NCAA tournament TV, radio & announcer schedule (updated)

Here is the NCAA Division I men’s basketball tournament schedule, with network TV and announcer assignments.
On Time Warner Cable, WCBS can be found on Ch. 2, TNT can be found on Ch. 14, TBS on Ch. 26 and TruTV on Ch. 53.
The Westwood One Radio announcers have also been announced. Newburgh’s WGNY (1220-AM, 97.3-FM will air all of the NCAA radio broadcasts, and WFAN (660-AM, 101.9-FM) has a handful of broadcast windows around its coverage of the Yankees, Nets and Devils.

Tuesday, March 15 (fFirst Four)
Florida Gulf Coast-Fairleigh Dickinson, 6:40 p.m. (TruTV, Andrew Catalon, Steve Lappas, Jamie Erdahl; Radio: Craig Way, Kevin Grevey)
Vanderbilt-Wichita State, 9:10 p.m. (TruTV, same; Radio: same)
Wednesday, March 16 (First Four)
Holy Cross-Southern, 6:40 p.m. (TruTV, Carter Blackburn, Mike Gminski, Jamie Maggio; Radio: Craig Way, Kevin Grevey)
Michigan-Tulsa, 9:10 p.m. (TruTV, same; Radio: same)
Thursday, March 17 (first round)
Duke-North Carolina Wilmington, 12:15 p.m. (CBS, Ian Eagle, Chris Webber, Len Elmore, Evan Washburn; Radio: Scott Graham, Donny Marshall)
Texas Tech-Butler, 12:40 p.m. (TruTV, Kevin Harlan, Reggie Miller, Dan Bonner, Lewis Johnson; Radio: John Sadak, John Thompson)
Colorado-Connecticut, 1:30 p.m. (TNT, Jim Nantz, Grant Hill, Bill Raftery, Tracy Wolfson; Radio: Brandon Gaudin, Mike Montgomery)
Iowa State-Iona, 2 p.m. (TBS, Catalon, Lappas, Erdahl; Radio: Kevin Kugler, Jim Jackson)
Baylor-Yale, 2:45 p.m. (CBS, Eagle, Webber, Elmore, Washburn; Radio: Graham, Marshall)
Virginia-Hampton, 3:10 p.m. (TruTV, Harlan, Miller, Bonner, Johnson; Radio: Sadak, Thompson)
Kansas-Austin Peay, 4 p.m. (TNT, Nantz, Hill, Raftery, Wolfson; Radio: Gaudin, Montgomery)
Purdue-Arkansas Little Rock, 4:30 p.m. (TBS, Catalon, Lappas, Erdahl; Radio: Kugler, Jackson)
Miami-Buffalo, 6:50 p.m. (TNT, Eagle, Webber, Elmore, Washburn; Radio: Graham, Marshall)
Indiana-Chattanooga, 7:10 p.m. (CBS, Nantz, Hill, Raftery, Wolfson; Radio: Gaudin, Montgomery)
North Carolina vs. FGC or FDU, 7:20 p.m. (TBS, Harlan, Miller, Bonner, Johnson; Radio: Sadak, Eric Montross)
Utah-Fresno State, 7:27 p.m. (TruTV, Catalon, Lappas, Erdahl; Radio: Kugler, Jackson)
Arizona vs. Vandy or Wichita State, 9:20 p.m. (TNT, Eagle, Webber, Elmore, Washburn; Radio: Graham, Marshall)
Kentucky-Stony Brook, 9:40 p.m. (CBS, Nantz, Hill, Raftery, Wolfson; Radio: Gaudin, Montgomery)
USC-Providence, 9:50 p.m. (TBS, Harlan, Miller, Bonner, Johnson; Radio: Sadak, Montross)
Seton Hall-Gonzaga, 9:57 p.m. (TruTV, Catalon, Lappas, Erdahl; Radio: Kugler, Jackson)
Friday, March 18 (first round)
Dayton-Syracuse, 12:15 p.m. (CBS, Brian Anderson, Steve Smith, Dana Jacobson; Radio: Wayne Larrivee, Will Perdue)
Villanova-N.C. Asheville, 12:40 p.m. (TruTV, Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce; Radio: Chris Carrino, Kelly Tripucka)
Oregon State-TCU, 1:30 p.m. (TNT, Blackburn, Gminski, Maggio; Radio: Tom McCarthy, P.J. Carlesimo)
California-Hawaii, 2 p.m. (TBS, Spero Dedes, Doug Gottlieb, Ros Gold Onwude; Radio: Kevin Calabro, Dan Dickau)
Michigan State-Middle Tennessee, 2:45 p.m. (CBS, Anderson, Smith, Jacobson; Radio: Larrivee, Perdue)
Iowa-Temple, 3:10 p.m. (TruTV, Lundquist, Spanarkel, LaForce; Radio: Carrino, Tripucka)
Oklahoma-Cal Bakersfield, 4 p.m. (TNT, Blackburn, Gminski, Maggio; Radio: McCarthy, Carlesimo)
Maryland-South Dakota State, 4:30 p.m. (TBS, Dedes, Gottlieb, Gold-Onwude; Radio: Calabro, Dickau)
Wisconsin-Pittsburgh, 6:50 p.m. (TNT, Anderson, Smith, Jacobson; Radio: Larrivee, Perdue)
West Virginia-Stephen F. Austin, 7:10 p.m. (CBS, Lundquist, Spanarkel, LaForce; Radio: Carrino, Tripucka)
Texas A&M-Wisc. Green Bay, 7:20 p.m. (TBS, Blackburn, Gminski, Maggio; Radio: McCarthy, Carlesimo)
Oregon vs. Holy Cross or Southern, 7:27 p.m. (TruTV, Dedes, Gottlieb, Gold-Onwude; Radio: Calabro, Dickau)
Xavier-Weber State, 9:20 p.m. (TNT, Anderson, Smith, Jacobson; Radio: Larrivee, Perdue)
Notre Dame vs. Michigan or Tulsa, 9:40 p.m. (CBS, Lundquist, Spanarkel, LaForce; Radio: Carrino, Tripucka)
Texas-Northern Iowa, 9:50 p.m. (TBS, Blackburn, Gminski, Maggio; Radio: McCarthy, Carlesimo)
St. Joseph’s-Cincinnati, 9:57 p.m. (TruTV, Dedes, Gottlieb, Gold-Onwude; Radio: Calabro, Dickau)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Updated Saturday Sports TV, radio, web schedules, featuring college basketball

Saturday, March 12
NHL
Islanders-Boston, 1 p.m. (MSG Plus, WNYE 91.5-FM, islanders.nhl.com)
Rangers-Detroit, 2 p.m. (MSG, WEPN 98.7-FM, rangers.nhl.com)
Minnesota-Montreal, 7 p.m. (CKGM 690-AM*)
Philadelphia-Florida, 7 p.m. (CSN Philly)
St. Louis-Dallas, 9 p.m. (KMOX 1120-AM*)
Devils-Los Angeles, 10:30 p.m. (MSG Plus, WFAN 660-AM, 101.9-FM)
Washington-San Jose, 10:30 p.m. (WFED 1500-AM*)

NBA
Detroit-Philadelphia, 7 p.m. (CSN Philly, WEJL 630-AM, WBAX 1240-AM)
Oklahoma City-San Antonio, 8:30 p.m. (WABC-7, WTEN-10, WNEP-16; ESPN Deportes/Spanish)

BOYS BASKETBALL
A: Elmont-Byram Hills, 10:45 a.m. (TWCsportschannel.com)
AA: Aquinas Institute-Shenendehowa, 12:30 p.m. (TWCsportschannel.com)
AA: Baldwin-Middletown, 2:15 p.m. (WALL 1340-AM, 94.1-FM, 94.9-FM, 105.7-FM, TWCsportschannel.com)
Class D final: Moriah-Oriskany, 5:30 p.m. (TWC 323, TWCsportschannel.com)
Class C final: Haldane-Middle Early College, 7:15 p.m. (TWC 323, TWCsportschannel.com)
Class B final: Marlboro-Olean, 9 p.m. (TWC 323, TWCsportschannel.com)
Oklahoma finals, 11:30 a.m., 1:15 p.m., 3 p.m., 6:45 p.m., 8:30 p.m., 10:15 p.m. (FoxC Atlantic)
Texas UIL finals: 9:30 a.m., 11 a.m. (FoxC Central); Class 4A, 8 p.m.; Class 6A, 9:30 p.m. (FoxC Pacific)

