturday and Sunday afternoon the next two weekends. NBC Sports Network have early morning live coverage on Saturday and Sunday this weekend and Friday and Saturday next week, and live afternoon coverage on the weekdays. The Olympic Channel will have live coverage on Friday afternoon and overnight live coverage on the final day.
The NBC Sports app will stream coverage of the NBC, NBCSN and Olympic Channel broadcasts. The subscription-based NBC Sports Gold package, streamed on NBCsports.com (available via authentication to your cable subscription), will provide bonus coverage of field events, highlights and replays.
Rick Allen is the play-by-play voice for NBC and NBCSN’s evening sessions, plus the Aug. 11 2 p.m. telecast on Olympic Channel. Ato Boldon, Craig Masback, Lewis Johnson and Todd Harris will provide commentary and interviews.
Bill Doleman has the morning-session calls on NBCSN, along with Kellie Wells, Josh Cox, Manteo Mitchell, Rob Walker, Steve Ovett and Katharine Merry on Olympic Channel.
On Spectrum cable, WNBC-4 is available on Ch. 4, NBCSN on Chs. 81 and 314 and Olympic Channel on Ch. 316.

The WNBC-4 schedule:
Sat. Aug. 5 – 3-5 p.m. (live)
Sun. Aug. 6 – 2:30-5 p.m. (live)
Sat. Aug. 12 – 3-5 p.m. (live)
Sun. Aug. 13 – 2:30-4:30 p.m. (live)

The NBC Sports Network schedule:
Fri. Aug. 4 – 7-9 p.m. (tape)
Sat. Aug. 5 – 5-8 a.m. (live)
Sun. Aug. 6 – 5 a.m.-noon (live)
Mon. Aug. 7 – 2-5 p.m. (live)
Tues. Aug. 8 – 2-5 p.m. (live)
Wed. Aug. 9 – 2-5 p.m. (live)
Thur. Aug. 10 – 2-5 p.m. (live)
Fri. Aug. 11 – 5-7:30 a.m. (live), 11 p.m.-2 a.m. (tape)
Sat. Aug. 12 – 5-7 a.m. (live)

The Olympic Channel schedule:
Fri. Aug. 4 – 1:30-5 p.m. (live); 9 p.m.-12:30 a.m. (tape)
Sat. Aug. 5 – 9:30 a.m.-12:30 p.m.; 8-10 p.m.; 11 p.m.-1 a.m.
Sun. Aug. 6 – 6 p.m.-1 a.m.; 1-3:30 a.m.
Mon. Aug. 7 – 6 a.m.-1 p.m.; 8 p.m.-midnight; midnight-4 a.m.
Tues. Aug. 8 – 9 a.m.-1 p.m.; 8-11:30 p.m.; 11:30 p.m.-3 a.m.
Wed. Aug. 9 – 9 a.m.-12:30 p.m.; 8-11:30 p.m.; 11:30 p.m.-3 a.m.
Thur. Aug. 10 – 9 a.m.-12:30 p.m.; 8 p.m.-midnight; 12-4 a.m.
Fri. Aug. 11 – 7:30-10:30 a.m.; 11 a.m.-2 p.m.; 2-5 p.m.; 8-11 p.m.; 11 p.m.-2 a.m.
Sat. Aug. 12 – 9 a.m.-noon; 5-8 p.m.; 8-10 p.m.; 11 p.m.-1 a.m.
Sun. Aug. 13 – 3-11 a.m. (live); 8-10 p.m.; 11 p.m.-1 a.m.
(all times Eastern)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Little League splash on ESPN networks

ESPN’s love affair with Little League baseball (and softball) will result in 140 regional and national tournament games being aired by the network in the coming five weeks.
The granddaddy, of course, is the Little League World Series for the major baseball division (ages 10-12) in Williamsport, Pa. All 32 games from the LLWS will be televised by ABC, ESPN and ESPN2 from Aug. 17-27. The announcers will be Karl Ravech, Dave Flemming, Adnan Virk, Kyle Peterson, Aaron Boone, Tim Kurkjian, Jessica Mendoza, David Ross, Julie Foudy and Sebastian Salazar.
Thursday, Aug. 17 – Latin America vs. Mexico, 1 p.m. (ESPN); Mid-Atlantic vs. New England, 3 p.m. (ESPN); Canada vs. Europe & Africa, 5 p.m. (ESPN); Southwest vs. Great Lakes, 7 p.m. (ESPN2)
Friday, Aug. 18 – Japan vs. Australia, 2 p.m. (ESPN); Northwest vs. West, 4 p.m. (ESPN); Caribbean vs. Asia-Pacific, 6 p.m. (ESPN); Midwest vs. Southeast, 8 p.m. (ESPN)
Saturday, Aug. 19 – International games, 1 p.m. (ESPN), 6 p.m. (ESPN); U.S. games, 3 p.m. (ABC), 8 p.m. (ESPN)
Sunday, Aug. 20 – International games, 10 a.m. (ESPN2), 1 p.m. (ABC); U.S. games, 11 a.m. (ESPN), 2 p.m. (ESPN)
Monday, Aug. 21 – International games, 11 a.m. (ESPN), 1 p.m. (ESPN), 6 p.m. (ESPN2); U.S. games, 3 p.m. (ESPN), 8 p.m. (ESPN2)
Tuesday, Aug. 22 – Consolation game, 11 a.m. (ESPN); International elimination game, 3 p.m. (ESPN); U.S. elimination game, 7:30 p.m. (ESPN)
Wednesday, Aug. 23 – International game, 3 p.m. (ESPN); U.S. game, 7:30 p.m. (ESPN)
Thursday, Aug. 24 – International game, 3 p.m. (ESPN); U.S. game, 7:30 p.m. (ESPN)
Saturday, Aug. 26 – International championship, 12:30 p.m. (ABC); U.S. championship, 3:30 p.m. (ABC)
Sunday, Aug. 27 – Consolation game, 10 a.m. (ESPN); Championship game, 3 p.m. (ABC)