GIRLS BASKETBALL
D: Heuvelton-Eldred, 10:45 a.m. (TWCsportschannel.com)
C: South Seneca-Northern Adirondack, 12:30 p.m. (TWCsportschannel.com)
C: Cooperstown-Pine Plains, 2:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
Class B final: Livonia-Westhill, 4 p.m. (TWC 324, TWCsportschannel.com)
Class A final: Floral Park-Jamesville DeWitt, 7 p.m. (TWC 324, TWCsportschannel.com)
Class AA final: Shenendehowa-Ossining, 8:45 p.m. (TWC 324, TWCsportschannel.com)

MLB
From Friday: Chicago White Sox-San Diego, 9 a.m. (MLB Net)
St. Louis-Mets, 1 p.m. (WPIX-11, WOR 710-AM), 7 p.m. (SNY)
Yankees-Tampa Bay, 1 p.m. (WFAN 660-AM, 101.9-FM), 8 p.m. (MLB Network)
Miami-Boston, 1 p.m. (MLB Net)
Toronto-Philadelphia, 1 p.m. (CSN Philly), Sun. 6 a.m. (MLB Net-blacked out in Philly market)
Kansas City-Arizona, 3 p.m. (MLB.com)
Oakland-Texas, 4 p.m. (MLB Net)
Cleveland-San Diego, 4:30 p.m. (MLB.com), 11 p.m. (MLB Net)
Delay: Chicago White Sox-Chicago Cubs, Sun. 3 a.m. (MLB Net)

GOLF
PGA Palm Harbor, 1-6 p.m. (PGAtour.com/radio), 3-6 p.m. (WNBC-4, WNYT-13, WBRE-28); replays, 7 p.m. (Golf)

TENNIS
ATP/WTA Indian Wells, 2 p.m.-Sun. 2 a.m. (Tennis), seven courts, 2 p.m.-2 a.m. (ESPN3); replay, Sun. 3 a.m.-2 p.m. (Tennis)

MEN’S BASKETBALL
Vermont-Stony Brook, 11 a.m. (ESPN2, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, WestwoodOneSports.com)
NJCAA Div. III tourney: Seventh place, Bunker Hill-Philadelphia, 12 p.m.; Fifth place, Mohawk Valley-Eastfield, 2 p.m.; Third place, Nassau-Davidson County, 5 p.m.; Championship, Rock Valley-Rochester, 7 p.m. (NJCAA.tv)
Michigan-Purdue, 1 p.m. (WCBS-2, WRGB-6, WBNG-12, WYOU-22)
Texas A&M-LSU, 1 p.m. (ESPN, WestwoodOneSports.com)
Hampton-South Carolina State, 1 p.m. (ESPN2)
Dayton-St. Joseph’s, 1:30 p.m. (CBSSN)
Ark. Little Rock-La. Lafayette, 2 p.m. (ESPN3)
Old Dominion-Middle Tennessee, 2:30 p.m. (FS1, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, WestwoodOneSports.com)
Temple-Connecticut, 3 p.m. (ESPN2, WTIC 1080-AM)
Michigan State-Maryland, 3:30 p.m. (WCBS-2, WRGB-6, WBNG-12, WYOU-22)
Kentucky-Georgia, 3:30 p.m. (ESPN, WestwoodOneSports.com)
VCU-Davidson, 4 p.m. (CBSSN)
La. Monroe-Texas Arlington, 4:30 p.m. (ESPN3)
Villanova-Seton Hall, 5:30 p.m. (WNYW-5, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, WNYM 970-AM, WestwoodOneSports.com, WXXA-23, WOLF-56)
Tulane-Memphis, 5:30 p.m. (ESPN2)
Kansas-West Virginia, 6 p.m. (ESPN; ESPNradio.com)
San Diego State-Fresno State, 6 p.m. (WCBS-2, WRGB-6, WBNG-12, WYOU-22)
Jackson State-Southern, 6:30 p.m. (ESPNU)
Chris. Newport-Wooster, 7 p.m. (D3hoops.com)
Amherst-Tufts, 7 p.m. (D3hoops.com)
Akron-Buffalo, 7:30 p.m. (ESPN2; WWKB 1520-AM)
Alma-Benedictine, 8 p.m. (D3hoops.com)
Weber State-Montana, 8:45 p.m. (ESPNU, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, WestwoodOneSports.com)
North Carolina-Virginia, 9 p.m. (ESPN)
S.F. AustinTexas A&M Corpus Christi, 9:30 p.m. (ESPN2)
Oregon-Utah, 10 p.m. (FS1, WestwoodOneSports.com)
New Mexico State-Cal Bakersfield, 11 p.m. (ESPNU)
Hawaii-Long Beach State, 11:30 p.m. (ESPN2, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, WestwoodOneSports.com)

WOMEN’S BASKETBALL
NJCAA Div. III tourney: Seventh place, SUNY Sullivan-Ocean County, 12 p.m.; Fifth place, Mid Michigan-Anoka Ramsey, 2 p.m.; Third place, West Georgia Tech-Mohawk Valley, 5 p.m.; Championship, Northland-Roxbury, 7 p.m. (NJCAA.tv)
Buffalo-Central Michigan, 1 p.m. (TWC 323, TWC Sports, ESPN3)
N.C. Asheville-Presbyterian, 2 p.m. (ESPN3)
Central Arkansas-McNeese State, 2 p.m. (ESPN3)
Northern Iowa-Southern Illinois, 2:30 p.m. (ESPN3)
Southern-Alabama State, 3 p.m. (ESPN3)
James Madison-Drexel, 4 p.m. (SNY)
New Mexico State-Texas Rio Grande Valley, 4 p.m. (ESPNU)
Northern Kentucky-Green Bay, 4 p.m. (ESPN3)
Liberty-Radford, 4:30 p.m. (ESPN3)
Sam Houston State-Northwestern State, 4:30 p.m. (ESPN3)
Drake-Missouri State, 5 p.m. (ESPN3)
Loyola (Md.)-Army, 6 p.m. (CBSSN, WBNR 1260-AM)
Cal Davis-Hawaii, 6 p.m. (TBD, FoxSportsGo)
Rochester-Amherst, 6 p.m. (D3hoops.com)
Wright State-Milwaukee, 6:30 p.m. (ESPN3)
Washington U.-Thomas More, 6:30 p.m. (D3hoops.com)
Old Dominion-Middle Tennessee, 8 p.m. (CBSSN)
Troy-Ark. Little Rock, 8 p.m. (ESPN3)

COLLEGE HOCKEY
Army-Holy Cross, 7 p.m. (WBNR 1260-AM, WLNA 1420-AM)
Wisconsin-Minnesota, 8 p.m. (Big Ten)

TRACK AND FIELD
Scholastic indoor nationals, 8 a.m. (NBnationals.com)
Hershey Youth Championships, 9 a.m. (USATF.tv)
NCAA Div. III championships, 10 a.m. (NCAA.com)
NCAA Div. I championships, 4:55 p.m. (ESPN3)
NCAA Div. II championships, 5:15 p.m. (NCAA.com)
World Championships, 5:30-8 p.m. (USATF.tv), 8-10 p.m. (NBCSN)

MEN’S SOCCER
Southampton-Stoke City, 10 a.m. (NBCSN; WestwoodOneSports.com; NBC Universo/Spanish)
Swansea City-Bournemouth, 10 a.m. (USA; WestwoodOneSports.com)
N.Y. Red Bulls-Montreal, 4 p.m. (MSG Plus 2, TWC 327; MSG Plus after Islanders; NewYorkRedBulls.com/English & Spanish audio)

BOYS ICE HOCKEY
State Div. I semifinals: Saratoga Springs-West Genessee, 12 p.m. (TWCsportschannel.com)
State Div. II semifinals: Skaneateles-Pelham, 2:45 p.m.; Kenmore East-Lake Placid, 5:15 p.m. (TWCsportschannel.com)

MEN’S LACROSSE
Harvard-Penn State, 10 a.m. (ESPNU)
Maryland-Princeton, 12 p.m. (ESPNU)
Towson-Johns Hopkins, 2 p.m. (ESPNU)
St. John’s-Syracuse, 4 p.m. (ESPN3)

WOMEN’S LACROSSE
Maryland-Syracuse, 12 p.m. (ESPN3)

COLLEGE BASEBALL
Notre Dame-Louisville, 1 p.m. (ESPN3)
Pittsburgh-North Carolina, 2 p.m. (ESPN3)
Lipscomb-Georgia, 2 p.m. (SECnetwork.com)
S.C. Upstate-Kentucky, 2 p.m. (SECnetwork.com)
Grambling-Missisippi, 2:30 p.m. (SECnetwork.com)
Long Beach State-Oklahoma, 3 p.m. (FoxC Central)
Fresno State-Texas A&M, 3 p.m. (SECnetwork.com)
Milwaukee-Kansas State, 3 p.m. (ESPN3)
Oral Roberts-Auburn, 3 p.m. (SECnetwork.com)
Xavier-Vanderbilt, 3 p.m. (SECnetwork.com)
Houston-Alabama, 3 p.m. (SECnetwork.com)
Ball State-LSU, 3 p.m. (SECnetwork.com)
Oregon-Mississippi State, 3 p.m. (SECnetwork.com)
Youngstown State-Missouri, 3 p.m. (SECnetwork.com)
Western Illinois-Arkansas, 3 p.m. (SECnetwork.com)
Saint Louis-Kansas, 4 p.m. (ESPN3)
Harvard-Florida, 4 p.m. (SECnetwork.com)
Charleston Southern-South Carolina, 4 p.m. (SECnetwork.com)
Georgia Tech-Florida State, 6 p.m. (ESPN3)

COLLEGE SOFTBALL
Kentucky-South Carolina, 1 p.m. (SEC Network)
South Alabama-La. Lafayette (DH), 3 p.m. (ESPN3)
Ball State-Jacksonville, 3 p.m. (ESPN3)
Arkansas-Tennessee, 3:30 p.m. (SEC Network)
Texas Tech-Texas A&M, 4 p.m. (SECnetwork.com)
Sacred Heart-Liberty, 5 p.m. (ESPN3)
Alabama-LSU, 6 p.m. (SEC Network)
Maryland-Oklahoma, 6:45 p.m. (FoxC Central)
Missouri-Mississippi, 7 p.m. (SECnetwork.com)
LaSalle-Liberty, 7:30 p.m. (ESPN3)
Florida-Auburn, 8:30 p.m. (SEC Network)

COLLEGE RIFLE
NCAA championships, 9:45 a.m. (NCAA.com)

COLLEGE SKIING
NCAA championships, 11 a.m. (NCAA.com)

COLLEGE SWIMMING
NCAA Div. II meet, 10:30 a.m., 6 p.m. (NCAA.com)

COLLEGE WRESTLING
NCAA Div. II semis, conso finals, 11 a.m.; championship finals, 8 p.m. (NCAA.com)

NBA D-LEAGUE
Iowa-Raptors, 7 p.m. (YouTube/NBADleague)
Erie-Canton, 7 p.m. (YouTube/NBADleague)
Sioux Falls-Fort Wayne, 7:30 p.m. (YouTube/NBADleague)
Reno-Oklahoma City, 8 p.m. (YouTube/NBADleague)
Rio Grande-Texas, 8 p.m. (YouTube/NBADleague)
Austin-Idaho, 9 p.m. (YouTube/NBADleague)
Los Angeles-Santa Cruz, 10 p.m. (YouTube/NBADleague)

MEN’S LACROSSE
NLL: New England-Rochester, 7:30 p.m. (FoxSportsGo)
NLL: Georgia-Saskatchewan, 9:30 p.m. (FoxSportsGo)

HORSE RACING
Aqueduct, 12:20 p.m. (NYRA.com)
Multiple tracks, 1 p.m. (TVG)
Meadowlands, 7 p.m. (TheBigM.com), Sun. 1:30 a.m. (SNY)
Yonkers, 7 p.m. (YonkersRaceway.com)

RUGBY
Wales-England, 11 p.m. (beIN Sports)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Updated Friday Sports TV, radio, web schedules, featuring college basketball

Friday, March 11
NHL
Philadelphia-Tampa Bay, 7:30 p.m. (CSN Philly)
Anaheim-St. Louis, 8 p.m. (KMOX 1120-AM*)
Chicago-Dallas, 8:30 p.m. (WGN 720-AM*)

NBA
Nets-Philadelphia, 7 p.m. (YES, WFAN 660-AM, 101.9-FM, CSN Philly, WEJL 630-AM*, WBAX 1240-AM*)
Miami-Chicago, 8 p.m. (NBA TV, WMVP 1000-AM*)
Knicks-L.A. Clippers, 10:30 p.m. (MSG, WEPN 98.7-FM; NBA TV-blacked out in N.Y. market)

MLB
Tampa Bay-Pittsburgh, 1 p.m. (MLB Net)
Atlanta-St. Louis, 1 p.m. (MLB.com), Sat. 3 a.m. (MLB Net)
Boston-Toronto, 1 p.m. (MLB.com), 9 p.m. (MLB Net)
Cleveland-Colorado, 3 p.m. (MLB.com)
Arizona-Kansas City, 3 p.m. (MLB.com)
Cincinnati-Chicago Cubs, 3 p.m. (MLB.com)
Texas-Milwaukee, 3 p.m. (MLB.com), midnight (MLB Net)
Oakland-Cincinnati, 3 p.m. (MLB.com)
Seattle-San Francisco, 3 p.m. (MLB.com)
Anaheim-Los Angeles, 4 p.m. (MLB Net)

BOYS BASKETBALL
D: Oriskany-Clark Academy, 11:45 a.m. (TWCsportschannel.com)
C: Middle Early College-AuSable Valley, 1:30 p.m. (TWCsportschannel.com)
C: Moravia-Haldane, 3:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
B: Olean-Hudson, 6:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
B: Bishop Grimes-Marlboro, 8 p.m. (TWCsportschannel.com)

GIRLS BASKETBALL
B: Westhill-Marlboro, 11:45 a.m. (TWCsportschannel.com)
A: Our Lady of Mercy-Jamesville DeWitt, 1:30 p.m. (TWCsportschannel.com)
A: Floral Park Memorial-Rye, 3:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
AA: Williamsville North-Shenendehowa, 6:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
AA: Commack-Ossining, 8 p.m. (TWCsportschannel.com)

GOLF
PGA Palm Harbor, 12-6 p.m. (PGAtour.com/radio), 3-6 p.m. (Golf); replays, 7 p.m., 10 p.m. (Golf)

TENNIS
ATP/WTA Indian Wells, 2 p.m.-Sat. 2 a.m. (Tennis), seven courts, 2 p.m.-2 a.m. (ESPN3); replay, Sat. 2 a.m.-2 p.m. (Tennis)
Duke-Miami, 2:30 p.m. (ESPN3)

MEN’S BASKETBALL
Indiana-Michigan, 12 p.m. (ESPN)
Temple-South Florida, 12 p.m. (ESPN2)
Dayton-Richmond, 12 p.m. (NBCSN)
NJCAA Div. III tourney: Philadelphia-Mohawk Valley, 12 p.m.; Bunker Hill-Eastfield, 2 p.m.; Rochester-Davidson, 5 p.m.; Nassau-Rockl Valley, 7 p.m. (NJCAA.tv)
Texas A&M-Florida, 1 p.m. (SEC Net)
Purdue-Illinois, 2:30 p.m. (ESPN)
Connecticut-Cincinnati, 2:30 p.m. (ESPN2, WTIC 1080-AM)
St. Joseph’s-George Washington, 2:30 p.m. (NBCSN)
LSU-Tennessee, 3:30 p.m. (SEC Net)
Western Kentucky-Old Dominion, 4 p.m. (CBSSN)
Babson-Amherst, 5 p.m. (D3hoops.com)
Keene State-Chris Newport, 5:30 p.m. (D3hoops.com)
Savannah State-Hampton, 6 p.m. (ESPN3)
South Alabama-La. Lafayette, 6 p.m. (ESPN3)
Houston Baptist-S.F. Austin, 6 p.m. (ESPN3)
Alma-St. Norbert, 6 p.m. (D3hoops.com)
Villanova-Providence, 6:30 p.m. (FS1, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, WestwoodOneSports.com)
Michigan State-Ohio State, 6:30 p.m. (Big Ten)
Bowling Green-Akron, 6:30 p.m. (TWC 323, TWC Sports, ESPN3)
Middle Tennessee-Marshall, 6:30 p.m. (CBSSN)
VCU-Massachusetts, 6:30 p.m. (NBCSN)
Whitman-St. Thomas, 6:30 p.m. (D3hoops.com)
North Carolina-Notre Dame, 7 p.m. (ESPN; ESPNradio.com)
Baylor-Kansas, 7 p.m. (ESPN2; ESPNradio.com)
Kentucky-Alabama, 7 p.m. (SEC Net)
Houston-Tulane, 7 p.m. (ESPNU)
Johnson & Wales-Tufts, 7:30 p.m. (D3hoops.com)
Wooster-SUNY Oswego, 7:30 p.m. (D3hoops.com)
South Carolina State-Norfolk State, 8:30 p.m. (ESN3)
Texas State-Texas Arlington, 8:30 p.m. (ESPN3)
Sam Houston State-Texas A&M Corpus Christi, 8:30 p.m. (ESPN3)
Emory-Augustana, 8:30 p.m. (D3hoops.com)
Seton Hall-Xavier, 9 p.m. (FS1, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, WestwoodOneSports.com)
San Diego State-Nevada, 9 p.m. (CBSSN)
Oregon-Arizona, 9 p.m. (Pac 12, WestwoodOneSports.com)
Maryland-Nebraska, 9 p.m. (Big Ten)
Memphis-Tulsa, 9 p.m. (ESPNU)
St. Bonaventure-Davidson, 9 p.m. (NBCSN)
Buffalo-Ohio, 9 p.m. (TWC 323, TWC Sports, WWKB 1520-AM, ESPN3)
New Mexico State-Mo. Kansas City, 9 p.m. (WACsports.com)
Virginia-Miami, 9:30 p.m. (ESPN; ESPNradio.com)
Cal Santa Barbara-Hawaii, 9:30 p.m. (ESPN3), midnight (ESPNU)
Oklahoma-West Virginia, 9:30 p.m. (ESPN2; ESPNradio.com)
South Carolina-Georgia, 9:30 p.m. (SEC Net)
Memphis-Tulsa, 9:30 p.m. (ESPNU)
Fresno State-Colorado State, 11:30 p.m. (CBSSN)
Utah-California, 11:30 p.m. (FS1, WestwoodOneSports.com)
Cal Bakersfield-Seattle, 11:30 p.m. (WACsports.com)
Long Beach State-Cal Irvine, midnight (ESPNU)