BASEBALL REGIONALS
Southwest – Aug. 3, 11 a.m., 2 p.m., 6 p.m., 9 p.m. (Longhorn); Aug. 4, 6 p.m., 9 p.m. (Longhorn); Aug. 5, 6 p.m., 9 p.m. (Longhorn); Aug. 6, 6 p.m., 9 p.m. (Longhorn); Aug. 7, 5 p.m. (Longhorn), semi at 9 p.m. (ESPN2); Aug. 8, semi at 8 p.m. (ESPN2); Aug. 9, final at 7 p.m. (ESPN2)

Southeast – Aug. 4, 10 a.m., 1 p.m., 4 p.m., 7 p.m. (ESPN3); Aug. 5 – 10 a.m., 1 p.m., 4 p.m., 7 p.m. (ESPN3); Aug. 6, 1 p.m., 4 p.m. (ESPN3); Aug. 7, 11 a.m. (ESPN3), semi at 7 p.m. (ESPN); Aug. 8, semi at 3 p.m. (ESPN); Aug. 9, final at 3 p.m. (ESPN)

Mid-Atlantic – Aug. 6, 10 a.m., 4 p.m. (ESPN3); Aug. 7, 10 a.m., 4 p.m. (ESPN3); Aug. 8, 10 a.m., 4 p.m. (ESPN3); Aug. 9, 1 p.m. (ESPN3); Aug. 10, semi at 7 p.m. (ESPN); Aug. 11, semi at 7 p.m. (ESPN); Aug. 12, final at 7 p.m. (ESPN)

Midwest – Aug. 6, 10 a.m., 1 p.m. (ESPN3); Aug. 7, 4 p.m., 7 p.m. (ESPN3); Aug. 8, 1 p.m., 4 p.m. (ESPN3); Aug. 9, 11 a.m. (ESPN3); Aug. 10, semi at 11 a.m. (ESPN); Aug. 11, semi at 11 a.m. (ESPN); Aug. 12, final at 11 a.m. (ESPN)

West – Aug. 6, noon, 10:30 p.m. (ESPN3); Aug. 7, 2:30 p.m., 7:30 p.m. (ESPN3); Aug. 8, 2:30 p.m., 7:30 p.m. (ESPN3); Aug. 9, 10 p.m. (ESPN3); Aug. 10, semi at 9 p.m. (ESPN); Aug. 11, semi at 9 p.m. (ESPN); Aug. 12, final at 9 p.m. (ESPN)

New England – Aug. 6, 1 p.m., 7 p.m. (ESPN3); Aug. 7, 1 p.m., 7 p.m. (ESPN3); Aug. 8, 1 p.m., 7 p.m. (ESPN3); Aug. 9, 4 p.m. (ESPN3); Aug. 10, semi at 1 p.m. (ESPN); Aug. 11, semi at 1 p.m. (ESPN); Aug. 12, final at 1 p.m. (ESPN)

Northwest – Aug. 6, 2:30 p.m., 7 p.m. (ESPN3); Aug. 7, noon, 10 p.m. (ESPN3); Aug. 8, noon, 10 p.m. (ESPN3); Aug. 9, 7 p.m. (ESPN3); Aug. 10, semi at 3 p.m. (ESPN); Aug. 11, semi at 3 p.m. (ESPN); Aug. 12, final at 3 p.m. (ESPN)

Great Lakes – Aug. 6, 4 p.m., 7 p.m. (ESPN3); Aug. 7, 10 a.m. (ESPN3); Aug. 8, 10 a.m., 1 p.m., 7 p.m. (ESPN3); Aug. 9, 2 p.m. (ESPN3); Aug. 10, semi at 5 p.m. (ESPN2); Aug. 11, semi at 5 p.m. (ESPN); Aug. 12, final at 5 p.m. (ESPN)

BASEBALL – OTHER DIVISIONS
Intermediate – Aug. 5, semifinals, 4 p.m., 8 p.m. (ESPN3)
Senior – Aug. 5, final, 8 p.m. (ESPN2)
Junior – Aug. 20, noon (ESPN2)

SOFTBALL
Junior final – Aug. 5, 3 p.m. (ESPN2)
Senior final – Aug. 6, 2 p.m. (ESPN2)
Major tourney – Aug. 14, 1 p.m. (ESPN2), 4 p.m. (ESPN2), 7 p.m. (ESPNews), 10 p.m. (ESPNU); Aug. 15, semis at 7 p.m., 9:30 p.m. (ESPN2); Aug. 16, final at 9 p.m. (ESPN2)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