COLLEGE HOCKEY
Army-Holy Cross, 7 p.m. (WBNR 1260-AM, WLNA 1420-AM)
Hockey East playoff game, 7:30 p.m. (SNY)
Wisconsin-Minnesota, 8 p.m. (ESPNews)

WOMEN’S BASKETBALL
UTEP-Old Dominion, 11 a.m. (CBSSN)
N.C. Asheville-Campbell, 12 p.m. (ESPN3)
Buffalo-Akron, 12 p.m. (TWC 323, TWC Sports, ESPN3)
Lamar-McNeese State, 12 p.m. (ESPN3)
South Carolina State-Coppin State, 12 p.m. (ESPN3)
NJCAA Div. III tourney: Ocean County-Mid Michigan, 12 p.m.; SUNY Sullivan-Anoka Ramsey, 2 p.m.; West Georgia Tech-Roxbury, 5 p.m.; Mohawk Valley-Northland, 7 p.m. (NJCAA.tv)
Troy-Arkansas State, 12:30 p.m. (ESPN3)
Northern Iowa-Bradley, 1 p.m. (ESPN3)
Middle Tennessee-Marshall, 1:30 p.m. (CBSSN)
James Madison-Delaware, 1:30 p.m. (SNY)
Eastern Michigan-Central Michigan, 2:30 p.m. (TWC 323, TWC Sports, ESPN3)
Presbyterian-Gardner-Webb, 2:30 p.m. (ESPN3)
Hampton-North Carolina A&T, 2:30 p.m. (ESPN3)
Sam Houston State-S.F. Austin, 2:30 p.m. (ESPN3)
Fresno State-Colorado State, 3 p.m. (CampusInsiders.com)
Cal Davis-Cal Riverside, 3 p.m. (ESPN3)
La. Lafayette-Ark. Little Rock, 3 p.m. (ESPN3)
Loyola (Ill.)-Southern Illinois, 3:30 p.m. (ESPN3)
Drexel-Northeastern, 4 p.m. (CAA.tv)
Maine-Albany, 4:30 p.m. (ESPNU)
Lehigh-Army, 5 p.m. (WBNR 1260-AM, WLNA 1420-AM, PatriotLeague.tv)
Rochester-Bowdoin, 5 p.m. (D3hoops.com)
Carnegie Mellon-Washington U., 5 p.m. (D3hoops.com)
Long Beach State-Hawaii, 5:30 p.m. (ESPN3)
Cal Bakersfield-Texas Rio Grande Valley, 5:30 p.m. (CampusInsiders.com)
Liberty-Charleston Southern, 6 p.m. (ESPN3)
Valparaiso-Northern Kentucky, 6 p.m. (ESPN3)
Texas Tyler-George Fox, 6:30 p.m. (D3hoops.com)
Evansville-Drake, 7 p.m. (ESPN3)
Stevens-Amherst, 7 p.m. (D3hoops.com)
Chris. Newport-Scranton, 7 p.m. (D3hoops.com)
Maryville-Thomas More, 7 p.m. (D3hoops.com)
Loyola-Bucknell, 7:30 p.m. (PatriotLeague.tv)
Radford-High Point, 8:30 p.m. (ESPN3)
Youngstown State-Wright State, 8:30 p.m. (ESPN3)
Wartburg-St. Thomas, 9 p.m. (D3hoops.com)
Indiana State-Missouri State, 9:30 p.m. (ESPN3)

TRACK AND FIELD
Scholastic indoor nationals, 9 a.m. (NBnationals.com)
NCAA Div. III championships, 11 a.m. (NCAA.com)
World Championships, 2:30-9 p.m. (USATF.tv), 11:30 p.m. (NBCSN)
Hershey Youth Championships, 3:30 p.m. (USATF.tv)
NCAA Div. II championships, 4 p.m. (NCAA.com)
NCAA Div. I championships, 6:25 p.m. (ESPN3)

MEN’S SOCCER
Chicago-Orlando, 7 p.m. (UniMas/Spanish & English-SAP)

COLLEGE BASEBALL
Notre Dame-Louisville, 3 p.m. (ESPN3)
North Dakota-Kansas, 4 p.m. (ESPN3)
Milwaukee-Kansas State, 4 p.m. (ESPN3)
Western Illinois-Arkansas, 4 p.m. (SECnetwork.com)
Xavier-Vanderbilt, 5 p.m. (SECnetwork.com)
Cal Irvine-Tennessee, 5 p.m. (SECnetwork.com)
Georgia Tech-Florida State, 6 p.m. (ESPN3)
Lipscomb-Georgia, 6 p.m. (SECnetwork.com)
Virginia-Duke, 6:30 p.m. (ESPN3)
Long Beach State-Oklahoma, 7 p.m. (FoxC Central)
Harvard-Florida, 7 p.m. (SECnetwork.com)
Charleston Southern-South Carolina, 7 p.m. (SECnetwork.com)
Youngstown State-Missouri, 7 p.m. (SECnetwork.com)
Grambling-Mississippi, 7:30 p.m. (SECnetwork.com)
Fresno State-Texas A&M, 7:30 p.m. (SECnetwork.com)
Houston-Alabama, 7:30 p.m. (SECnetwork.com)
Oregon-Mississippi State, 7:30 p.m. (SECnetwork.com)
Ball State-LSU, 8 p.m. (SECnetwork.com)

COLLEGE SOFTBALL
Saint Louis-Oklahoma, 4:30 p.m. (FoxC Central)
LaSalle-Liberty, 5 p.m. (ESPN3)
Kentucky-South Carolina, 6 p.m. (SECnetwork.com)
Texas Tech-Texas A&M, 7 p.m. (SECnetwork.com)
Missouri-Mississippi, 7 p.m. (SECnetwork.com)
Rhode Island-Liberty, 7:30 p.m. (ESPN3)

COLLEGE WRESTLING
NCAA Div. II championships: Six mats, 12 p.m.; Six mats, 7 p.m. (NCAA.com)

COLLEGE SWIMMING
NCAA Div. II meet, 10:30 a.m., 6 p.m. (NCAA.com)

COLLEGE SKIING
NCAA championships, 8:30 p.m. (NCAA.com)

COLLEGE RIFLE
NCAA championships, 9:45 a.m. (NCAA.com)

MEN’S LACROSSE
NLL: Rochester-Buffalo, 7:30 p.m. (FoxSportsGo)
NLL: Calgary-Toronto, 8 p.m. (FoxSportsGo)

NBA D-LEAGUE
Grand Rapids-Maine, 7 p.m. (YouTube/NBADleague)
Sioux Falls-Canton, 7 p.m. (YouTube/NBADleague)
Iowa-Raptors, 7:30 p.m. (YouTube/NBADleague)
Westchester-Fort Wayne, 7:30 p.m. (MSG Plus; YouTube/NBADleague)
Rio Grande-Texas, 8 p.m. (YouTube/NBADleague)
Austin-Idaho, 9 p.m. (YouTube/NBADleague)
Delaware-Bakersfield, 10 p.m. (YouTube/NBADleague)