CFL returns to ESPN networks

ESPN will open its Canadian Football League schedule with four games on its TV networks this week. ESPN networks have 13 regular-season games scheduled through August 13, with more to be announced later. The networks will also carry the CFL playoffs and Grey Cup championship in the fall.
Montreal Alouettes night games can be heard on CKGM (690-AM) in the Hudson Valley. All games are available on the TuneIn radio app.
The CFL schedule on ESPN:
June
Thur. 22 – Saskatchewan at Montreal, 7:30 p.m. (ESPNews); Fri. 23 – Calgary at Ottawa, 7:30 p.m. (ESPNews); Sat. 24 – Edmonton at British Columbia, 10 p.m. (ESPN2); Sun. 25 – Hamilton at Toronto, 4 p.m. (ESPN2); Thur. 29 – Ottawa at Calgary, 9 p.m. (ESPN3); Fri. 30 – British Columbia at Toronto, 7 p.m. (ESPN2); Montreal at Edmonton, 10 p.m. (ESPN3)
July
Sat. 1 – Winnipeg at Saskatchewan, 9 p.m. (ESPNews); Thur. 6 – British Columbia at Montreal, 7:30 p.m. (ESPNews); Fri. 7 – Calgary at Winnipeg, 8:30 p.m. (ESPN3); Sat. 8 – Toronto at Ottawa, 7 p.m. (ESPN3); Hamilton at Saskatchewan, 10 p.m. (ESPN2); Thur. 13 – Toronto at Winnipeg, 8:30 p.m. (ESPN3); Fri. 14 – Calgary at Montreal, 7 p.m. (ESPN3); Ottawa at Edmonton, 10 p.m. (ESPN3); Sat. 15 – British Columbia at Hamilton, 7:30 p.m. (ESPN3); Wed. 19 – Montreal at Ottawa, 7:30 p.m. (ESPN3); Thur. 20 – Edmonton at Hamilton, 7:30 p.m. (ESPN3); Fri. 21 – Winnipeg at British Columbia, 10 p.m. (ESPN3); Sat. 22 – Saskatchewan at Calgary, 9 p.m. (ESPN3); Mon. 24 – Ottawa at Toronto, 7:30 p.m. (ESPN2); Thur. 27 – Montreal at Winnipeg, 8:30 p.m. (ESPN2); Fri. 28 – British Columbia at Edmonton, 9:30 p.m. (ESPN2); Sat. 29 – Toronto at Saskatchewan, 6:30 p.m. (ESPN3); Hamilton at Calgary, 9:30 p.m. (ESPN3)
August
Thur. 3 – Calgary at Toronto, 7:30 p.m. (ESPN3); Fri. 4 – Winnipeg at Ottawa, 7 p.m. (ESPN3); Hamilton at Edmonton, 9:30 p.m. (ESPN2); Sat. 5 – Saskatchewan at British Columbia, 7 p.m. (ESPN3); Thur. 10 – Edmonton at Ottawa, 7:30 p.m. (ESPN3); Fri. 11 – Toronto at Montreal, 7:30 p.m. (ESPN3); Sat. 12 – Winnipeg at Hamilton, 7:30 p.m. (ESPN3); Sun. 13 – British Columbia at Saskatchewan, 8 p.m. (ESPN2); Thur. 17 – Edmonton at Winnipeg, 8:30 p.m. (ESPN3); Fri. 18 – Ottawa at Hamilton, 7:30 p.m. (ESPN3); Calgary at British Columbia, 10:30 p.m. (ESPN3); Sat. 19 – Montreal at Toronto, 4 p.m. (ESPN3); Thur. 24 – Winnipeg at Montreal, 7:30 p.m. (ESPN3); Fri. 25 – Saskatchewan at Edmonton, 9:30 p.m. (ESPN3); British Columbia at Ottawa, 3:30 p.m. (ESPN3); Toronto at Calgary, 9 p.m.; Thur. 31 – Ottawa at Montreal, 7:30 p.m.

Here are the games not yet assigned – you can bet ESPN3 will air most of these with so many college football conflicts on Fridays and Saturdays. I wouldn’t be surprised to see ESPN2 or ESPNews carry some of the Sunday fall games as counter programming to the NFL.
September
Sun. 3 – Winnipeg at Saskatchewan, 4 p.m.; Mon. 4 – Edmonton at Calgary, 3 p.m.; Toronto at Hamilton, 6:30 p.m.; Fri. 8 – Montreal at British Columbia, 10 p.m.; Sat. 9 – Saskatchewan at Winnipeg, 3 p.m.; Hamilton at Ottawa, 6 p.m.; Calgary at Edmonton, 9 p.m.; Fri. 15 – Saskatchewan at Hamilton, 7 p.m.; Sat. 16 – Edmonton at Toronto, 4 p.m.; British Columbia at Calgary, 7 p.m.; Sun. 17 – Ottawa at Montreal, 1 p.m.; Fri. 22 – Ottawa at Winnipeg, 8 p.m.; Hamilton at British Columbia, 11 p.m.; Sat. 23 – Montreal at Toronto, 7 p.m.; Sun. 24 – Calgary at Saskatchewan, 4 p.m.; Fri. 29 – Saskatchewan at Ottawa, 7 p.m.; Montreal at Calgary, 9:30 p.m.; Sat. 30 – Toronto at Hamilton, 6:30 p.m.; Winnipeg at Edmonton, 9:30 p.m.
October
Fri. 6 – Hamilton at Winnipeg, 8:30 p.m.; Sat. 7 – Saskatchewan at Toronto, 4 p.m.; Ottawa at British Columbia, 7 p.m.; Mon. 9 – Edmonton at Montreal, 2 p.m.; Fri. 13 – Calgary at Hamilton, 7 p.m.; Ottawa at Saskatchewan, 10 p.m.; Sat. 14 – British Columbia at Winnipeg, 4 p.m.; Toronto at Edmonton, 7 p.m.; Fri. 20 – Saskatchewan at Calgary, 9 p.m.; Sat. 21 – Winnipeg at Toronto, 4 p.m.; Edmonton at British Columbia, 10 p.m.; Sun. 22 – Hamilton at Montreal, 1 p.m.; Fri. 27 – Hamilton at Ottawa, 7 p.m.; Montreal at Saskatchewan, 9:30 p.m.; Sat. 28 – British Columbia at Winnipeg, 4 p.m.; Calgary at Edmonton, 7 p.m.
November
Fri. 3 – Montreal at Hamilton, 7 p.m.; Winnipeg at Calgary, 9:30 p.m.; Sat. 4 – Edmonton at Saskatchewan, 7 p.m.; Toronto at British Columbia, 10 p.m.; Sun. 12 – East semifinal, 1 p.m.; West semifinal, 4:30 p.m.; Sun. 19 – East final, 1 p.m.; West final, 4:30 p.m.; Sun. 26 – Grey Cup, 6 p.m.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Renegades return to 1260, 920, 1420 AM

The Hudson Valley Renegades return to New York-Penn League action next Monday in Aberdeen, Md., the start of a 76-game schedule.
The home opener is Wednesday, which will be the first of 38 home radiocasts on Beacon’s WBNR (1260-AM), Kingston’s WGHQ (920-AM) and Peekskill’s WLNA (1420-AM). There will also be three road games from Staten Island broadcast on July 4, 6 and 31, and all playoff games.
Josh Caray, of the legendary broadcast Caray family, is back for his second season of play-by-play duties. Caray said the home games will be webstreamed for video and audio on MiLB.com.
Most of the Renegades’ road games can also be webstreamed via MiLB.com from the home club’s radio streams.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

An early look at fall college football TV schedules

The major sporting networks have released the early portion of their college football schedules for the fall of 2017.
One big change this season is Fox acquiring rights to some Big 10 football, and the network was quick to grab the Ohio State-Michigan game from ABC/ESPN. Fox plans on airing a number of Saturday tripleheaders, at noon, 4 p.m. and 8 p.m. Fox will air the Army at Ohio State football game on September 16, which marks the Black Knights’ first appearance on big Fox.
CBS has the marquee package with the Southeastern Conference. The network will carry Florida-Tennessee on Sept. 16; Georgia-Florida on Oct. 28; and, Missouri-Arkansas on Black Friday Nov. 24. CBS also carries the Army-Navy game on December 9.
NBC will carry Notre Dame home games, placing one on NBC Sports Network.
The networks will release schedules for week four and thereafter on a week-to-week basis. The networks have a couple windows where they can choose games up to six days in advance and up to 12 days.

Saturday, August 26
Oregon State at Colorado State, 3 p.m. (CBSSN)
Portland State at BYU, 3 p.m. (ESPN)
Chattanooga vs. Jacksonville State, 6:30 p.m. (ESPN)
Colgate at Cal Poly, 7 p.m. (ESPNU)
South Florida at San Jose State, 7:30 p.m. (CBSSN)
Stanford vs. Rice (from Sydney, Australia), 10 p.m. (ESPN)
Sunday, August 27
Richmond at Sam Houston State, 7 p.m. (ESPNU)

Thursday, August 31
Presbyterian at Wake Forest, 6:30 p.m. (ACC Network Extra)
Elon at Toledo, 7 p.m. (ESPN3)
Rhode Island at Central Michigan, 7 p.m. (ESPN3)
Tennessee State at Georgia State, 7 p.m. (ESPN3)
Austin Peay at Cincinnati, 7 p.m. (ESPN3)
Holy Cross at Connecticut, 7 p.m. (SNY, ESPN3)
Tulsa at Oklahoma State, 7:30 p.m. (FS1)
North Dakota at Utah, 7:30 p.m. (Pac 12)
Ohio State at Indiana, 8 p.m. (ESPN)
Florida A&M at Arkansas, 8 p.m. (SEC Net)
La. Monroe-Memphis, 8 p.m. (CBSSN)
Sacramento State-Idaho, 9 p.m. (ESPN3)
New Mexico State-Arizona State, 10:30 p.m. (Pac 12)
Friday, September 1
Boston College at Northern Illinois, TBD (CBSSN)
Fordham at Army, 6 p.m. (CBSSN)
Charlotte at Eastern Michigan, 6:30 p.m. (ESPN3)
Central Connecticut at Syracuse, 7 p.m. (ACC Network extra)
Washington at Rutgers, 8 p.m. (FS1)
Navy at Florida Atlantic, 8 p.m. (ESPNU)
Colorado State vs. Colorado, 8 p.m. (Pac 12)
Utah State at Wisconsin, 9 p.m. (ESPN)
Saturday, September 2
Akron at Penn State, noon (ABC)
Kent State at Clemson, noon (ESPNU)
Maryland at Texas, noon (FS1)
California at North Carolina, 12:20 p.m. (ACC Network)
Bethune-Cookman at Miami, 12:30 p.m. (ACC Network Extra)
Youngstown State at Pittsburgh, 1 p.m. (ACC Network Extra)
Portland State at Oregon State, 2 p.m. (Pac 12)
North Carolina State vs. South Carolina, 3 p.m. (ESPN)
Temple at Notre Dame, 3:30 p.m. (NBC)
Michigan vs. Florida, 3:30 p.m. (ABC)
William & Mary at Virginia, 3:30 p.m. (ACC Network Extra)
UTEP at Oklahoma, 3:30 p.m. (Fox)
Troy at Boise State, 3:45 p.m. (ESPNU)
Kentucky at Southern Mississippi, 4 p.m. (CBSSN)
Eastern Washington at Texas Tech, 4 p.m. (FSN)
Stony Brook at South Florida, 4 p.m. (ESPN3)
Western Michigan at USC, 5:15 p.m. (Pac 12)
James Madison at East Carolina, 6 p.m. (ESPN3)
North Carolina Central at Duke, 6 p.m. (ACC Network Extra)
Appalachian State at Georgia, 6:15 p.m. (ESPN)
Hampton at Ohio, 7 p.m. (ESPN3)
S.F. Austin at SMU, 7 p.m. (ESPN3)
Massachusetts at Coastal Carolina, 7 p.m. (ESPN3)
S.E. Louisiana at La. Lafayette, 7 p.m. (ESPN3)
Houston Baptist at Texas State, 7 p.m. (ESPN3)
Purdue vs. Louisville, 7:30 p.m. (Fox)
South Alabama at Mississippi, 7:30 p.m. (ESPNU)
Florida State vs. Alabama, 8 p.m. (ABC)
Vanderbilt at Middle Tennessee, 8 p.m. (CBSSN)
Grambling at Tulane, 8 p.m. (ESPN3)
Jackson State at TCU, 8 p.m. (FSN)
Southern Utah at Oregon, 8:15 p.m. (Pac 12)
BYU vs. LSU, 9:30 p.m. (ESPN)
Montana State at Washington State, 10:30 p.m. (FS1)
Northern Arizona at Arizona, 11 p.m. (Pac 12)
Sunday, September 3
South Carolina State at Southern, 2:30 p.m. (ESPN2)
Texas A&M at UCLA, 7:30 p.m. (Fox)
West Virginia vs. Virginia, 7:30 p.m. (ABC)
Monday, September 4
Georgia Tech vs. Tennessee, 8 p.m. (ESPN)