HORSE RACING
Aqueduct, 12:20 p.m. (NYRA.com)
Multiple tracks, 1 p.m. (TVG)
Meadowlands, 7 p.m. (TheBigM.com), Sat. 2 a.m. (SNY)
Yonkers, 7 p.m. (YonkersRaceway.com)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Thursday’s updated Sports TV, radio, web schedules

Thursday, March 10
NHL
Buffalo-Montreal, 7:30 p.m. (CKGM 690-AM*)
Devils-San Jose, 10:30 p.m. (MSG Plus, WFAN 660-AM, 101.9-FM)

NBA
Chicago-San Antonio, 8 p.m. (TNT, WMVP 1000-AM*)
Cleveland-L.A. Lakers, 10:30 p.m. (TNT; WTAM 1100-AM*)

MLB
From Wednesday: Miami-St. Louis, 9 a.m. (MLB Net)
Toronto-Yankees, 1 p.m. (YES, MLB.com), Thur. 6 a.m. (MLB Net-blacked out in N.Y. market)
St. Louis-Mets, 1 p.m. (SNY, MLB.com), 7 p.m. (SNY), 9 p.m. (MLB Net-blacked out in N.Y. market)
Detroit-Philadelphia, 1 p.m. (MLB Net-blacked out in Philly market, TCN Philly)
Pittsburgh-Tampa Bay, 1 p.m. (MLB.com)
San Diego-Cleveland, 3 p.m. (MLB.com)
Kansas City-Chicago White Sox, 3 p.m. (MLB.com)
Chicago Cubs-Seattle, 3 p.m. (MLB.com), midnight (MLB Network)
Los Angeles-Oakland, 3 p.m. (MLB.com)
San Francisco-Milwaukee, 3 p.m. (MLB.com)
Houston-Washington, 5 p.m. (MLB Net)
Delay: Chicago White Sox-Texas, Fri. 3 a.m. (MLB Net)

GOLF
PGA Palm Harbor, 12-6 p.m. (PGAtour.com/radio), 3-6 p.m. (Golf); replays, 7 p.m., 10 p.m. (Golf)

TENNIS
ATP/WTA Indian Wells, 2 p.m.-Fri. 2 a.m. (Tennis), six courts, 2 p.m.-1:30 a.m. (ESPN3); replay, Fri. 2 a.m.-2 p.m. (Tennis)

MEN’S BASKETBALL
North Carolina-Pittsburgh, 12 p.m. (ESPN, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, ESPNradio.com)
Richmond-Fordham, 12 p.m. (NBCSN)
Northwestern-Michigan, 12 p.m. (Big Ten)
Villanova-Georgetown, 12 p.m. (FS1)
Akron-Eastern Michigan, 12 p.m. (TWC 323, TWC Sports, ESPN3)
NJCAA Div. III tourney: Mohawk Valley-Davidson, 12 p.m.; Philadelphia-Rochester, 2 p.m.; Eastfield-Nassau, 5 p.m.; Bunker Hills-Rock Valley, 7 p.m. (NJCAA.tv)
Baylor-Texas, 12:30 p.m. (ESPN2)
Arkansas-Florida, 1 p.m. (SEC Net)
Notre Dame-Duke, 2:30 p.m. (ESPN, WGNY 1220-AM, 97.3-FM; ESPNradio.com)
Butler-Providence, 2:30 p.m. (FS1)
Kansas-Kansas State, 2:30 p.m. (ESPN2)
Iowa-Illinois, 2:30 p.m. (Big Ten)
George Washington-Saint Louis, 2:30 p.m. (NBCSN)
Vanderbilt-Tennessee, 2:30 p.m. (SEC Net)
Central Michigan-Bowling Green, 2:30 p.m. (TWC 323, TWC Sports, ESPN3)
San Diego State-Utah State, 3 p.m. (CBSSN)
Cal Davis-Cal Santa Barbara, 3 p.m. (FoxC Pacific)
Oregon-Washington, 3 p.m. (Pac 12)
Prairie View A&M-Jackson State, 3:30 p.m.
South Florida-East Carolina, 3:30 p.m. (ESPNU)
Mo. Kansas City-Utah Valley, 5 p.m. (WACsports.com)
Cal Fullerton-Hawaii, 5:30 p.m. (FoxC Pacific)
Nevada-New Mexico, 5:30 p.m. (CBSSN)
Arizona-Colorado, 5:30 p.m. (Pac 12)
South Alabama-Georgia Southern, 6 p.m. (ESPN3)
Tulane-Central Florida, 6 p.m. (ESPNews)
Houston Baptist-S.E. Louisiana, 6 p.m. (ESPN3)
South Carolina State-Coppin State, 6 p.m. (ESPN3)
Massachusetts-Rhode Island, 6:30 p.m. (NBCSN)
Penn State-Ohio State, 6:30 p.m. (ESPN2)
Ohio-Northern Illinois, 6:30 p.m. (TWC 323, TWC Sports, ESPN3)
Virginia-Georgia Tech, 7 p.m. (ESPN; WGNY 1220-AM, 97.3-FM, ESPNradio.com)
Xavier-Marquette, 7 p.m. (FS1)
West Virginia-TCU, 7 p.m. (ESPNU)
Alabama-Mississippi, 7 p.m. (SEC Net)
Chicago State-Cal Bakersfield, 7:30 p.m. (WACsports.com)
Texas State-Georgia State, 8:30 p.m. (ESPN3)
Sam Houston State-Nicholls, 8:30 p.m. (ESPN3)
Bethune Cookman-Savannah State, 8:30 p.m. (ESPN3)
Davidson-LaSalle, 9 p.m. (NBCSN)
Iowa State-Oklahoma, 9 p.m. (ESPNU)
Wisconsin-Nebraska, 9 p.m. (ESPN)
Mississippi State-Georgia, 9 p.m. (SEC Net)
Buffalo-Miami (Ohio), 9 p.m. (TWC 323, TWC Sports, WWKB 1520-AM, ESPN3)
Fresno State-UNLV, 9 p.m. (CBSSN)
Utah-USC, 9 p.m. (Pac 12)
Cal Poly-Cal Irvine, 9 p.m. (FoxC Pacific)
Miami-Virginia Tech, 9:30 p.m. (ESPN, WGNY 1220-AM, 97.3-FM; ESPNradio.com)
Creighton-Seton Hall, 9:30 p.m. (FS1)
Alabama State-Southern, 9:30 p.m.
Texas Rio Grande Valley-Seattle, 10 p.m. (WACsports.com)
California-Oregon State, 11:30 p.m. (FS1)
Boise State-Colorado State, 11:30 p.m. (CBSSN)
Cal Riverside-Long Beach State, 11:30 p.m. (FoxC Pacific)

WOMEN’S BASKETBALL
Lamar-Houston Baptist, 12 p.m. (ESPN3)
Howard-Hampton, 12 p.m. (ESPN3)
James Madison-Charleston, 12 p.m. (CAA.tv)
NJCAA Div. III tourney: Ocean County-Roxbury, 12 p.m.; SUNY Sullivan-Northland, 2 p.m.; Anoka Ramsey-Mohawk Valley, 5 p.m.; West Georgia Tech-Mid Michigan, 7 p.m. (NJCAA.tv)
Valparaiso-Detroit, 1 p.m. (ESPN3)
Coastal Carolina-Campbell, 2 p.m. (BigSouthSports.com)
Sam Houston State-Nicholls State, 2:30 p.m. (ESPN3)
Delaware-Elon, 2:30 p.m. (CAA.tv)
Morgan State-Coppin State, 2:30 p.m. (ESPN3)
Cleveland State-Northern Kentucky, 3:30 p.m. (ESPN3)
Longwood-Charleston Southern, 4:30 p.m. (BigSouthSports.com)
Bradley-Wichita State, 5 p.m. (ESPN3)
Drexel-Towson, 5 p.m. (CAA.tv)
Ill. Chicago-Wright State, 6 p.m. (ESPN3)
Winthrop-High Point, 7 p.m. (BigSouthSports.com)
Northeastern-Hofstra, 7:30 p.m. (CAA.tv)
Evansville-Illinois State, 8 p.m. (ESPN3)
Oakland-Youngstown State, 8:30 p.m. (ESPN3)

MEN’S SOCCER
UEFA Europa: Tottenham Hotspur-Borussia Dortmund, 1 p.m. (FS2)

COLLEGE BASEBALL
Oregon-Alabama, 7:30 p.m. (SECnetwork.com)