Friday, September 8
Ohio at Purdue, 8 p.m. (FS1)
Oklahoma State at South Alabama, 8 p.m. (ESPN2)
Saturday, September 9
Buffalo at Army, noon (CBSSN)
Cincinnati at Michigan, noon (ABC or ESPN)
Louisville at North Carolina, noon (ABC, ESPN or ESPN2)
Iowa at Iowa State, noon (ESPN or ESPN2)
Northwestern at Duke, noon (ESPNU)
South Florida at Connecticut, noon (ESPNews)
East Carolina at West Virginia, noon (FS2)
Charlotte at Kansas State, noon (FSN)
Jacksonville at Georgia Tech, 12:30 p.m. (ACC Network Extra)
Wake Forest at Boston College, 1 p.m. (WLNY, ACC Network Extra)
Texas State at Colorado, 2 p.m. (Pac 12)
Ala. Birmingham at Ball State, 3 p.m. (ESPN3)
TCU at Arkansas, 3:30 p.m. (CBS)
Pittsburgh at Penn State, 3:30 p.m. (ABC)
Fresno State at Alabama, 3:30 p.m. (ESPN2)
Miami at Arkansas State, 3:30 p.m. (ESPNU)
Tulane at Navy, 3:30 p.m. (CBSSN)
San Jose State at Texas, 3:30 p.m. (Longhorn)
Howard at Kent State, 3:30 p.m. (ESPN3)
Eastern Illinois at Northern Illinois, 3:30 p.m. (ESPN3)
Savannah State at Appalachian State, 3:30 p.m. (ESPN3)
Austin Peay at Miami Ohio, 3:30 p.m. (ESPN3)
Villanova at Temple, 3:30 p.m. (ESPN3)
Middle Tennessee at Syracuse, 3:30 p.m. (ACC Network Extra)
Indiana at Virginia, 3:30 p.m. (ACC Network Extra)
Delaware at Virginia Tech, 3:30 p.m. (ACC Network Extra)
Central Michigan at Kansas, 4 p.m. (FSN)
La. Lafayette at Tulsa, 4 p.m. (ESPN3)
Nebraska at Oregon, 4:30 p.m. (Fox)
Weber State at California, 5 p.m. (Pac 12)
Hawaii at UCLA, 5 p.m. (Pac 12)
South Dakota at Bowling Green, 6 p.m. (ESPN3)
New Hampshire at Georgia Southern, 6 p.m. (ESPN3)
Alabama State at Troy, 6 p.m. (ESPN3)
Marshall at North Carolina State, 6 p.m. (ACC Network Extra)
Ark. Pine Bluff at Akron, 6:30 p.m. (ESPN3)
Auburn at Clemson, 7 p.m. (ESPN)
South Carolina at Missouri, 7 p.m. (ESPN2)
Nicholls at Texas A&M, 7 p.m. (ESPNU)
North Texas at SMU, 7 p.m. (ESPN3)
Toledo at Nevada, 7 p.m. (ESPN3)
La. Monroe at Florida State, 7 p.m. (ACC Network Extra)
Georgia at Notre Dame, 7:30 p.m. (NBC)
Oklahoma at Ohio State, 7:30 p.m. (ABC)
Mississippi State at Louisiana Tech, 7:30 p.m. (CBSSN)
Montana at Washington, 8 p.m. (Pac 12)
Memphis at Central Florida, 8 p.m. (ESPNews)
UTSA at Baylor, 8 p.m. (FSN)
Stanford at USC, 8:30 p.m. (Fox)
UNLV at Idaho, 9 p.m. (ESPN3)
Minnesota at Oregon State, 10 p.m. (FS1)
Utah at BYU, 10:15 p.m. (ESPN, ESPN2 or ESPNU)
Boise State at Washington State, 10:30 p.m. (ESPN, ESPN2 or ESPNU)
Houston at Arizona, 10:30 p.m. (ESPN, ESPN2 or ESPNU)
San Diego State at Arizona State, 11 p.m. (Pac 12)

Thursday, September 14
New Mexico at Boise State, 8 p.m. (ESPN)
Friday, September 15
Illinois at South Florida, 7 p.m. (ESPN)
Massachusetts at Temple, 7 p.m. (ESPNU)
Arizona at UTEP, 10:15 p.m. (ESPN)
Saturday, September 16
UCLA at Memphis, noon (ABC or ESPN2)
Oklahoma State at Pittsburgh, noon (ABC or ESPN2)
Notre dame at Boston College, noon (ESPN)
Connecticut at Virginia, noon (ESPNU)
Northern Illinois at Nebraska, noon (FS1)
Furman at North Carolina State, 12:20 p.m. (ACC Network Extra)
Baylor at Duke, 12:30 p.m. (ACC Network Extra)
Northern Colorado at Colorado, 2 p.m. (Pac 12)
Kansas at Ohio, 2 p.m. (ESPN3)
Tennessee Tech at Ball State, 3:30 p.m. (ESPN3)
Utah State at Wake Forest, 3 p.m. (ACC Network Extra)
Tennessee at Florida, 3:30 p.m. (CBS)
Clemson at Louisville, 3:30 p.m. (ABC or ESPN)
Wisconsin at BYU, 3:30 p.m. (ABC or ESPN)
North Texas at Iowa, 3:30 p.m. (ESPN2)
SMU at TCU, 3:30 p.m. (ESPNU)
Virginia Tech at East Carolina, 3:30 p.m. (CBSSN)
Central Michigan at Syracuse, 3:30 p.m. (ACC Network Extra)
Army at Ohio State, 4:30 p.m. (Fox)
Colgate at Buffalo, 6 p.m. (ESPN3)
LSU at Mississippi State, 7 p.m. (ESPN or ESPN2)
Colorado State at Alabama, 7 p.m. (ESPN or ESPN2)
Oregon at Wyoming, 7 p.m. (CBSSN)
Idaho at Western Michigan, 7 p.m. (ESPN3)
Tulsa at Toledo, 7 p.m. (ESPN3)
Appalachian State at Texas State, 7 p.m. (ESPN3)
Ark. Pine Bluff at Arkansas State, 7 p.m. (ESPN3)
Southern Mississippi at La. Monroe, 7 p.m. (ESPN3)
Alabama A&M at South Alabama, 7 p.m. (ESPN3)
Kansas State at Vanderbilt, 7:30 p.m. (ESPNU)
Georgia Tech at Central Florida, 7:30 p.m. (ESPNews)
Miami at Florida State, 8 p.m. (ABC)
Rice at Houston, 8 p.m. (ESPN3)
Troy at New Mexico State, 8 p.m. (ESPN3)
Arizona State at Texas Tech, 8 p.m. (FSN)
Texas at USC, 8:30 p.m. (Fox)
Fresno State at Washington, 9:30 p.m. (Pac 12)
San Jose State at Utah, 10 p.m. (ESPN2)
Mississippi at California, 10:30 p.m. (ESPN)
Stanford at San Diego State, 10:30 p.m. (CBSSN)

Thursday, September 21
Temple at South Florida, 7:30 or 8 p.m. (ESPN)
Friday, September 22
Virginia at Boise State, 8 p.m. (ESPN or ESPN2)
Utah at Arizona, 10:30 p.m. (FS1)
Saturday, September 23
TBD, 3 p.m. (FS1)
Cincinnati at Navy, 3:30 p.m. (CBSSN)
TBD, 4 p.m. (Fox)
TBD, 6:30 p.m. (FS1)
San Diego State at Air Force, 7 p.m. (CBSSN)
Arkansas State at SMU, 7 p.m. (ESPN3)
Hawaii at Wyoming, TBD (ESPN3)
Notre Dame at Michigan State, 8 p.m. (Fox)
Pac 12 game TBD, 10 p.m. (FS1)

Thursday, September 28
Texas at Iowa State, 7:30 or 8 p.m. (ESPN)
Friday, September 29
Miami at Duke, 7 p.m. (ESPN)
BYU at Utah State, 8 p.m. (CBSSN)
Nebraska at Illinois, 8 p.m. (FS1)
USC at Washington State, 10:30 p.m. (ESPN)
Saturday, September 30
TBD, noon (FS1)
UTEP at Army, 3:30 p.m. (CBSSN)
SEC game TBD, 3:30 p.m. (CBS)
TBD, 4 p.m. (Fox)
Miami Ohio at Notre Dame, 5 p.m. (NBCSN)
Maine at Central Florida, 6:30 p.m. (ESPN3)
Air Force at New Mexico, 7 p.m. (CBSSN)
TBD, 8 p.m. (Fox)
San Jose State at UNLV, TBD (TBD)
Pac 12 game TBD, 10:30 p.m. (FS1)
Northern Illinois at San Diego State, 10:30 p.m. (CBSSN)

Wednesday, October 4
Arkansas State at Georgia Southern, 8 p.m. (ESPN2)
Thursday, October 5
Louisville at North Carolina State, 8 p.m. (ESPN)
Friday, October 6
Memphis at Connecticut, 7 p.m. (ESPN)
Boise State at BYU, 10:15 p.m. (ESPN)
Saturday, October 7
TBD, noon (Fox)
TBD, noon (FS1)
TBD, noon (FSN)
SEC game TBD, 3:30 p.m. (CBS)
Air Force at Navy, 3:30 p.m. (CBSSN)
TBD, 3:30 p.m. (FS1)
TBD, 7:30 p.m. (FS1)
TBD, 8 p.m. (Fox)
San Diego State at UNLV, TBD (TBD)
Hawaii at Nevada, 10:30 p.m. (CBSSN)
Pac 12 game TBD, 11 p.m. (FS1)

Wednesday, October 11
South Alabama at Troy, 8 p.m. (ESPN2)
Thursday, October 12
Texas State at La. Lafayette, 7:30 p.m. (ESPNU)
Georgia Tech at Miami, 8 p.m. (ESPN)
Friday, October 13
Clemson at Syracuse, 7 p.m. (ESPN)
Washington State at California, 10:30 p.m. (ESPN)
Saturday, October 14
Northwestern at Maryland, TBD (TBD)
Nevada at Colorado State, TBD (TBD)
Eastern Michigan at Army, noon (CBSSN)
TBD, noon (FS1)
Big 12 game TBD, noon (FSN)
SEC game TBD, 3:30 p.m. (CBS)
TBD, 3:30 p.m. (FS1)
TBD, 7:30 p.m. (FS1)
Boise State at San Diego State, 10:30 p.m. (CBSSN)
Pac 12 game TBD, 11 p.m. (FS1)

Thursday, October 19
La. Lafayette at Arkansas State, 7:30 p.m. (ESPNU)
Memphis at Houston, 8 p.m. (ESPN)
Friday, October 20
Marshall at Middle Tennessee, 7 p.m. (ESPN2)
Air Force at Nevada, 9:30 p.m. (CBSSN)
Colorado State at New Mexico, 10:15 p.m. (ESPN2)
Western Kentucky at Old Dominion, TBD (CBSSN)
Saturday, October 21
Wyoming at Boise State, TBD (TBD)
Temple at Army, noon (CBSSN)
TBD, noon (Fox)
TBD, noon (FS1)
SEC game TBD, 3:30 p.m. (CBS)
Central Florida at Navy, 3:30 p.m. (CBSSN)
TBD, 3:30 p.m. (FS1)
TBD, 4 p.m. (Fox)
USC at Notre Dame, 7:30 p.m. (NBC)
TBD, 8 p.m. (Fox)
TBD, 8 p.m. (FS1)
Fresno State at San Diego State, 10:30 p.m. (CBSSN)