COLLEGE SOFTBALL
Norfolk State-Liberty, 5:30 p.m. (ESPN3)

NBA D-LEAGUE
Reno-Oklahoma City, 12 p.m. (YouTube/NBADleague)
Erie-Maine, 7 p.m. (YouTube/NBADleague)

HORSE RACING
Aqueduct, 12:20 p.m. (NYRA.com)
Monticello, 12:50 p.m. (MonticelloRaceway.com)
Multiple tracks, 1 p.m. (TVG)
Yonkers, 7 p.m. (YonkersRaceway.com)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

State basketball Final Four TV, webcast schedules

BOYS BASKETBALL
Friday
D: Panama-Moriah, 10 a.m. (TWCsportschannel.com)
D: Oriskany-Clark Academy, 11:45 a.m. (TWCsportschannel.com)
C: Middle Early College-AuSable Valley, 1:30 p.m. (TWCsportschannel.com)
C: Moravia-Haldane, 3:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
B: Olean-Hudson, 6:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
B: Bishop Grimes-Marlboro, 8 p.m. (TWCsportschannel.com)

Saturday
A: Williamsville South-Troy, 9 a.m. (TWCsportschannel.com)
A: Elmont-Byram Hills, 10:45 a.m. (TWCsportschannel.com)
AA: Aquinas Institute-Shenendehowa, 12:30 p.m. (TWCsportschannel.com)
AA: Baldwin-Middletown, 2:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
Class D final, 5:30 p.m. (TWC 323, TWCsportschannel.com)
Class C final, 7:15 p.m. (TWC 323, TWCsportschannel.com)
Class B final, 9 p.m. (TWC 323, TWCsportschannel.com)

Sunday
Class A final, 1:30 p.m. (TWC 323, TWCsportschannel.com)
Class AA final, 3:15 p.m. (TWC 323, TWCsportschannel.com)

GIRLS BASKETBALL
Friday
B: Livonia-Canton, 10 a.m. (TWCsportschannel.com)
B: Westhill-Marlboro, 11:45 a.m. (TWCsportschannel.com)
A: Our Lady of Mercy-Jamesville DeWitt, 1:30 p.m. (TWCsportschannel.com)
A: Floral Park Memorial-Rye, 3:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
AA: Williamsville North-Shenendehowa, 6:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
AA: Commack-Ossining, 8 p.m. (TWCsportschannel.com)

Saturday
D: Panama-Fort Edward, 9 a.m. (TWCsportschannel.com)
D: Heuvelton-Eldred, 10:45 a.m. (TWCsportschannel.com)
C: South Seneca-Northern Adirondack, 12:30 p.m. (TWCsportschannel.com)
C: Cooperstown-Pine Plains, 2:15 p.m. (TWCsportschannel.com)
Class B final, 4 p.m. (TWC 324, TWCsportschannel.com)
Class A final, 7 p.m. (TWC 324, TWCsportschannel.com)
Class AA final, 8:45 p.m. (TWC 324, TWCsportschannel.com)
Sunday
Class D final, 10 a.m. (TWC 324, TWCsportschannel.com)
Class C final, 11:45 a.m. (TWC 324, TWCsportschannel.com)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Wednesday’s Sports TV, radio, web schedules, with updated basketball info

Wednesday, March 9
NHL
Islanders-Toronto, 7 p.m. (MSG Plus, WNYE 91.5-FM, islanders.nhl.com)
Chicago-St. Louis, 8 p.m. (NBCSN, KMOX 1120-AM*, WGN 720-AM*)
Washington-Los Angeles, 10:30 p.m. (WFED 1500-AM*)
NBA
Miami-Milwaukee, 7 p.m. (ESPN)
Houston-Philadelphia, 7 p.m. (CSN Philly, WEJL 630-AM*, WBAX 1240-AM*)
L.A. Clippers-Oklahoma City, 9:30 p.m. (ESPN)
Knicks-Phoenix, 10 p.m. (MSG, WEPN 98.7-FM)
Cleveland-Sacramento, 10 p.m. (WTAM 1100-AM*)
MLB
From Tuesday: Pittsburgh-Philadelphia, 9 a.m. (MLB Net)
Yankees-Mets, 1 p.m. (SNY, WOR 710-AM; MLB Net-blacked out in N.Y. market), 7 p.m. (SNY)
Toronto-Tampa Bay, 1 p.m. (MLB.com)
Baltimore-Philadelphia, 1 p.m. (TCN Philly), Thur. 3 a.m. (MLB Net)
San Diego-Arizona, 3 p.m. (MLB.com), 9 p.m. (MLB Net)
Cleveland-Chicago Cubs, 3 p.m. (MLB.com)
Oakland-Chicago White Sox, 3 p.m. (MLB.com)
Kansas City-Seattle, 3 p.m. (MLB.com)
Milwaukee-Kansas City, 3 p.m. (MLB.com)
Texas-Cincinnati, 3 p.m. (MLB.com)
Colorado-San Francisco, 3 p.m. (MLB.com)
Los Angeles-Anaheim, 4 p.m. (MLB Net)
Delay: Atlanta-Houston, midnight (MLB Net)
Delay: Boston-Pittsburgh, Thur. 6 a.m. (MLB Net)
MEN’S BASKETBALL
Syracuse-Pittsburgh, 12 p.m. (ESPN, WNYM 970-AM)
Utah State-Wyoming, 2 p.m. (CampusInsiders.com)
Duke-North Carolina State, 2:30 p.m. (ESPN)
Stanford-Washington, 3 p.m. (Pac 12)
Air Force-UNLV, 4:30 p.m. (CampusInsiders.com)
Minnesota-Illinois, 4:30 p.m. (ESPN2)
Washington State-Colorado, 5:30 p.m. (Pac 12)
New Orleans-S.E. Louisiana, 6 p.m. (ESPN3)
Hampton-Morgan State, 6 p.m. (ESPN3)
DePaul-Georgetown, 7 p.m. (FS1)
Oklahoma State-Kansas State, 7 p.m. (ESPNU)
Georgia Tech-Clemson, 7 p.m. (ESPN2)
San Jose State-Colorado State, 7 p.m. (CampusInsiders.com)
Rutgers-Nebraska, 7 p.m. (Big Ten, WOR 710-AM)
Holy Cross-Lehigh, 7:30 p.m. (CBSSN, WestwoodOneSports.com)
Auburn-Tennessee, 8 p.m. (SEC Net)
Nicholls State-McNeese State, 8:30 p.m. (ESPN3)
Norfolk State-N.C. Central, 8:30 p.m. (ESPN3)
UCLA-USC, 9 p.m. (Pac 12)
Virginia Tech-Florida State, 9:30 p.m. (ESPN2)
St. John’s-Marquette, 9:30 p.m. (FS1)
TCU-Texas Tech, 9:30 p.m. (ESPNU)
Arizona State-Oregon State, 11:30 p.m. (Pac 12)
WOMEN’S BASKETBALL
N.C. Wilmington-Charleston, 12 p.m. (CAA.tv)
Buffalo-Ohio, 12 p.m. (ESPN3)
South Carolina State-Bethune Cookman, 12 p.m. (ESPN3)
Appalachian State-Arkansas State, 12:30 p.m. (ESPN3)
Florida A&M-North Carolina A&T, 2 p.m. (ESPN3)
Towson-William & Mary, 2:30 p.m. (CAA.tv)
Akron-Toledo, 2:30 p.m. (ESPN3)
South Alabama-Troy, 3 p.m. (ESPN3)
Atlantic Sun semifinals, TBD (ESPN3)
Western Michigan-Central Michigan, 5 p.m. (ESPN3)
Texas State-Ark. Little Rock, 6 p.m. (ESPN3)
Stetson-Florida Gulf Coast, 7 p.m. (ESPN3)
S.C. Upstate-Jacksonville, 7 p.m. (ESPN3)
Robert Morris-Bryant, 7 p.m. (ESPN3)
St. Francis Pa.-Sacred Heart, 7 p.m. (ESPN3)
Eastern Michigan-Ball State, 7:30 p.m. (ESPN3)
Tex. Arlington-La. Lafayette, 8:30 p.m. (ESPN3)
Cal Poly-Long Beach State, 9 p.m. (ESPN3)
New Mexico-Colorado State, 9:30 p.m. (CampusInsiders.com)
Cal Santa Barbara-Cal Davis, 11:30 p.m. (ESPN3)
UNLV-Fresno State, midnight (CampusInsiders.com)
TENNIS
WTA Indian Wells, 2 p.m.-Thur. 2 a.m. (Tennis); replay, Thur. 2 a.m.-2 p.m. (Tennis)
MEN’S SOCCER
UEFA Champions: Paris St. Germain-Chelsea, 2:30 p.m. (Fox Sports 1)
COLLEGE BASEBALL
Penn State-Duke, 1 p.m. (ESPN3)
Alabama A&M-Missouri, 4 p.m. (SECnetwork.com)
Gonzaga-Arkansas, 4 p.m. (SECnetwork.com)
S.E. Missouri State-Mississippi, 5 p.m. (SECnetwork.com)
Radford-Vanderbilt, 5 p.m. (SECnetwork.com)
Stetson-Miami, 6 p.m. (ESPN3)
North Florida-Florida, 7 p.m. (SECnetwork.com)
Furman-South Carolina, 7 p.m. (SECnetwork.com)
Northwestern State-Texas A&M, 7:30 p.m. (SECnetwork.com)
McNeese State-LSU, 7:30 p.m. (SECnetwork.com)
Tulane-New Orleans, 7:30 p.m. (ESPN3)
COLLEGE SOFTBALL
South Dakota-Florida, 4 p.m. (SECnetwork.com)
Tennessee State-Auburn (DH), 5 p.m. (SECnetwork.com)
Indiana-Kentucky, 6 p.m. (SECnetwork.com)
Missouri State-Arkansas, 6 p.m. (SECnetwork.com)
South Dakota-Florida, 6:30 p.m. (SECnetwork.com)
North Texas-Texas, 7 p.m. (Longhorn)
Youngstown State-Mississippi, 7 p.m. (SECnetwork.com)
NBA D-LEAGUE
Westchester-Canton, 7 p.m. (MSG 2, TWC 326; YouTube/NBADleague)
Grand Rapids-Fort Wayne, 7 p.m. (YouTube/NBADleague)
Idaho-Texas, 8 p.m. (YouTube/NBADleague)
HORSE RACING
Multiple tracks, 1 p.m. (TVG)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

CBS, Turner announcers for NCAA basketball tournament

The Final Four from the NCAA Division I men’s basketball tournament will appear on cable television for the first time (on April 2 and 4) as TBS takes over from CBS, but the Final Four announcers will still come from the CBS stable: Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill and reporter Tracy Wolfson.
Studio hosts include Ernie Johnson and Greg Gumbel in New York and Matt Winer from Atlanta. Studio analysts include Charles Barkley, Clark Kellogg, Kenny Smith and Doug Gottlieb (second week) from New York, and Wally Szczerbiak, Seth Davis and visiting college coaches in Atlanta.
The tournament games will air on CBS, TBS, TNT and TruTV. The games can also be viewed online at NCAA March Madness Live.

The announcer pairings are:
JIm Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson
Brian Anderson, Steve Smith, Dana Jacobson
Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce
Kevin Harlan, Reggie Miller, Dan Bonner, Lewis Johnson
Ian Eagle, Chris Webber, Len Elmore, Evan Washburn
Spero Dedes, Doug Gottlieb, Ros Gold-Onwude
Andrew Catalon, Steve Lappas, Jamie Erdahl (also First Four Tuesday announcers on TruTV)
Carter Blackburn, Mike Gminski, Jaime Maggio (also First Four Wednesday announcers on TruTV)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Monday’s Sports TV, radio and web schedules, with latest hoop updates

NHL
Tampa Bay-Philadelphia, 7 p.m. (CSN Philly)
Arizona-Colorado, 9 p.m. (NBC Sports Net)
Washington-Anaheim, 10 p.m. (WFED 1500-AM*)

NBA
Memphis-Cleveland, 7 p.m. (NBA TV; WTAM 1100-AM*)
Milwaukee-Chicago, 8 p.m. (WMVP 1000-AM*)

MLB
Detroit-Mets, 1 p.m. (SNY), 7 p.m. (SNY)
St. Louis-Mets, 1 p.m. (WOR 710-AM)
Atlanta-Toronto, 1 p.m. (MLB.com)
San Diego-Milwaukee, 3 p.m. (MLB.com)
Cleveland-Los Angeles, 3 p.m. (MLB.com)
Kansas City-Chicago Cubs, 3 p.m. (MLB.com)
Kansas City-Oakland, 3 p.m. (MLB.com)
San Francisco-Texas, 3 p.m. (MLB.com)

MEN’S BASKETBALL
Delaware State-Savannah State, 5:30 p.m. (ESPN3)
Hartford-Stony Brook, 7 p.m. (ESPN3)
Bowling Green-Kent State, 7 p.m. (ESPN3)
Miami (Ohio)-Ball State, 7 p.m. (ESPN3)
Green Bay-Valparaiso, 7 p.m. (ESPNU)
N.C. Wilmington-Hofstra, 7 p.m. (NBCSN, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, WestwoodOneSports.com)
Iona-Monmouth, 7 p.m. (ESPN)
North Dakota State-IPFW, 7 p.m. (ESPN3, ESPN College Extra)
New Hampshire-Vermont, 7:30 p.m. (ESPN3)
Toledo-Eastern Michigan, 7:30 p.m. (ESPN3)
Coppin State-North Carolina A&T, 8 p.m. (ESPN3)
Western Michigan-Northern Illinois, 8 p.m. (ESPN3)
Pepperdine-Saint Mary’s, 9 p.m. (ESPN)
East Tennessee State-Chattanooga, 9 p.m. (ESPN2, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, WestwoodOneSports.com)
Wright State-Oakland, 9:30 p.m. (ESPNU)
Denver-South Dakota State, 9:30 p.m. (ESPN3, ESPN College Extra)
BYU-Gonzaga, 11:30 p.m. (ESPN2)

WOMEN’S BASKETBALL
Oral Roberts-South Dakota, 1 p.m. (ESPN3)
North Carolina State-Morgan State, 1 p.m. (ESPN3)
Iona-Quinnipiac, 1:30 p.m. (ESPNU)
Santa Clara-BYU, 3 p.m. (TheW.tv, BYUtv)
Omaha-South Dakota State, 3:30 p.m. (ESPN3)
Howard-Md. Eastern Shore, 4 p.m. (ESPN3)
Creighton-Seton Hall, 4 p.m. (FS1)
San Francisco-Saint Mary’s, 5 p.m. (TheW.tv, BYUtv)
Wyoming-San Diego State, 5 p.m. (CampusInsiders.com)
Kent State-Eastern Michigan, 5 p.m. (ESPN3)
Bowling Green-Buffalo, 5:30 p.m. (ESPN3)
St. John’s-DePaul, 6:30 p.m. (FS1)
Holy Cross-Lehigh, 7 p.m. (PatriotLeague.tv)
Navy-Loyola (Md.), 7 p.m. (PatriotLeague.tv)
American-Bucknell, 7 p.m. (PatriotLeague.tv)
Northern Illinois-Western Michigan, 7 p.m. (ESPN3)
South Florida-Connecticut, 7 p.m. (ESPN2, WTIC 1080-AM*)
Colgate-Army, 7:30 p.m. (PatriotLeague.tv, WBNR 1260-AM, WLNA 1420-AM)
Nevada-Utah State, 7:30 p.m. (CampusInsiders.com)
Southern Utah-Sacramento State, 8:35 p.m.
Texas-Baylor, 9 p.m. (FS1)
Air Force-UNLV, 10 p.m. (CampusInsiders.com)

MEN’S LACROSSE
Richmond-Duke, 7 p.m. (ESPN3)

WOMEN’S GYMNASTICS
Florida-Kentucky, 5:30 p.m. (ESPNU)
Auburn-Georgia, 7 p.m. (SEC Net)
Alabama-LSU, 8:30 p.m. (SEC Net)

HORSE RACING
Monticello, 12:50 p.m. (MonticelloRaceway.com)
Multiple tracks, 1 p.m. (TVG)
Yonkers, 7 p.m. (YonkersRaceway.com)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Thursday’s Sports TV, radio web schedule

Here is the updated schedule for Thursday. It’s conference tournament time for the major women’s basketball leagues and some of the men’s mid-majors.
The Mets’ spring training debut can be heard on WOR (710-AM) today at 1 p.m., and for those who want to go to the internet, check out the Pittsburgh Pirates game on MLB.com audio, where Hall of Fame hockey broadcaster Mike Emrick will be calling some of the game.
Remember, you can find all of the updates on our daily schedules, found on the main sports page at recordonline.com.