Thursday, October 26
South Alabama at Georgia State, 7:30 p.m. (ESPNU)
Toledo at Ball State, TBD (CBSSN or ESPN3)
Eastern Michigan at Northern Illinois, TBD (CBSSN or ESPN3)
Stanford at Oregon State, 9 p.m. (ESPN)
Friday, October 27
Florida State at Boston College, 8 p.m. (ESPN)
Tulane at Memphis, 8 p.m. (CBSSN)
Tulsa at SMU, 9 p.m. (ESPN2)
Saturday, October 28
Air Force at Colorado State, 3 p.m. or 6:30 p.m. (CBSSN)
Michigan State at Northwestern, TBD (TBD)
New Mexico at Wyoming, TBD (TBD)
San Diego State at Hawaii, TBD (TBD)
TBD, 3 p.m. (FS1)
North Carolina State at Notre Dame, 3:30 p.m. (NBC)
Penn State at Ohio State, 3:30 p.m. (Fox)
Georgia vs. Florida, 3:30 p.m. (CBS)
TBD, 6:30 p.m. (FS1)
Boise State at Utah State, 10 p.m. (CBSSN)

Tuesday, October 31
Bowling Green at Kent State, 7:30 or 8 p.m. (ESPN2 or ESPNU)
Miami Ohio at Ohio, 7:30 or 8 p.m. (ESPN2 or ESPNU)
Wednesday, November 1
Central Michigan at Western Michigan, 8 p.m. (ESPN2)
Thursday, November 2
Navy at Temple, 7:30 or 8 p.m. (ESPN)
Idaho at Troy, 9:15 p.m. (ESPNU)
Northern Illinois at Toledo, TBD (ESPNU or CBSSN)
Ball State at Eastern Michigan, TBD (ESPNU or CBSSN)
Friday, November 3
Marshall at Florida Atlantic, 6 p.m. (CBSSN)
Memphis at Tulsa, 8 p.m. (ESPN2)
UCLA at Utah, 9:30 p.m. (FS1)
Saturday, November 4
Oklahoma at Oklahoma State, TBD (Fox)
BYU at Fresno State, TBD (TBD)
San Diego State at San Jose State, TBD (TBD)
Nevada at Boise State, TBD (TBD)
TBD, noon (Fox)
TBD, noon (FS1)
Big 12 game TBD, noon (FSN)
Wake Forest at Notre Dame, 3:30 p.m. (NBC)
SEC game TBD, 3:30 p.m. (CBS)
TBD, 3:30 p.m. (FS1)
Army at Air Force, 3:30 p.m. (CBSSN)
TBD, 4 p.m. (Fox)
Colorado State at Wyoming, 7 p.m. (CBSSN)
TBD, 7:30 p.m. (Fox)
UTEP at Middle Tennessee, 7:30 p.m. (beIN Sports)
SEC game TBD, 8 p.m. (CBS)
Pac 12 game TBD, 10 p.m. (FS1)

Tuesday, November 7
Bowling Green at Buffalo, 7:30 p.m. (ESPN2 or ESPNU)
Akron at Miami Ohio, 7:30 p.m. (ESPN2 or ESPNU)
Wednesday, November 8
Eastern Michigan at Central Michigan, TBD (ESPN2, ESPNU or CBSSN)
Toledo at Ohio, TBD (ESPN2, ESPNU or CBSSN)
Kent State at Western Michigan, TBD (ESPN2, ESPNU or CBSSN)
Thursday, November 9
Ball State at Northern Illinois, TBD (CBSSN)
Georgia Southern at Appalachian State, 7:30 p.m. (ESPNU)
North Carolina at Pittsburgh, 8 p.m. (ESPN)
Friday, November 10
Temple at Cincinnati, 7 p.m. (ESPN2)
BYU at UNLV, 10:30 p.m. (ESPN2)
Washington at Stanford, 10:30 p.m. (FS1)
Saturday, November 11
Wyoming at Air Force, TBD (TBD)
San Jose State at Nevada, TBD (TBD)
Duke at Army, noon (CBSSN)
SEC game TBD, noon (CBS)
TBD, noon (Fox)
TBD, noon (FS1)
Big 12 game TBD, noon (FSN)
SEC game TBD, 3:30 p.m. (CBS)
SMU at Navy, 3:30 p.m. (CBSSN)
TBD, 4 p.m. (Fox)
Kansas at Texas, 6 p.m. (Longhorn)
TBD, 8 p.m. (Fox)
Boise State at Colorado State, 10:30 p.m. (CBSSN)

Tuesday, November 14
Ohio at Akron, TBD (ESPN2 or ESPNU)
Central Michigan at Kent State, TBD (ESPN2 or ESPNU)
Wednesday, November 15
Toledo at Bowling Green, TBD (ESPN2, ESPNU or CBSSN)
Eastern Michigan at Miami Ohio, TBD (ESPN2, ESPNU or CBSSN)
Western Michigan at Northern Illinois, TBD (ESPN2, ESPNU or CBSSN)
Thursday, November 16
Tulsa at South Florida, 7:30 or 8 p.m. (ESPN)
Buffalo at Ball State, TBD (CBSSN)
Friday, November 17
Middle Tennessee at Western Kentucky, 8 p.m. (CBSSN)
UNLV at New Mexico, 9:30 p.m. (ESPN2)
Saturday, November 18
Air Force at Boise State, TBD (TBD)
SEC game TBD, noon (CBS)
TBD, noon (Fox)
TBD, noon (FS1)
Big 12 game TBD, noon (FSN)
SEC game TBD, 3:30 p.m. (CBS)
Navy at Notre Dame, 3:30 p.m. (NBC)
San Jose State at Colorado State, 3:30 or 7 p.m. (CBSSN)
TBD, 4 p.m. (Fox)
TBD, 4 p.m. (FS1)
TBD, 8 p.m. (Fox)
Nevada at San Diego State, 10:30 p.m. (CBSSN)

Tuesday, November 21
Kent State at Akron, TBD (ESPNU or ESPN3)
Miami Ohio at Ball State, TBD (ESPNU or ESPN3)
Bowling Green at Eastern Michigan, TBD (ESPNU or ESPN3)
Thursday, November 23
Mississippi at Mississippi State, 7:30 p.m. (ESPN)
Friday, November 24
Miami at Pittsburgh, TBD (TBD)
Virginia Tech at Virginia, TBD (TBD)
Navy at Houston, TBD (TBD)
South Florida at Central Florida, TBD (TBD)
Ohio at Buffalo, TBD (ESPNU, CBSSN or ESPN3)
Northern Illinois at Central Michigan, TBD (ESPNU, CBSSN or ESPN3)
Western Michigan at Toledo, TBD (ESPNU, CBSSN or ESPN3)
Baylor at TCU, noon (FS1)
Missouri at Arkansas, 2:30 p.m. (CBS)
New Mexico at San Diego State, 3:30 p.m. (CBSSN)
Iowa at Nebraska, 4 p.m. (FS1)
Texas Tech at Texas, 8 p.m. (Fox)
California at UCLA, 10:30 p.m. (FS1)
Saturday, November 25
Ohio State at Michigan, noon (Fox)
TBD, noon (FS1)
SEC game TBD, 3:30 p.m. (CBS)
Boise State at Fresno State, 3:30 p.m. (CBSSN)
TBD, 4 p.m. (Fox)
TBD, 4 p.m. (FS1)
TBD, 8 p.m. (Fox)
BYU at Hawaii, 9 p.m. (CBSSN)
Pac 12 game TBD, 10 p.m. (FS1)
Oregon State at Oregon, TBD (TBD)
Utah State at Air Force, TBD (TBD)
Wyoming at San Jose State, TBD (TBD)
Texas San Antonio at Louisiana Tech, TBD (TBD)

Saturday, December 2
Mid American championship, TBD (ABC, ESPN or ESPN2)
SEC championship, 4 p.m. (CBS)
ACC championship, 7:45 or 8 p.m. (ABC or ESPN)
The American championship, TBD (ABC or ESPN)
Big Ten championship, 8 p.m. (Fox)
Mountain West championship, TBD (ABC, ESPN or ESPN2)
Conference USA championship, TBD (ABC, ESPN or ESPN2)
TBD
Big 12 championship, TBD (TBD)
Saturday, December 9
Army vs. Navy, 3 p.m. (CBS)
Saturday, December 16
MEAC champ vs. SWAC champ, noon (ABC)
TBD
Foster Farms Bowl (Big Ten vs. Pac 12), TBD (Fox)
Friday, December 29
Sun Bowl, 3 p.m. (CBS)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

NCAA track and field qualifiers include five locals

NCAA Division I East Region qualifiers (Thursday-Saturday, Lexington, Ky.)
Army men: Nickolas Causey, junior, 800 meters, No. 32 seed, 1:49.22; Keagan Smith, freshman, 1,500, No. 38 seed, 3:45.69; Jacob Fong, senior, 3,000 steeplechase, No. 27 seed, 8:56.46; Jeff Giannettino, sophomore, high jump, No. 32 seed, 2.11 meters; Lee Bares, junior, pole vault, No. 18 seed, 5.21 meters
Army women: Abby Halbrook, sophomore, 1,500 meters, No. 44 seed, 4:24.01
Local men: Darrel Jones, Liberty junior, Monroe-Woodbury grad, triple jump, No. 30 seed, 15.62 meters; Tim Wilson, Monmouth junior, Washingtonville grad, hammer, No. 39 seed, 62.03 meters
Local women: Emily Waligurski, Yale senior, Onteora grad, 1,500 meters, No. 45 seed, 4:24.37; Kathryn Munks, Penn State freshman, Monroe-Woodbury grad, 10,000 meters, No. 23 seed, 34:05.28; Mareena DiMilia, Sacred Heart senior, Tri-Valley grad, javelin, No. 47 seed, 44.89 meters

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Section 9 boys lacrosse tournament brackets

Class A
Semifinal
Monday, May 22
No. 3 Valley Central at No. 2 Kingston, 7 p.m.
Final
Wednesday, May 24
Valley Central-Kingston winner vs. No. 1 Monroe-Woodbury, at Middletown, 7 p.m.
Class B
Semifinal
Monday, May 22
No. 3 Cornwall at No. 2 Warwick, 4:30 p.m.
Final
Wednesday, May 24
Cornwall-Warwick winner vs. No. 1 Minisink Valley, at Middletown, 4:30 p.m.
Class C
Semifinals
Tuesday, May 23
No. 4 Red Hook at No. 1 Goshen, 4:30 p.m.
No. 3 Rondout Valley at No. 2 Highland/Marlboro, 4:30 p.m.
Final
Thursday, May 25
Semifinal winners, at Marlboro, 7 p.m.
Class D
Final
Thursday, May 25
No. 2 Millbrook vs. No. 1 James I. O’Neill, at Marlboro, 4:30 p.m.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

World Hockey Championships update

The quarterfinal round of the IIHF World Hockey Championships will take place Thursday, with three of the four contests on live U.S. television.
The United States – riding a six-game win streak in the tournament – will face Finland at 10:15 a.m. ET in a game televised live by NBC Sports Network. It will also be streamed on NBCsports.com and the NBC Sports app.
Russia and Czech Republic meet at 10:15 a.m., and Canada faces Germany at 2:15 p.m. in games televised live on NHL Network. Switzerland and Sweden also meet at 2:15 p.m. in a game not televised live.
The semifinals are Saturday at 9:15 a.m. and 1:15 p.m. The final round is Sunday with the bronze game at 10:15 a.m. and championship at 2:45 p.m. The television plans have yet to be finalized for the semis and finals.
The NHL Network announced Wednesday it has acquired exclusive American TV rights to the IIHF World Championships from 2018-2020.

Posted in Uncategorized | Leave a comment
  • Blog Authors

    Ken McMillan

    Ken McMillan has been covering sports since he got his first writing job in 1979. He has covered Section 9 athletics for the past 34 years. He reports on college sports, including Army and Marist College. He also writes on TV/radio sports news, ... Read Full
  • Categories

  • Archives