NHL
Chicago-Boston, 7 p.m. (WGN 720-AM*)
Edmonton-Philadelphia, 7 p.m. (CSN Philly)
Rangers-Pittsburgh, 7 p.m. (MSG, WEPN 98.7-FM, rangers.nhl.com)
Devils-Nashville, 8 p.m. (MSG Plus 2, TWC 327, WFAN 660-AM, 101.9-FM)
Islanders-Winnipeg, 8 p.m. (MSG Plus, WNYE 91.5-FM, islanders.nhl.com)
Montreal-Los Angeles, 10:30 p.m. (CKGM 690-AM*)

NBA
San Antonio-New Orleans, 8 p.m. (TNT)
Oklahoma City-Golden State, 10:30 p.m. (TNT)

MLB
Washington-Mets, 1 p.m. (WOR 710-AM)
Toronto-Pittsburgh, 1 p.m. (MLB.com)
Houston-Philadelphia, 1 p.m (MLB Net, TCN Philly)
Baltimore-Tampa Bay, 1 p.m. (MLB.com)
Cincinnati-Cleveland, 3 p.m. (MLB.com)
Chicago White Sox-Los Angeles, 3 p.m. (MLB.com)
Texas-Kansas City, 3 p.m. (MLB.com)
Chicago Cubs-Milwaukee, 3 p.m. (MLB.com)
Oakland-Anaheim, 3 p.m. (MLB.com)
Milwaukee-San Francisco, 3 p.m. (MLB.com)
Boston-Minnesota, 7 p.m. (MLB Net)

TENNIS
Davis Cup: USA-Australia, singles, 7 p.m. (Tennis)

GOLF
LPGA Singapore, Wed. 10:30 p.m.-Thur. 2:30 a.m. (Golf); replay, Thur. 3-7 a.m. (Golf); Friday action, midnight-Fri. 2:30 a.m. (Golf)
WGC Miami, 1-6 p.m. (Golf)

MEN’S BASKETBALL
Illinois-Maryland, 7 p.m. (ESPN)
Georgia-South Carolina, 7 p.m. (ESPN2)
Memphis-Temple, 7 p.m. (ESPNU)
Massachusetts-Rhode Island, 7 p.m. (CBSSN)
Stetson-Lipscomb, 7 p.m. (ESPN3)
Bradley-Loyola (Ill.), 7 p.m. (ESPN3)
Florida Gulf Coast-North Florida, 7:30 p.m. (ESPN3)
Ark. Little Rock-Appalachian State, 7:30 p.m. (ESPN3)
Texas A&M Corpus Christi-Houston Baptist, 8:30 p.m. (ESPN3)
California-Arizona, 9 p.m. (ESPN, WGNY 1220-AM, 97.3-FM, WestwoodOneSports.com)
Connecticut-SMU, 9 p.m. (ESPN2, WTIC 1080-AM*)
Northwestern-Penn State, 9 p.m. (ESPNU)
Cincinnati-Houston, 9 p.m. (CBSSN, WLW 700-AM*)
Marist-Manhattan, 9 p.m. (WBWZ 93.3-FM)
Drake-Missouri State, 9:30 p.m. (ESPN3)
Stanford-Arizona State, 11 p.m. (FS1)
Cal Poly-Cal Irvine, 11:30 p.m. (ESPN3)

WOMEN’S BASKETBALL
Miami-Pittsburgh, 11 a.m. (MSG Plus)
N.C. Greensboro-Mercer, 11:30 a.m. (ESPN3)
Iowa-Michigan, 12 p.m. (Big Ten)
Auburn-Missouri, 12 p.m. (SEC Net)
Austin Peay-Eastern Kentucky, 1 p.m. (ESPN3)
Furman-East Tennessee State, 1:45 p.m. (ESPN3)
Virginia-Duke, 2 p.m. (MSG Plus)
Minnesota-Northwestern, 2:30p.m. (Big Ten)
Kentucky-LSU, 2:30 p.m. (SEC Net)
California-Utah, 2:30 p.m. (Pac 12)
Pepperdine-Pacific, 3 p.m. (TheW.tv, BYUtv)
S.E. Missouri State-So. Illinois Edwardsville, 3:30 p.m. (ESPN3)
Western Carolina-Chattanooga, 4 p.m. (ESPN3)
Arizona-Oregon, 5 p.m. (Pac 12)
Ark. Little Rock-Appalachian State, 5 p.m. (ESPN3)
Portland-Loyola Marymount, 5:30 p.m. (TheW.tv, BYUtv)
Georgia Tech-Wake Forest, 6 p.m. (ESPN3), 6:30 p.m. (YES, joined in progress)
Arkansas-Tennessee, 6 p.m. (SEC Net)
Texas A&M Corpus Christi-Houston Baptist, 6 p.m. (ESPN3)
Wofford-Samford, 6:15 p.m. (ESPN3)
Rutgers-Nebraska, 6:30 p.m. (Big Ten)
Green Bay-Detroit, 7 p.m.. (ESPN3)
Milwaukee-Oakland, 7 p.m. (ESPN3)
Northern Iowa-Southern Illinois, 7 p.m. (ESPN3)
Cleveland State-Wright State, 7 p.m. (ESPN3)
Youngstown State-Northern Kentucky, 7 p.m. (ESPN3)
Drake-Evansville, 8 p.m. (ESPN3)
Indiana State-Missouri State, 8 p.m. (ESPN3)
Illinois State-Wichita State, 8 p.m. (ESPN3)
North Carolina State-Boston College, 8:30 p.m. (YES, ESPN3)
Georgia-Vanderbilt, 8:30 p.m. (SEC Net)
Purdue-Penn State, 9 p.m. (Big Ten)
Washington State-USC, 9 p.m. (Pac 12)
San Francisco-San Diego, 9 p.m. (TheW.tv, BYUtv)
Colorado-Washington, 11:30 p.m. (Pac 12)
Gonzaga-Santa Clara, 11:30 p.m. (TheW.tv, BYUtv)

COLLEGE BASEBALL
BYU-Kansas, 4 p.m. (ESPN3)
California-Texas, 7 p.m. (Longhorn)

COLLEGE SOFTBALL
Murray State-Auburn, 6:30 p.m. (SECnetwork.com)

NBA D-LEAGUE
Iowa-Maine, 7 p.m. (YouTube/NBADleague)
Canton-Westchester, 7 p.m. (MSG 2, TWC 326; YouTube/NBADleague)
Fort Wayne-Raptors, 7:30 p.m. (YouTube/NBADleague)
Texas-Reno, 10 p.m. (YouTube/NBADleague)
Bakersfield-Los Angeles, 10:30 p.m. (ESPNU)

HORSE RACING
Aqueduct, 12:20 p.m. (NYRA.com)
Monticello, 12:50 p.m. (MonticelloRaceway.com)
Multiple tracks, 1 p.m. (TVG)
Yonkers, 7 p.m. (YonkersRaceway.com)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Yankees have 22 spring training broadcasts

New York sports talk radio station WFAN (660-AM, 101.9-FM) will broadcast 10 Yankees spring training games. YES Network will televise 10 games, and MLB Network will pick up the feeds of eight opposing teams. In all, 22 Yankees spring training games will be aired.

The schedule (all games 1 p.m. unless specified):
Wed. 2 – Detroit (YES); Sat. 5 – Boston (YES, WFAN); Sun. 6 – Philadelphia (WFAN; MLB Network at 8 p.m.).
Wed. 9 – Mets (MLB Network); Thur. 10 – Toronto (YES); Sat. 12 – Tampa Bay (WFAN; MLB Network at 8 p.m.); Sun. 13 – Philadelphia (YES, WFAN).
Tues. 15 – Boston, 6 p.m. (MLB Network); Wed. 16 – Toronto, 6:30 p.m. (YES, WFAN); Thur. 17 – Pittsburgh (MLB Network at Fri. 6 a.m.); Fri. 18 – Baltimore, 6:30 p.m. (YES, WFAN); Sat. 19 – Atlanta (WFAN); Sun. 20 – Minnesota (WFAN).
Wed. 23 – Washington, 5 p.m. (MLB Network); Fri. 25 – Baltimore (YES); Sat. 26 – Toronto (WFAN); Sun. 27 – Minnesota (YES, WFAN).
Tues. 29 – Philadelphia (MLB Network); Tues. 29 – Pittsburgh (YES); Thur. 31 – St. Louis (YES); Thur. 31 – Detroit (MLB Network on Fri. 6 a.m.).

Posted in Uncategorized | Leave a comment
  • Blog Authors

    Ken McMillan

    Ken McMillan has been covering sports since he got his first writing job in 1979. He has covered Section 9 athletics for the past 34 years. He reports on college sports, including Army and Marist College. He also writes on TV/radio sports news, ... Read Full
  • Categories

  • Archives